Kto przynosi prezenty

W polskiej tradycji od lat to właśnie Święty Mikołaj przynosi prezenty. Odbywa się to w różnoraki sposób. Lubi się on zakradać w nocy i przychodzić z prezentami wtedy, kiedy obdarowywany śpi. Jest to więc bardzo tajemniczy darczyńca. Czasami przychodzi z prezentami w biały dzień i ze świtą - aniołków i diabełków, które grożą dzieciom. Niekiedy chodzi po ulicach i rozdaje słodkości każdemu napotkanemu przechodniowi, a zwłaszcza dzieciom.

1. Czy prezenty daje Święty Mikołaj? A może Dziadek Mróz lub Święta Łucja?

Mało kto zdaje sobie sprawę, że Święty Mikołaj był to biskup turecki, który żył na przełomie III i IV wieku. Zasłynął jako człowiek wielkiego serca, który lubił dzielić się z biednymi ludźmi tym, co miał. Doczesne szczątki świętego spoczywają na południu Włoch, w Bari. Patrząc dzisiaj na wszechobecne czerwone krasnale trudno skojarzyć je z osobą duchownego, ale właśnie takie były początki Mikołajek.

Istnieje też wiele legend, które mówią, gdzie mieszka Święty Mikołaj. Najczęściej ukazuje się go powożącego zaprzęgiem z reniferami, dzięki którym wydostaje się z dalekiej Laponii, czyli najdalej na północ wysuniętego regionu Finlandii. Trudno więc orzec, gdzie znajduje się siedziba Świętego Mikołaja? Czy jest nią ciepłe południe, czy mroźna północ.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Tradycje bożonarodzeniowe
Tradycje bożonarodzeniowe

Przełom grudnia i stycznia od zarania dziejów był czasem szczególnym, magicznym, przepełnionym mistycyzmem....

zobacz galerię

Starsze pokolenia Polaków miały możliwość przekonać się, że prezenty pochodzą z dalekiej północy. W epoce komunizmu prezenty w Polsce przynosił bowiem Dziadek Mróz. Jest to postać wywodząca się z rosyjskiego folkloru. Dociera on z prezentami później niż obecny Święty Mikołaj, bo w Nowy Rok. Ma on żonę , którą jest Starucha Zima. Cechuje się tym, że wchodzi zawsze przez drzwi, nie tak jak Święty Mikołaj przez komin i ma znacznie niż on dłuższą brodę.

Gdzieś między Świętym Mikołajem a Dziadkiem Mrozem przypada czas rozdawania prezentów przez Świętą Łucję. Ta pojawia się z prezentami 13 grudnia. To dzień zimowego przesilenia. Jest to bardzo dzielna kobieta, która nie boi się mrozów. Tak jak Święty Mikołaj i Dziadek Mróz są dobrze ubrani, tak ona przeciwnie. Ta odwiedza dzieci na osiołku, dla którego trzeba co nieco zostawić do zjedzenia na parapecie: jakieś ciastko korzenne, okruszynki. Święta Łucja zostawia prezenty w dziecięcych butach, które te zostawiają na parapecie.

Każde dziecko lubi dostawać prezenty. Te, które wierzą w Świętego Mikołaja dostaną je już 6 grudnia, tym wiążącym nadzieję ze Świętą Łucją - 13 grudnia, a rosyjskie dzieci mają jeszcze wiele czasu.

Im bowiem dopiero 1 stycznia Dziadek Mróz przyniesie podarunek, w czym pomoże mu jak zwykle jego urocza wnuczka - Śnieżynka.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!