Trwa ładowanie...

Matura rozszerzona: polski. Jakie zasady obowiązują podczas egzaminu?

 Agnieszka Gotówka
26.03.2021 13:17
Matura rozszerzona: polski. Jakie zasady obowiązują podczas egzaminu?
Matura rozszerzona: polski. Jakie zasady obowiązują podczas egzaminu? (gettyimages)

Matura rozszerzona (polski jest jednym z częściej zdawanych egzaminów w tej formule) odbywa się tego samego dnia, co test na poziomie podstawowym. Absolwenci szkół średnich jednego dnia muszą więc rozwiązać dwa arkusze egzaminacyjne. Na napisanie egzaminu z języka polskiego w formie rozszerzonej w 2020 r. zdecydowało się 22,3 proc. absolwentów liceów i techników. Jak będzie w tym roku?

spis treści

Maturzystów, którzy będą podchodzić do końcowych egzaminów w maju 2021 roku, czeka sporo zmian. Wymusiła je pandemia koronawirusa, z którą świat zmaga się od roku. Uczniowie w ostatnich miesiącach uczyli się zdalnie, co wymagało od nich i nauczycieli sporo wysiłku. Trudno jest na odległość omawiać zagadnienia przydatne w czasie matury oraz sprawdzać, w jakim zakresie uczniowie ją opanowali.

Najgorsze produkty dla mózgu. Niewskazane szczególnie dla maturzystów
Najgorsze produkty dla mózgu. Niewskazane szczególnie dla maturzystów [7 zdjęć]

To co jemy, ma wpływ na to, jak funkcjonuje nasz organizm. Produkty, które spożywamy mogą przyczyniać

zobacz galerię
Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

Ministerstwo Edukacji zdecydowało się więc wprowadzić pewne zmiany w zakresie wiedzy wymaganej podczas matury, również na poziomie rozszerzonym.

1. Matura rozszerzona: polski z dotychczasową listą lektur?

Minister edukacji, Przemysław Czarnek, w listopadzie 2020 roku zapowiedział, że zakres wiedzy wymagany na egzaminach maturalnych zostanie ograniczony o 20-30 proc. Zniesiony zostanie również obowiązek zapisywania się na jeden z egzaminów w formule rozszerzonej. W poprzednich latach uczeń musiał podejść do takiego testu z wybranego przedmiotu, np. z języka polskiego lub języka angielskiego, choć nie obowiązywał go próg zdawalności (nie musiał zdobyć żadnego punktu).

"Antygona" - streszczenie
"Antygona" - streszczenie

Jeden z najważniejszych dramatów, które kiedykolwiek powstały. Nie jest obszernym dziełem, jednak dość

przeczytaj artykuł

Dotychczas, każdy uczeń, by otrzymać świadectwo maturalne, musiał podejść do egzaminu w dwóch częściach: pisemnej i ustnej. Ta ostatnia – wymagana z języka polskiego i języka obcego nowożytnego, według ostatnich zapowiedzi ministra edukacji, ma w 2021 r. zostać zniesiona. Będą mogli przystąpić do niej tylko ci uczniowie, którym będzie to potrzebne w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

2. Matura rozszerzona z języka polskiego – jakie zagadnienia trzeba powtórzyć?

Matura rozszerzona z języka polskiego sprawdza wiadomości ucznia w zakresie ponadpodstawowym. Absolwent szkoły średniej musi więc wykazać się nie tylko znajomością lektur ujętych w podstawie programowej, ale też umieć odnieść się w swojej wypowiedzi do wykraczających poza program tekstów historycznoliterackich, krytycznych czy z zakresu teorii literatury. Jego zadaniem w czasie egzaminu jest napisanie interpretacji porównawczej utworów literackich lub zredagowanie wypowiedzi argumentacyjnej.

3. Jak się przygotować do matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym?

Przed uczniami, którzy zdecydują się napisać rozszerzoną maturę z języka polskiego, trudne zadanie. Muszą opanować materiał z mniejszą niż dotychczas pomocą nauczyciela. W formie nauki zdalnej nie mają bowiem możliwości uczenia się tak, jak dotychczas.

Dziady - streszczenie części II
Dziady - streszczenie części II

Lekturą, która wśród uczniów budzi duże emocje, są "Dziady". Streszczenie tego najpopularniejszego dramatu

przeczytaj artykuł

Podstawą jest znajomość treści lektur i zagadnień z nimi związanych. Bardzo ważna jest też umiejętność poprawnego formułowania myśli w formie pisemnej. Pomóc w tym może częste pisanie rozprawek. Warto też rozwiązywać arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat. Pomogą one oswoić się z formą testu, jaki obowiązuje na maturze.

Najpopularniejsze środki stylistyczne. Jakie funkcje pełnią?
Najpopularniejsze środki stylistyczne. Jakie funkcje pełnią?

Środki stylistyczne w wierszu są jego nieodłącznym elementem. Trudno wyobrazić sobie analizę i interpretację

przeczytaj artykuł

Matura rozszerzona z języka polskiego, jak i inne egzaminy, z którymi musi zmierzyć się młodzież w 2021 roku, najprawdopodobniej będzie przebiegać w reżimie sanitarnym podobnym do obowiązującego w ubiegłym roku. To bardzo trudne doświadczenie, spotęgowane stresem związanym z maturą. Warto więc tak zaplanować sobie naukę, by chwilę przed samą maturą, móc się odprężyć i zrelaksować.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze