Trwa ładowanie...

Coleen Nolan rozważa podwójną mastektomię, ponieważ jej siostry zachorowały na raka piersi. "To tak, jakby mieć tam dwie bomby zegarowe"

Coleen Nolan w latach 70. była członkinią irlandzkiego zespołu rodzinnego The Nolans, w którym śpiewała ze swoimi siostrami. Teraz jedna po drugiej są diagnozowane na nowotwór piersi. Najstarsza z sióstr już zmarła. Coleen rozważa mastektomię.

Zobacz film: "Matka poddała się podwójnej mastektomii"

1. Rak piersi a geny

The Nolans to zespół irlandzki, który tworzyły siostry: Maureen, Anne, Linda, Coleen, Bernie i Denise Nolan. Kobiety odniosły wiele sukcesów głównie na rynku azjatyckim. W Japonii wygrały nawet tamtejszy odpowiednik Grammy.

The Nolans
The Nolans (GettyImages)

Po latach okazuje się, że u sióstr diagnozowany jest nowotwór piersi. Pod koniec października 2012 r. najstarsza z nich, Bernie, ogłosiła, że rak dał przerzuty do jej mózgu, płuc, wątroby i kości. Kobieta zmarła siedem lat temu.

Gdy kolejne siostry zaczęły chorować, Coleen była zdruzgotana. Jej starsza siostra Anne, została zdiagnozowana na początku tego roku, a Linda dowiedziała się, że ma nieuleczalnego raka wątroby zaledwie kilka dni później. Po tym, jak siostry otrzymały druzgocące diagnozy, Maureen zamieszkała z Anne, a Linda przeniosła się do domu Denise.

Siostry Nolan
Siostry Nolan (Facebook)

Coleen przyznała, że myśli o podwójnej mastektomii, jako zabiegu zmniejszającym ryzyko zachorowania na raka piersi w przyszłości.

"Kiedy po raz pierwszy usłyszałam o Lindzie i Anne w kwietniu, moją odruchową reakcją było: zabierzcie mi te piersi! To tak, jakby mieć tam dwie bomby zegarowe. Jestem w zawieszeniu i naprawdę nie mogę się zdecydować, co będzie lepsze. To wyjątkowo straszne, kiedy nie masz wyboru w tej sprawie, ale kiedy decyzja o utracie piersi jest dobrowolna, jest to bardzo trudne" - powiedziała.

Coleen Nolan
Coleen Nolan (Facebook)

Kobieta dodała, że prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi jest bardzo wysokie. Jednak pomimo czarnych scenariuszy przyznała, że jest kilka czynników, które powstrzymują ją przed podjęciem tej ważnej decyzji, w tym strach przed utratą życia.

"Moje piersi absolutnie nie są warte umierania, więc nie mam problemu z pozbyciem się ich. Obawiam się operacji, długiego powrotu do zdrowia i potencjalnego bólu. A jeśli umrę podczas znieczulenia? Co się stanie, jeśli usuną mi piersi, a potem dostanę raka w innej części ciała?"– powiedziała Coleen.

2. Podwójna mastektomia

Pomimo nazywania swoich piersi "tykającymi bombami zegarowymi", Coleen powiedziała, że nie wyznacza sobie terminu na dokonanie wyboru i zamiast tego skupi się na badaniach. Dodatkowo zmaga się z poczuciem winy z powodu choroby sióstr.

Siostry Noaln
Siostry Noaln (Facebook)

"Poczucie winy jest niewiarygodne, nie czuję się winna, że nie choruję. Czuję się winna, że boję się raka, kiedy myślę, że Anne i Linda z nim walczą. Jednak oczywiście trudno nie dać się pochłonąć strachowi, kiedy to dotyka tych, którzy są tak blisko ciebie" – powiedziała Coleen.

Jednak z bardziej pozytywnego punktu widzenia, kobieta zastanawia się również nad swoim związkiem "miłości nienawiści" z piersiami, dodając, że rekonstrukcja może być okazją do uzyskania piersi, o jakich zawsze marzyła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.