Twoje dziecko cierpi na otyłość? Wyślij je do sanatorium

Otyłość u dzieci to choroba. Zdaje sobie z niej sprawę coraz większa liczba rodziców. Nie każdy z nich jednak wie, że turnusy odchudzające prowadzi sześć ośrodków sanatoryjnych w Polsce. Choć ich popularność z roku na rok rośnie,  nadal korzysta z nich za mało dzieci.

Problem wagi ciężkiej

Dane Światowej Organizacji Zdrowia są alarmujące. Na nadwagę lub otyłość cierpi w Polsce co czwarty uczeń. Odsetek osób ważących ponad normę jest jeszcze wyższy wśród młodzieży. A perspektywy nie są lepsze – młodzi Polacy tyją najszybciej w Europie.

Choć lekarze, dietetycy i psychologowie zauważają problem i coraz częściej mówią o nim głośno, wydaje się, że nie widzą go rodzice i dziadkowie. Przekonanie, że dobre jedzenie, to tłuste jedzenie, a prawdziwa rozrywka, to ta przed telewizorem lub monitorem komputera jest w Polsce nadal bardzo popularne.

Tymczasem otyłość, to niemal śmiertelne niebezpeczeństwo. Naukowcy z wielu krajów systematycznie ostrzegają o szeregu chorób jakim może sprzyjać. Mowa tu o nieuleczalnej cukrzycy typu 2, miażdżycy i innych chorobach układu krążenia, czy próchnicy. Z danych epidemiologicznych jasno wynika: z roku na rok rośnie liczba dzieci z cukrzycą typu 2, a to przecież choroba wieku starczego.

Dlatego coraz większa liczba specjalistów zaczyna walczyć z otyłością wśród dzieci. Powstają specjalne programy edukacyjne, akcje obywatelskie. Tymczasem z otyłością wśród najmłodszych można walczyć także w sanatorium.

Zgubić kilogramy

W Polsce funkcjonuje i cieszy się coraz większym zainteresowaniem sześć ośrodków sanatoryjnych, w których dzieci  mogą leczyć się z otyłości. Są to uzdrowiska w Ciechocinku, Kołobrzegu, Krasnobrodzie, Kudowie Zdroju, Rabce-Zdroju i Szczawno-Zdroju.

- To prawda, w ostatnich czasach zgłasza się do nas coraz więcej dzieci. Nie prowadzimy statystyk, ale to widać gołym okiem. Myślę, że jest to poniekąd spowodowane presją środowiska szkolnego, w jakim obracają się nasi kuracjusze – mówi Monika Chlebek, dyrektor ds. leczniczych w uzdrowisku w Rabce-Zdroju.

  • Piotr Grudziński, przedstawiciel Polskiej Grupy Uzdrowisk, do jakiej należy sanatorium w Kudowie-Zdrój dodaje: To także efekt rosnącej świadomości wśród rodziców, że z problemami dzieci można skutecznie walczyć.

Walka o siebie

- Walczymy o siebie – piszą na forach uczestnicy turnusów odchudzających. Mają już dość wyśmiewania, wyszydzania, kupowania tych większych rozmiarów ubrań. Bywa, że po pierwszym turnusie i zauważalnych efektach, przyjeżdżają po raz kolejny. I kolejny. - Wracają, bo wierzą, że im to pomaga, zauważają skutki zdrowego odżywiania podkreśla dyr. Chlebek.

Turnus odchudzający trwa zazwyczaj 28 dni. Mogą z niego skorzystać dzieci w wieku od 3 do 18 lat. Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia, w pełni refundowany jest dla tych, które mają wpisaną jako pierwsze rozpoznanie otyłość lub nadwagę. W przypadku, gdy te zaburzenia wpisane są jako kolejne, sanatoria często idą na rękę i proponują zajęcia dodatkowe do tych podstawowych.

Jak się chudnie na turnusie?

Głównym założeniem turnusu odchudzającego nie jest tylko i wyłącznie utrata wagi.

- Tłoczymy w głowy tych młodych ludzi świadomość prawidłowych, zdrowych i wartościowych nawyków żywieniowych. Od dwóch lat każdy uczestnik turnusu ma do dyspozycji psychologa i dietetyka, z którymi może raz w tygodniu indywidualnie się skonsultować  – zaznacza Monika Chlebek.

I dodaje, że młodzieży z jednego z turnusów udało się łącznie schudnąć ponad 150 kg.

Podobnie jest w szpitalu  uzdrowiskowym Jagusia w Kudowie-Zdroju. - Nasze działania edukacyjne podczas turnusów mają na celu wykształtowanie u dzieci motywacji, wiedzy i umiejętności zdrowego stylu życia. Ważną rolę w całym procesie odgrywa współpraca z rodzicami, których wspieramy w walce z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi – dodaje Piotr Grudziński, przedstawiciel sanatorium z Kudowie.

Jedzenie to nie wszystko

Samo kształtowanie zdrowych wzorców to jednak nie wszystko. Na turnusach odchudzających dzieci i młodzież mają do dyspozycji zajęcia sportowe i rekreacyjne: nordic walking, baseny, fitness. Dostępne są także zabiegi fizjoterapeutyczne na bazie surowców naturalnych.

Ważne jest także indywidualne podejście. - Dla każdego dobierany jest indywidualny program, który określa optymalną wagę dla pacjenta, dlatego kwestia utraty wagi jest kwestią indywidualną. Dla jednych ubytek wagi o 2 kg to spory sukces, dla innych to dopiero początek podkreśla Grudziński.

I to prawda. Bywa, że do uzdrowisk trafiają młodzi ludzie z wagą ponad 140 kg i chudną 10 kg. To dla nich sukces. Ale bywa także, że przyjeżdżają dzieci ważące „jedynie” 44 kg. Chudną kilogram. I to też dobrze. Bo wrócą za rok – i schudną dwa.

W 2014 roku w turnusach odchudzających wzięło udział 1785 dzieci, a rok później już 2058 dzieci. Tegoroczne pełne dane nie są jeszcze.

Ewa Rycerz

O autorze

Ewa Rycerz

Zdobywczyni Nagrody Specjalnej w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Członkini Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. W mediach od 2007 r. Karierę zaczynała w Radiu Centrum, następnie związała się z Kurierem Lubelskim i Wydawnictwem Wspólnota. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2015 r.

Ewa Rycerz, 3 miesiące temu

Maluch

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 2 tygodnie temu

2

Pieluchy

Babcia2306 • ostatni post 4 tygodnie temu

2
Artykuły Maluch
Maluch

Tort z pampersów - na jakie okazje, zrób go sam, kształty, cena

Tort z pampersów - na jakie okazje, zrób go sam, kształty, cena

Tort z pampersów Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszą się torty z pampersów. Świetnie sprawdzają się na takich imprezach jak: baby shower, chrzest czy pierwsze urodziny. Tort z pampersów możemy wykonać sami, ale także dostępne są w sklepach z...

Maluch

Zioła jakie należy stosować zimą

Zioła jakie należy stosować zimą

Lecznicze działanie ziół Czystek, kwiat lipy, a może rumianek? Jakie zioła zimą należy stosować? Które podać dziecku? Ich lecznicze działanie jest znane od wieków. Działają napotnie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo. Pomogą w czasie przeziębienie, wspomogą...

Maluch

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

Powszechne schorzenie Około miliona osób w Polsce choruje na niewydolność serca. 60 tysięcy co roku umiera. Dolegliwości sercowe są w Polsce powszechne - diagnozuje się je często. Niestety, większość pacjentów je lekceważy. A to błąd, ponieważ niewydolność...

Maluch

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

. Jest to wpisane w naturalny rozwój dziecka. To, że maluch chce wszystkiego dotknąć i posmakować, to nic innego jak metoda poznawcza świata. Brudzenie (...) się dziecko. To stan, o którym całymi dniami marzy większość rodziców. Najczęściej...

Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna...

Maluch

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skuteczne, ale niebezpieczne Antybiotyki są dla wielu osób ostatnią deską ratunku. Najczęściej sięgamy po nie, gdy skutków w leczeniu nie przynoszą ani domowe sposoby, ani popularne leki dostępne bez recepty. Leczenie antybiotykami, choć zazwyczaj skuteczne...

Maluch

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

Czego unikać, by mieć energię? Śniadanie powinno dostarczać energii na cały dzień. Brzmi jak slogan, ale to prawda. Tymczasem wielu z nas jada na śniadanie produkty, które działają wręcz przeciwnie Zabierają energię, siłę do działania, powodują zmęczenie....

Maluch

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Szodliwe dla zdrowia, ale wszechobecne Oleje utwardzone, nazywane także tłuszczami trans, uznawane są za szkodliwe dla zdrowia. Eksperci zaznaczają, że sprzyjają one występowaniu cukrzycy typu 2) oraz chorobom serca. Mają też negatywny wpływ na płodność....

Maluch

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

energię na kolejny dzień. Właśnie dlatego należy dbać o odpowiednią jego ilość zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Stwórz maluchom wieczorny