Trwa ładowanie...

Nowy Rok w szpitalu

Wielu mamom przyszło urodzić swoje maleństwa pod koniec ubiegłego roku, w związku z czym, pierwsze, noworoczne dni muszą spędzić w szpitalu. Podczas, gdy znajomi, rodzina delektują się Nowym Rokiem, zabawą, wznoszą coraz to nowe toasty za ten przykły rok – by był lepszy pod każdym względem, ty otoczona wianuszkiem nowych obowiązków i obawami młodej mamy zaczynasz ten czas w szpitalnych ścianach.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Okoliczność – piękna – na świecie pojawiło się Twoje wyczekane, ukochane maleństwo… Jednak coś jest nie tak. Zawsze przecież z nimi – tymi toastującymi - spędzałaś Noworoczny czas. Też bawiłaś się, odwiedzałaś znajomych z życzeniami, oglądałaś ten sam noworoczny repertuar w TV. Wiele mam w związku z tymi (nie ukrywajmy) nagłymi zmianami staje się apatycznymi, są smutne, czasami dosięga je depresja poporodowa i nie potrafią się jakoś odnaleźć, mimo wielkiego szczęścia, które je spotkało.

1. Jak przetrwać świąteczny czas w szpitalu

  • bądź w stałym kontakcie z rodziną, przyjaciółmi. Pisz, dzwoń, wysyłaj zdjęcia swojej pociechy.
  • postaraj się zaznajomić z mamą – sąsiadką – ze szpitalnej sali.
  • poproś o wizytę rodziców, męża, przyjaciół.
  • oczywiście – myśl pozytywnie. Ważne jest teraz „ono”.
  • w wielu szpitalach możliwe jest wynajęcie sali dla rodziny. Wówczas można spędzać czas rodzinnie – ty, dziecko i ojciec maleństwa. Jeśli możesz- skorzystaj z tego.
  • poproś położną o chwilę opieki, weź prysznic, ułóż sobie ładnie włosy, a nawet zrób delikatny makijaż (o ile pozwala ci na to stan fizyczny). Bądź piękną dla samej siebie.
  • czas, gdy maluszek śpi (a w pierwszych dniach śpi sporo) wykorzystaj dla siebie. Poczytaj coś, posłuchaj muzyki, audiobooka, etc.

Co jest ważne, to fakt, że musisz pamiętać, iż Twój stan emocjonalny odbija się na dziecku. Maluch nie widzi Twojego wyrazu twarzy, ale czuje – nawet lepiej niż ci się wydaje. Jesteś piękną mamą i ten nowy rok zaczynasz pięknym czasem – pojawienia się na świecie Twojego maluszka. Bądź szczęśliwa i raduj się każdą niepowtarzalną chwilą i pierwszymi momentami po porodzie. Gdy malec podrośnie, na pewno spędzisz jeszcze nieraz cudownego Sylwestra w gronie przyjaciół czy rodziny, i w Nowym Roku będziesz wznosić toasty – by był lepszy…

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.