Nowy Rok w szpitalu

Wielu mamom przyszło urodzić swoje maleństwa pod koniec ubiegłego roku, w związku z czym, pierwsze, noworoczne dni muszą spędzić w szpitalu. Podczas, gdy znajomi, rodzina delektują się Nowym Rokiem, zabawą, wznoszą coraz to nowe toasty za ten przykły rok – by był lepszy pod każdym względem, ty otoczona wianuszkiem nowych obowiązków i obawami młodej mamy zaczynasz ten czas w szpitalnych ścianach.

Okoliczność – piękna – na świecie pojawiło się Twoje wyczekane, ukochane maleństwo… Jednak coś jest nie tak. Zawsze przecież z nimi – tymi toastującymi - spędzałaś Noworoczny czas. Też bawiłaś się, odwiedzałaś znajomych z życzeniami, oglądałaś ten sam noworoczny repertuar w TV. Wiele mam w związku z tymi (nie ukrywajmy) nagłymi zmianami staje się apatycznymi, są smutne, czasami dosięga je depresja poporodowa i nie potrafią się jakoś odnaleźć, mimo wielkiego szczęścia, które je spotkało.

Polecane wideo:

Jak przetrwać świąteczny czas w szpitalu

  • bądź w stałym kontakcie z rodziną, przyjaciółmi. Pisz, dzwoń, wysyłaj zdjęcia swojej pociechy.
  • postaraj się zaznajomić z mamą – sąsiadką – ze szpitalnej sali.
  • poproś o wizytę rodziców, męża, przyjaciół.
  • oczywiście – myśl pozytywnie. Ważne jest teraz „ono”.
  • w wielu szpitalach możliwe jest wynajęcie sali dla rodziny. Wówczas można spędzać czas rodzinnie – ty, dziecko i ojciec maleństwa. Jeśli możesz- skorzystaj z tego.
  • poproś położną o chwilę opieki, weź prysznic, ułóż sobie ładnie włosy, a nawet zrób delikatny makijaż (o ile pozwala ci na to stan fizyczny). Bądź piękną dla samej siebie.
  • czas, gdy maluszek śpi (a w pierwszych dniach śpi sporo) wykorzystaj dla siebie. Poczytaj coś, posłuchaj muzyki, audiobooka, etc.

Co jest ważne, to fakt, że musisz pamiętać, iż Twój stan emocjonalny odbija się na dziecku. Maluch nie widzi Twojego wyrazu twarzy, ale czuje – nawet lepiej niż ci się wydaje. Jesteś piękną mamą i ten nowy rok zaczynasz pięknym czasem – pojawienia się na świecie Twojego maluszka. Bądź szczęśliwa i raduj się każdą niepowtarzalną chwilą i pierwszymi momentami po porodzie. Gdy malec podrośnie, na pewno spędzisz jeszcze nieraz cudownego Sylwestra w gronie przyjaciół czy rodziny, i w Nowym Roku będziesz wznosić toasty – by był lepszy…

Ewelina Niestrawska-Mazur, ponad rok temu

Kultura

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Kultura
Kultura

Projekt Bajkowa drużyna

Projekt Bajkowa drużyna

"Bajkowa drużyna" to multimedialny projekt dla dzieci. Do pięknie wydanej, kolorowej książki dołączona jest płyta.

Kultura

Dziadkowie

Dziadkowie

O tym, że Dzień Babci i Dziadka już za progiem przypominają kalendarze, media, szkoły i przedszkola. Na pewno nie zapomnimy o energicznych Dziadkach naszych pociech.

Kultura

Znak zodiaku Panna

Znak zodiaku Panna

Panny są bardzo bystre, mądre i racjonalne. Większość ich poczynań poprzedzona jest wieloma przemyśleniami i próbą racjonalnego podejścia do sprawy. Panna zawsze wszystko dokładnie analizuje, a gdy jest w centrum jakichś wydarzeń, mało co ucieka jej...