Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Letnia przerwa może sprawić, że dziecko utyje

Nowe badanie wykazało, że dzieci w wiek przedszkolnym i wczesnoszkolnym mogą utyć w czasie wolnym od szkoły.

Zobacz film: "Rozwój odporności u dzieci"

1. Wakacje sprzyjają przybieraniu na wadze

Naukowcy śledzili ponad 18.000 dzieci od początku przedszkola do końca drugiego roku w szkole. Okazało się, że ilość dzieci z nadwagą wzrosła z 23 procent do 29 procent w tym czasie. Naukowcy zauważyli również, że wskaźnik otyłości wzrósł z 9 procent do 11,5 procent.

W czasie wakacji dzieci jedzą więcej niezdrowych rzeczy, przez co tyją
W czasie wakacji dzieci jedzą więcej niezdrowych rzeczy, przez co tyją (Shutterstock)

Naukowcy zauważyli, że wszystkie te wzrosty miały miejsce w ciągu dwóch okresów letnich, w trakcie wakacji - a nie w czasie nauki szkolnej.

Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie „Obesity”, wydanym na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Otyłości w Nowym Orleanie.

Zobacz także

"Nauczyciele od dawna obawiają się, że letnia przerwa prowadzi do utraty wiedzy, a teraz wiemy, że jest to również czas, kiedy wzrasta ryzyko nadwagi u najmłodszych dzieci w wieku szkolnym", powiedział współautor badania ,Paul von Hippel, z Wydziału Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie w Austin, w Teksasie.

2. Z dziećmi trzeba pracować nie tylko podczas roku szkolnego

"Nasze odkrycia rodzą pytania, które powinni postawić sobie rodzice i politycy – przede wszystkim,  jak pomóc dzieciom wypracować zdrowe nawyki podczas długich wakacji, by powstrzymać niezdrowe przybieranie na wadze. Nasze wyniki sugerują również, że nie możemy odwrócić epidemii otyłości, jeśli skupimy się tylko na tym, co dzieci robią i co jedzą podczas gdy są w szkole " – mówi von Hippel.

7 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością
7 rad, jak uchronić dziecko przed otyłością [8 zdjęć]

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia aż 29 proc. polskich 11-latków ma nadwagę. Rodzice muszą...

zobacz galerię

Rzeczniczka organizacji Otyłość Społeczna, Amanda Staiano powiedział: "Teraz, gdy mamy solidne dane wskazujące na to, że w czasie wakacji może nastąpić przyrost masy ciała u małych dzieci, następnym krokiem jest praca nad tym, aby kształtować właściwe zachowania wśród dzieci kiedy są poza szkołą.

Zasugerowała, że ​​rodzice powinni pomagać dzieciom trzymać się harmonogramu snu, takiego samego jak w roku szkolnym, oraz zmniejszyć ilość czasu, który spędzają przed ekranami - telewizorów, komputerów, tabletów i tym podobnych.

"Mamy nadzieję, że te odkrycia skłonią rodziców, nauczycieli, adwokatów i urzędników zdrowia publicznego, aby w lecie nie zarzucali wysiłków podjętych w trakcie roku szkolnego, aby nadal uczyli nasze dzieci, jak dbać o zdrowie" - mówi Staiano.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.