Trwa ładowanie...

Cytologia nie jest konieczna? Wpis blogerki poruszył kobiety

 Ewa Rycerz
Ewa Rycerz 10.05.2019 14:19
Cytologia nie jest konieczna? Wpis blogerki poruszył kobiety
Cytologia nie jest konieczna? Wpis blogerki poruszył kobiety (123rf)

"Jeśli badanie cytologiczne miała pani wykonane w ciągu 3 ostatnich lat i nie wykazało ono zmian, nie ma potrzeby jego powtarzania" - takie ogłoszenie znalazło się w jednej z przychodni w Opolu. Na Facebooku umieściła je blogerka. Pod wpisem zawrzało. Kobiety są oburzone i pytają: jak często należy wykonywać cytologię? I czy przychodnie chcą trochę zaoszczędzić, zniechęcając do badań?

"Poszłam do opolskiej przychodni, w której prowadziłam całą ciążę - tam też w 2013 roku słyszałam, że badanie cytologiczne jest bardzo ważne i należy je robić raz w roku. Rak szyjki macicy to przecież cichy zabójca, a można go szybko zdiagnozować, a co za tym idzie zwiększyć szanse na życie. W tej samej przychodni, w której mówiono mi, że badań bagatelizować nie można, bo to nasza babska sprawa, dzisiaj wisi taka kartka z informacją dla pacjentek" – pisze na swoim profilu Mama-nie/codzienna.

Kartka z informacją, która wprowadza w błąd pojawiła się w jednej z opolskich przychodni.
Kartka z informacją, która wprowadza w błąd pojawiła się w jednej z opolskich przychodni. (facebook.com)
Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Blogerka nie kryje oburzenia i otwarcie mówi, że jest zbulwersowana tym, co zobaczyła. Na ogłoszeniu widniało odwołanie do rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Sugerowało to, że NFZ nie refunduje badań, które są wykonywane częściej niż raz na trzy lata. - Czy naprawdę musimy chodzić na badania prywatnie, bo oszczędza się na naszym zdrowiu? - pyta w rozmowie z WP parenting.

1. Jak często możesz zrobić cytologię za darmo?

Badanie cytologiczne jest refundowane. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, należy wykonywać je raz na 3 lata. Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy zakłada to samo. A Narodowy Fundusz Zdrowia w pełni płaci tylko za te badania, które raz na trzy lata wykonają kobiety pomiędzy 25. a 59. rokiem życia. Refunduje też część kosztów badań, na które lekarze kierują z przychodni, nie w ramach profilaktyki.

Przeczytaj także:

Chcesz robić cytologię częściej? Owszem, możesz, ale często za własne pieniądze, chociaż zdarza się, że za badanie z własnej kieszeni płacą przychodnie.

\ - To jednak zależy od dyrektora placówki. Jeśli bardzo pilnuje on lekarzy, niestety, kierują oni na badania cytologiczne tak, jak zaleca PTG. Często jednak dyrekorzy placówek nie chcą płacić za to, co powienien refundować Narodowy Fundusz Zdrowia, bo przecież dlaczego mają to robić? - wyjaśnia dla WP parenting Piotr Wajda, ginekolog-położnik. A NFZ na cytologię ma ograniczone środki.

- Z pieniędzy z NFZ możemy robić cytologię raz na 3 lata, ale u mnie w gabinecie pacjentki dostają takie skierowanie nawet raz na pół roku. Tradycyjna cytologia nie jest badaniem w 100 proc. czułym. Tylko w 60-70 proc. wykrywa zmiany. Dlatego trzeba robić ją dość często – wyjaśnia Wajda.

Cytologię najlepiej jest wykonywać raz w roku. Tylko wtedy jesteśmy w stanie skutecznie zapobiegać rakowi szyjki macicy. Co pół roku powinny badać się te kobiety, u których w rodzinie wystąpił już taki nowotwór. Informacja, z której można wywnioskować, że systematyczne badanie się nie jest konieczne, to wprowadzanie pacjentek w błąd.

Sprawą zajął się Narodowy Fundusz Zdrowia. Wiadomo, że trwa właśnie postępowanie wyjaśniające sprawę, kartka została już zdjęta. Za jej wywieszenie odpowiedzialny jest prawdopodobnie jeden z pracowników przychodni. Dyrekcja placówki zaprzecza, by zniechęcała do wykonywania cytologii.

2. Narodowy Fundusz Zdrowia wydał oświadczenie w tej sprawie

Komunikat w sprawie informacji udostępnionej przez poradnię ginekologiczną

W związku z udostępnieniem przez poradnię ginekologiczną SP ZOZ „Zaodrze” przy ul. Licealnej w Opolu informacji dotyczącej badań profilaktycznych cyt. ”Jeśli badanie cytologiczne miała Pani wykonane w ciągu ostatnich trzech lat i nie wykazało ono zmian, nie ma potrzeby jego powtarzania” Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Opolu przypomina, że

Program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia) adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat:

  • które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat,

  • obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV - typem wysokiego ryzyka), które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Kobiety, które nie mieszczą się w podanej grupie wiekowej lub posiadają wskazania medyczne do wykonania badań również mogą korzystać z bezpłatnych badań cytologicznych w poradniach posiadających umowę z NFZ.

Jednocześnie wyjaśniamy, że działanie pracowników ww. poradni jest całkowicie niezrozumiałe dla OW NFZ. Dotychczasowe praktyki promocji badań profilaktycznych prowadzone przez tut. Oddział wskazują, że stanowi ona jeden z priorytetów na terenie województwa opolskiego, a NFZ stale zachęca kobiety do badań profilaktycznych.

Oddział zwrócił się do świadczeniodawcy o pilne wyjaśnienie zaistniałej sytuacji oraz usunięcie niefortunnie zamieszczonej informacji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze