Trwa ładowanie...

Czy sale zabaw są bezpieczne?

 Agnieszka Gotówka
09.03.2017 12:39
UOKiK znalazł wiele uchybień w redakcji regulaminów sal zabaw
UOKiK znalazł wiele uchybień w redakcji regulaminów sal zabaw (123RF)

Dzieci uwielbiają sale zabaw. Z roku na rok miejsc takich jest coraz więcej, a przedsiębiorcy oferują najmłodszym coraz ciekawsze atrakcje. Czy jednak nasze pociechy są tam bezpieczne? UOKiK ma wątpliwości.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z Inspekcją Handlową i w porozumieniu z Rzecznikiem Praw Dziecka skontrolował sale zabaw dla dzieci na terenie całej Polski. Sprawdzano regulaminy oraz oceniano bezpieczeństwo zabawek i urządzeń.

W 27 proc. przypadków inspektorzy stwierdzili nieprawidłowości, które mogły stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci. Znaleziono ostre krawędzie i wystające elementy, niezaślepione kontakty oraz luźne i źle zabezpieczone kable. Uwagę osób kontrolujących zwróciły również otwory, do których zmieściłaby się głowa i palce, co groziło ich zakleszczeniem, jak również wyjścia dające dziecku możliwość samodzielnego opuszczenia sali.

Zdecydowana większość uchybień została przez przedsiębiorców naprawiona dobrowolnie.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Przeczytaj również

1. Regulamin do poprawy

Najwięcej wątpliwości urzędników wzbudziły źle opracowane regulaminy. W 75 proc. z nich widniał zapis o wyłączeniu odpowiedzialności za wypadki z udziałem dzieci.

Inspektorzy UOKiK zwrócili ponadto uwagę na zwroty takie jak: „Sala zabaw nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione lub zgubione” czy „Za szkody spowodowane przez dzieci odpowiadają rodzice”.

W regulaminie sali zabaw powinny znajdować się informacje określające zakres i rodzaj świadczonych usług, czy przedsiębiorca udostępnia jedynie zabawki i urządzenia dostępne na sali zabaw, czy sprawuje również opiekę nad dziećmi. Ważne jest też określenie liczby osób, które mogą równocześnie bawić się w sali.

Opiekunowie powinni mieć możliwość zapoznania się z regulaminem przed zakupem biletu wstępu i skorzystaniem z usługi.

Jakie choroby dzieci przynoszą z przedszkola?
Jakie choroby dzieci przynoszą z przedszkola? [7 zdjęć]

W przedszkolu infekcje, wirusy i choroby zakaźne rozprzestrzeniają się z wyjątkową łatwością. Takie

zobacz galerię

2. Na co powinni zwrócić uwagę rodzice?

Sale zabaw są ciekawym miejscem rozrywki. Dają dzieciom szansę na spożytkowanie nadmiaru energii, a rodzicom na chwilę odpoczynku. By jednak zabawa była bezpieczna, opiekunowie muszą zwrócić uwagę na kilka spraw.

Ważne, by miejsce rozrywki było przyjazne dla najmłodszych. Sprawdź, czy dziecko będzie mieć zapewnioną opiekę i czy w sali nie przebywa równocześnie zbyt wiele osób.

Warto pamiętać również o poniższych zasadach:

  • w sali zabaw powinny się bawić dzieci zdrowe,
  • po opuszczeniu sali trzeba dokładnie umyć dziecku ręce (można użyć również płynu dezynfekującego),
  • w czasie zabawy dziecko nie powinno jeść ani pić (są do tego celu wydzielone specjalne miejsca),
  • dziecko na sali zabaw powinno mieć skarpetki lub obuwie domowe (wchodzenie w butach jest zabronione),
  • rodzic powinien mieć dziecko nieustannie na oku i reagować na jego potrzeby.

Dobrze jest też zwrócić uwagę na czystość zabawek, zwłaszcza basenu z kulkami. Z tej formy rozrywki najczęściej korzystają najmłodsze dzieci, nie zawsze jednak jest to dla nich bezpieczne. Suche baseny to często siedliska chorobotwórczych mikroorganizmów. Na powierzchni kolorowych kulek kryje się wiele bakterii i wirusów. Już samo przebywanie w takim skupisku sprzyja infekcjom. Z sali zabaw można wrócić z wirusem bostońskim lub bakteryjnym zapaleniem skóry.

Wybierając salę zabaw dla dzieci, warto zwrócić uwagę na obowiązujące w niej standardy bezpieczeństwa technicznego i sanitarnego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze