15 razy odmawiali jej wykonania badania na raka szyjki macicy. Zmarła po roku walki z chorobą
23-letnia Emma Swain z Wielkiej Brytanii po roku walki z nowotworem szyjki macicy zmarła. Wcześniej przez kilka miesięcy toczyła batalię z ginekologami, którzy nie chcieli wyrazić zgody na badanie. Jej lekarz rodzinny twierdzi, że gdyby wymaz został wykonany wtedy, gdy o niego prosiła, nadal by żyła.
1. Ginekolodzy odmówili wykonania wymazu 15 razy
O skierowanie na badanie szyjki macicy Emma pierwszy raz poprosiła ginekologa na początku 2013 roku. Do gabinetu zgłosiła się z bólem kręgosłupa i krwawieniem. Została odesłana do domu, gdyż lekarz stwierdził, że jest zbyt młoda. Zgodnie z prawem bezpłatne badania w kierunku diagnozy raka szyjki macicy wykonywane są w Wielkiej Brytanii u kobiet, które skończyły 25 lat.
Gdy Emma zgłosiła się pierwszy raz do lekarza, kiedy miała 22. Dziewczyna jednak nie ustępowała, ponieważ objawy co jakiś czas ją męczyły. Mówiła, że obawia się, że to może być nowotworów. Często wspominała historię Jade Goody, kobiety znanej z brytyjskiej wersji Big Brother, która po kilkutygodniowej batalii z rakiej szyjki macicy, zmarła. Jej historię śledziło i pokazywało większość brytyjskich mediów.
Jednak lekarze, z którymi konsultowała się Emma, wciąż powtarzali jej, że nie powinna obawiać się tego, co spotkało Jade Goody. Jeden z nich zasugerował, że objawom winne są środki antykoncepcyjne, które stosowała dziewczyna.
W sumie ginekolodzy 15 razy odmówili wykonania badania Emmie.
2. Diagnoza: rak szyjki macicy
W końcu w grudniu 2013 r. Emma wykonała badanie, które potwierdziło jej obawy - nowotwór szyjki macicy. Zmarła po 10 miesiącach walki z chorobą w wieku 23 lat.
Dr Stephen Golding, dr Hendrik Parmentier i pielęgniarka Maureen Dillon z The Haling Park Partnership w Croydon w południowym Londynie, z którymi Emma się konsultowała, napisali do jej ojca list z przeprosinami.
"Przyznajemy, że gdyby leczenie pana córki zostało podjęte wcześniej, prawdopodobnie przeżyłaby" - napisali.
Ojciec Emmy powiedział po śmierci córki: "Chcę, żeby historia Emmy motywowała kobiety do wykonywania regularnych badań profilaktycznych. Nie odkładajcie tego na później".
3. Co piąta Brytyjka nie wykonała zleconego badania w dobie COVID-19
Co ciekawe, w okresie pandemii, rzecznik oddziału, na którym Emma była leczona, dokonał przeglądu wymazów w kierunku diagnostyki raka szyjki macicy, które wykonano w ostatnich miesiącach. Chciał sprawdzić, jak w dobie gorszego działania służby zdrowia wyglądają statystyki badań profilaktycznych.
Z jego obserwacji wynika, że w 2020 r. 1 na 5 kobiet nie wykonała wymazu, który był zlecony. Ok. 600 tys. wizyt zostało odwołanych tylko w okresie pierwszego lockdownu spowodowanego pandemią COVID-19. To pokazuje, jak pandemia przyczynia się do rozwoju najcięższych chorób.
Zobacz także: Młoda mama dowiedziała się o nowotworze skóry po opuszczeniu jednego badania. Dziś ma ważny apel do ludzi
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl