Trwa ładowanie...

Ile czasu dziecko może spędzić przed telewizorem? Lekarze ustalili nowe limity

Zgodnie z nowymi wytycznymi Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej, czas, jaki dzieci spędzają przed telewizorem, powinien być ograniczony niezależnie od ich wieku.

Zobacz film: "Jak rozwija się przedszkolak?"

Wcześniej Akademia ustaliła ogólny limit czasu spędzanego przed ekranem na nie więcej niż dwie godziny dla dzieci w wieku powyżej 2 lat. Jednak w dzisiejszych czasach, gdy jesteśmy otoczeni przez media cyfrowe 24 godziny na dobę, jest to trudne do wyegzekwowania.

Dr Yolanda Reid Chassiakos, autorka " Children and Adolescents and Digital Media Technical Report" oraz asystent profesora na Uniwersytecie Kalifornijskim, stwierdziła, że takie ustalenia nie mają sensu, ponieważ dla niektórych dzieci nawet dwie godziny to za dużo.

Obecnie mówi się już o czasie spędzonym przed jakimkolwiek urządzeniem cyfrowym w celach rozrywkowych.

Dzieci spędzają coraz więcej czasu przed ekranami urządzeń cyfrowych
Dzieci spędzają coraz więcej czasu przed ekranami urządzeń cyfrowych (Shutterstock)

Zaleca się, aby dzieciom w wieku od 2 do 5 lat czas ten ograniczyć do jednej godziny dziennie. Natomiast pociechom w wieku 6 lat i starszym rodzice mogą samodzielnie określać ograniczenia dotyczące czasu spędzanego przy urządzeniach cyfrowych, a także wybierać rodzaje nośników cyfrowych, z jakich korzystają.

Niemowlęta są najbardziej narażone na negatywne działanie ekranu telewizyjnego. Według badań dzieci w wieku 18 miesięcy i młodsze nie powinny mieć styczności z żadnymi urządzeniami cyfrowymi.

Dr Chassiakos powiedziała, że odcięcie malucha od technologii jest trudne, jednak bardzo istotne dla odpowiedniego rozwoju mózgu i zdrowych relacji rodzic-dziecko.

ZOBACZ TAKŻE:

"Dźwięki i ruch na ekranie rozpraszają dziecko" - powiedziała.

Nawet, jeśli nie patrzy bezpośrednio na ekran, na przykład, gdy matka karmi malucha na kanapie podczas oglądania telewizji, dziecko może być cały czas stymulowane przez światło i odgłosy.

"Karminie piersią jest kluczowe dla budowania więzi z dzieckiem" - powiedziała Chassiakos. Dodała również, że jeśli rodzice są cały czas skupieni na ekranie telewizora lub telefonu, maluchy czują się pozbawione uwagi. A jeśli są one wielokrotnie zaniedbywane na rzecz mediów cyfrowych, w przyszłości mogą dostarczać problemów behawioralnych.

Jeśli chodzi o starsze dzieci, Akademia zaleca, aby rodzice zaczęli włączać telewizor na jedną godzinę dziennie. Jednak ważny jest rodzaj oglądanego programu.

Jedzenie poprawiające pracę i rozwój mózgu
Jedzenie poprawiające pracę i rozwój mózgu [6 zdjęć]

To, w jaki sposób odżywiają się dzieci, ma wpływ nie tylko na ich wagę, wygląd czy dobre samopoczucie....

zobacz galerię

"Ulica Sezamkowa jest zdecydowanie lepszym wyborem niż standardowe programy, bo nie ma tam reklam, które często nadmiernie stymulują dzieci" - powiedziała dr Chassiakos.

Rodzice są natomiast odpowiedzialni za ustalanie limitów dla potomków w wieku co najmniej 6 lat. Przeciętny dzień zdrowego dziecka powinien obejmować szkołę, prace domowe, co najmniej jedną godzinę aktywności fizycznej i kontakty społeczne, co daje razem od 8 do 12 godzin. Pozostały czas może zostać przeznaczony np. na telewizję.

Świetną rozrywką, która pozytywnie wpływa na rozwój najmłodszych jest czytanie książek dla dzieci. Szeroki wybór tytułów znajdziesz już teraz na WP radarOkazji.

Akademia zgadza się, że media cyfrowe nigdy nie powinny zastępować ważniejszych czynności, zwłaszcza snu, interakcji społecznych i aktywności fizycznej. Specjaliści zgodnie twierdzą, że najważniejsze jest to, aby rodzice byli dla dziecka autorytetem. Oznacza to, że to oni uczą dzieci zdrowego podejścia do urządzeń multimedialnych.

9 najciekawszych etapów rozwoju dziecka
9 najciekawszych etapów rozwoju dziecka [9 zdjęć]

Rozwój dziecka to pod wieloma względami fascynujący fenomen. Jakie ciekawostki dotyczące niemowląt i...

zobacz galerię

Dzieci i młodzież mają dostęp do tysięcy aplikacji, serwisów filmowych, gier wideo i mediów społecznościowych na wielu urządzeniach, od osobistych smartfonów po komputery dostępne w szkołach.

Aby wpoić dzieciom zdrowe nawyki związane z nowymi technologiami, warto wyznaczyć w domu czas wolny od mediów społecznościowych, który rodzina spędza razem, czyli np. wspólne posiłki. Korzystne są także miejsca wolne od technologii, przede wszystkim sypialnie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.