Trwa ładowanie...

Kontrowersyjny pomysł kurator oświaty. Rodzice i nauczyciele oburzeni pomysłem

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 04.10.2024 11:27
Kuratorium z zakazem dla małopolskich nauczycieli? MEN zajęło stanowisko
Kuratorium z zakazem dla małopolskich nauczycieli? MEN zajęło stanowisko (East News)

Małopolska Kurator Oświaty, Gabriela Olszowska, zasugerowała nauczycielom przedszkoli, że nie powinni na tym etapie uczyć dzieci pisania. Miała również zastrzeżenia do podręczników. Ministerstwo Edukacji Narodowej odpowiada.

spis treści

1. Kurator z kontrowersyjnym pomysłem. Nauczyciele zaskoczeni

Małopolska Kurator Oświaty wyraziła swoją opinię na temat nauki pisania dzieci w zerówkach. Jak przekazała nauczycielom Gabriela Olszowska przed rozpoczęciem roku szkolnego, nauczyciele przedszkolni powinni powstrzymać się od uczenia dzieci pisania, zakwestionowała również przeznaczonej dla tej grupy wiekowej podręczniki.

- Dostaliśmy "wytyczne" z których wynika, że nie możemy uczyć dzieci pisać i bardzo niewskazane jest, by dzieci miały też jakiekolwiek podręczniki. Nawet te dedykowane dla ich wieku - przekazała Onetowi jedna z nauczycielek.

Zobacz film: "Prezent dla nauczyciela na koniec roku? Zapytaliśmy Polaków, co o tym sądzą"

- Mamy też nie uczyć dzieci kreślenia liter. Uzasadnienie, jakie nam podano, mnie osobiście ścięło z nóg. Otóż zdaniem pani kurator, my nauczyciele przedszkolni, jesteśmy do nauczania takiego nieprzygotowani i przez naszą niekompetencję wśród dzieci rośnie fala dysleksji i dysgrafii.

"Mamy też nie uczyć dzieci kreślenia liter"
"Mamy też nie uczyć dzieci kreślenia liter" (Getty Images)

Stanowisko Olszowskiej poparła Dorota Dziamska, nauczycielka przedszkolna z wieloletnim stażem, a także Koordynator Ekspertów Ministerstwa Edukacji Narodowej, którzy piszą podstawy programowe. Jak powiedziała, "zerówka to nie miejsce na naukę pisania".

2. Ministerstwo komentuje słowa małopolskiej kurator

Olszowska tłumaczyła, że to tylko wytyczne, jej słowa miały stanowić przypomnienie, na co kładzie nacisk podstawa na tym etapie edukacji. Jak przekazała, to nie jest "nacisk na pisanie i na wypełnianie zadań z podręczników".

"W tym wieku najbardziej potrzebne są gry i zabawy wprowadzające elementy pisma. Rysowanie, malowanie, kolorowanie liter, zabawy literami – układanie liter drukowanych z patyczków, pisanie izolowanych liter np. na piasku" - doprecyzowała w specjalnym oświadczeniu Olszowska.

Na tekst zareagowało także MEN.

"Wyrażone przez kurator stanowisko nie jest jednoznaczne z zakazem nauki pisania w tzw. zerówkach. Kurator nie kwestionuje autonomii nauczyciela do wprowadzania ćwiczeń wykraczających poza podstawę programową wychowania przedszkolnego. W ocenie MEN jest oczywiste, że nauczyciel może wprowadzać ćwiczenia z np. nauki pisania jako zajęcia dodatkowe, jeśli dzieci lub dziecko są na to gotowe" - przekazało Ministerstwo w mailu przesłanym Onetowi.

Uspokaja również rodziców, że nie muszą się martwić o zmiany w podstawie programowej. MEN nie planuje modyfikować wytycznych dotyczących nauki pisania i czytania w przedszkolach i zerówkach w Polsce.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze