41-latka z usuniętą szyjką macicy urodziła zdrowe bliźniaczki. Media okrzyknęły dzieci "cudownymi bliźniętami"
Rebecca Allen przez 6 lat nie robiła cytologii. Lekarze zdiagnozowali u niej raka szyjki macicy i wykonali trachelektomię (zabieg usunięcia części szyjki macicy). Nie dawali kobiecie szans na dziecko, jednak cudem udało jej się urodzić zdrowe bliźnięta.
1. Dysplazja szyjki macicy - leczenie
Rebecca Allen miała 40 lat i pracowała jako kierownik działu HR. Kobieta od zawsze była niepoprawną pracoholiczką, która zajęta życiem zawodowym, przez 6 lat nie znalazła czasu na zrobienie badania cytologicznego. Kiedy kobieta postanowiła zrobić badania, pobrano rozmaz z tarczy szyjki macicy oraz z kanału szyjki macicy, ale jego wynik nie był optymistyczny.
Niestety badanie cytologiczne wykazało nieprawidłowości typowe dla raka we wczesnym stadium. Lekarze zadecydowali, że konieczna jest trachelektomia. Jest to chirurgiczne usunięcie szyjki macicy, które wykonuje się u kobiet z wczesnym stadium nowotworu (z guzem mniejszym niż 2–3 cm). Szyjka i górna część pochwy są usuwane, ale reszta macicy jest pozostawiana na swoim miejscu.
Zabieg ten naraża jednak kobiety na ryzyko późnego poronienia lub też w innych wypadkach przedwczesnego porodu.
2. Rak szyjki macicy często nie daje objawów
Rebecca straciła już nadzieję na to, że spotka w życiu kogoś, kto zaakceptuje jej stan zdrowia i pogodzi się z faktem, że może mu nie urodzić dziecka.
Tymczasem już dwa dni po operacji usunięcia szyjki macicy poznała Andrew Kirkwooda. Znajomość rozkwitła i zamieszkali razem w Thetford w Norfolk. Pół roku później zaczęli też mimo wszystko starać się o dziecko. Niestety pierwsza ciąża zakończyła się poronieniem.
Po jakimś czasie Rebecca znowu zaszła w ciążę, która okazała się ciążą bliźniaczą. Para doczekała się dwojga zdrowych dzieci. Ze względu na ryzyko śmierci matki lub dzieci, lekarze zdecydowali się odebrać poród w 34. tygodniu ciąży. Luna i Serena urodziły się w czerwcu 2019 r. Obie dziewczynki są zdrowe i czują się dobrze. Rodzice nie mają wątpliwości co do tego, że są ich cudem.
Według danych Cancer Research UK każdego roku w Wielkiej Brytanii raka szyjki macicy diagnozuje się u około 3200 kobiet, a umiera z jego powodu 852. Natomiast w Polsce co roku około 3 500 Polek słyszy tę diagnozę.
Zobacz także: Pamiętacie słynną "oktomamę"? Ośmioraczki mają już 10 lat, a ich mama przeszła duchową przemianę
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl