Trwa ładowanie...

Kto przynosi prezenty

W polskiej tradycji od lat to właśnie Święty Mikołaj przynosi prezenty. Odbywa się to w różnoraki sposób. Lubi się on zakradać w nocy i przychodzić z prezentami wtedy, kiedy obdarowywany śpi. Jest to więc bardzo tajemniczy darczyńca. Czasami przychodzi z prezentami w biały dzień i ze świtą - aniołków i diabełków, które grożą dzieciom. Niekiedy chodzi po ulicach i rozdaje słodkości każdemu napotkanemu przechodniowi, a zwłaszcza dzieciom.

Zobacz film: "Zabawki dla dzieci - pora przełamac stereotypy"

1. Czy prezenty daje Święty Mikołaj? A może Dziadek Mróz lub Święta Łucja?

Mało kto zdaje sobie sprawę, że Święty Mikołaj był to biskup turecki, który żył na przełomie III i IV wieku. Zasłynął jako człowiek wielkiego serca, który lubił dzielić się z biednymi ludźmi tym, co miał. Doczesne szczątki świętego spoczywają na południu Włoch, w Bari. Patrząc dzisiaj na wszechobecne czerwone krasnale trudno skojarzyć je z osobą duchownego, ale właśnie takie były początki Mikołajek.

Istnieje też wiele legend, które mówią, gdzie mieszka Święty Mikołaj. Najczęściej ukazuje się go powożącego zaprzęgiem z reniferami, dzięki którym wydostaje się z dalekiej Laponii, czyli najdalej na północ wysuniętego regionu Finlandii. Trudno więc orzec, gdzie znajduje się siedziba Świętego Mikołaja? Czy jest nią ciepłe południe, czy mroźna północ.

Tradycje bożonarodzeniowe
Tradycje bożonarodzeniowe

Przełom grudnia i stycznia od zarania dziejów był czasem szczególnym, magicznym, przepełnionym mistycyzmem....

zobacz galerię

Starsze pokolenia Polaków miały możliwość przekonać się, że prezenty pochodzą z dalekiej północy. W epoce komunizmu prezenty w Polsce przynosił bowiem Dziadek Mróz. Jest to postać wywodząca się z rosyjskiego folkloru. Dociera on z prezentami później niż obecny Święty Mikołaj, bo w Nowy Rok. Ma on żonę , którą jest Starucha Zima. Cechuje się tym, że wchodzi zawsze przez drzwi, nie tak jak Święty Mikołaj przez komin i ma znacznie niż on dłuższą brodę.

Gdzieś między Świętym Mikołajem a Dziadkiem Mrozem przypada czas rozdawania prezentów przez Świętą Łucję. Ta pojawia się z prezentami 13 grudnia. To dzień zimowego przesilenia. Jest to bardzo dzielna kobieta, która nie boi się mrozów. Tak jak Święty Mikołaj i Dziadek Mróz są dobrze ubrani, tak ona przeciwnie. Ta odwiedza dzieci na osiołku, dla którego trzeba co nieco zostawić do zjedzenia na parapecie: jakieś ciastko korzenne, okruszynki. Święta Łucja zostawia prezenty w dziecięcych butach, które te zostawiają na parapecie.

Każde dziecko lubi dostawać prezenty. Te, które wierzą w Świętego Mikołaja dostaną je już 6 grudnia, tym wiążącym nadzieję ze Świętą Łucją - 13 grudnia, a rosyjskie dzieci mają jeszcze wiele czasu.

Im bowiem dopiero 1 stycznia Dziadek Mróz przyniesie podarunek, w czym pomoże mu jak zwykle jego urocza wnuczka - Śnieżynka.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.