Ile czasu dziecko może spędzić przed telewizorem? Lekarze ustalili nowe limity
Zgodnie z nowymi wytycznymi Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej, czas, jaki dzieci spędzają przed telewizorem, powinien być ograniczony niezależnie od ich wieku.
Wcześniej Akademia ustaliła ogólny limit czasu spędzanego przed ekranem na nie więcej niż dwie godziny dla dzieci w wieku powyżej 2 lat. Jednak w dzisiejszych czasach, gdy jesteśmy otoczeni przez media cyfrowe 24 godziny na dobę, jest to trudne do wyegzekwowania.
Dr Yolanda Reid Chassiakos, autorka " Children and Adolescents and Digital Media Technical Report" oraz asystent profesora na Uniwersytecie Kalifornijskim, stwierdziła, że takie ustalenia nie mają sensu, ponieważ dla niektórych dzieci nawet dwie godziny to za dużo.
Obecnie mówi się już o czasie spędzonym przed jakimkolwiek urządzeniem cyfrowym w celach rozrywkowych.
Zaleca się, aby dzieciom w wieku od 2 do 5 lat czas ten ograniczyć do jednej godziny dziennie. Natomiast pociechom w wieku 6 lat i starszym rodzice mogą samodzielnie określać ograniczenia dotyczące czasu spędzanego przy urządzeniach cyfrowych, a także wybierać rodzaje nośników cyfrowych, z jakich korzystają.
Niemowlęta są najbardziej narażone na negatywne działanie ekranu telewizyjnego. Według badań dzieci w wieku 18 miesięcy i młodsze nie powinny mieć styczności z żadnymi urządzeniami cyfrowymi.
Dr Chassiakos powiedziała, że odcięcie malucha od technologii jest trudne, jednak bardzo istotne dla odpowiedniego rozwoju mózgu i zdrowych relacji rodzic-dziecko.
ZOBACZ TAKŻE:
"Dźwięki i ruch na ekranie rozpraszają dziecko" - powiedziała.
Nawet, jeśli nie patrzy bezpośrednio na ekran, na przykład, gdy matka karmi malucha na kanapie podczas oglądania telewizji, dziecko może być cały czas stymulowane przez światło i odgłosy.
"Karminie piersią jest kluczowe dla budowania więzi z dzieckiem" - powiedziała Chassiakos. Dodała również, że jeśli rodzice są cały czas skupieni na ekranie telewizora lub telefonu, maluchy czują się pozbawione uwagi. A jeśli są one wielokrotnie zaniedbywane na rzecz mediów cyfrowych, w przyszłości mogą dostarczać problemów behawioralnych.
Jeśli chodzi o starsze dzieci, Akademia zaleca, aby rodzice zaczęli włączać telewizor na jedną godzinę dziennie. Jednak ważny jest rodzaj oglądanego programu.
"Ulica Sezamkowa jest zdecydowanie lepszym wyborem niż standardowe programy, bo nie ma tam reklam, które często nadmiernie stymulują dzieci" - powiedziała dr Chassiakos.
Rodzice są natomiast odpowiedzialni za ustalanie limitów dla potomków w wieku co najmniej 6 lat. Przeciętny dzień zdrowego dziecka powinien obejmować szkołę, prace domowe, co najmniej jedną godzinę aktywności fizycznej i kontakty społeczne, co daje razem od 8 do 12 godzin. Pozostały czas może zostać przeznaczony np. na telewizję.
Świetną rozrywką, która pozytywnie wpływa na rozwój najmłodszych jest czytanie książek dla dzieci. Szeroki wybór tytułów znajdziesz już teraz na WP radarOkazji.
Akademia zgadza się, że media cyfrowe nigdy nie powinny zastępować ważniejszych czynności, zwłaszcza snu, interakcji społecznych i aktywności fizycznej. Specjaliści zgodnie twierdzą, że najważniejsze jest to, aby rodzice byli dla dziecka autorytetem. Oznacza to, że to oni uczą dzieci zdrowego podejścia do urządzeń multimedialnych.
Dzieci i młodzież mają dostęp do tysięcy aplikacji, serwisów filmowych, gier wideo i mediów społecznościowych na wielu urządzeniach, od osobistych smartfonów po komputery dostępne w szkołach.
Aby wpoić dzieciom zdrowe nawyki związane z nowymi technologiami, warto wyznaczyć w domu czas wolny od mediów społecznościowych, który rodzina spędza razem, czyli np. wspólne posiłki. Korzystne są także miejsca wolne od technologii, przede wszystkim sypialnie.