Trwa ładowanie...

"Księżniczka na ziarnku grochu" - streszczenie i omówienie baśni

 Agnieszka Gotówka
15.06.2021 11:00
"Księżniczka na ziarnku grochu" - streszczenie i omówienie baśni
"Księżniczka na ziarnku grochu" - streszczenie i omówienie baśni (gettyimages)

"Księżniczka na ziarnku grochu" to baśń autorstwa Hansa Christiana Andersena po raz pierwszy wydana w 1835 r. Opowiadana jest dzieciom od pokoleń. Jej przesłanie można interpretowac dwojako.

spis treści

1. "Księżniczka na ziarnku grochu" - streszczenie

Książę postanowił ożenić się wyłącznie z prawdziwą księżniczką. Żonę wybierał przez lata, jeżdżąc po całym świecie, jednak żadna kandydatka nie była w stanie sprostać wymaganiom mężczyzny.

"Ania z Zielonego Wzgórza" - streszczenie lektury
"Ania z Zielonego Wzgórza" - streszczenie lektury

"Ania z Zielonego Wzgórza", streszczenie której przygotowaliśmy, to znana chyba wszystkim powieść o

przeczytaj artykuł
Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Pewnego dnia do drzwi zamku zapukała zmoknięta dziewczyna (na zewnątrz była burza i ulewa). Oznajmiła, że jest księżniczką. Królewicz postanowił ją ugościć, a jego matka przy okazji sprawdzić, czy dziewczyna mówi prawdę. Przygotowała jej posłanie. Pod górę pierzyn (dwudziestu materacy i dwudziestu puchowych pierzyn) położyła ziarnko grochu.

Rano dziewczyna wyznała, że nie mogła spać, bo leżała na czymś twardym, co uniemożliwiało jej odpoczynek. Książę uznał, że faktycznie ma do czynienia z księżniczką, i to wyjątkową. Jej delikatna skóra okazała się dowodem na to, że nieznajoma mówiła prawdę o swoim pochodzeniu. Królewicz ożenił się z dziewczyną.

Zobacz także:

2. "Księżniczka na ziarnku grochu" - omówienie

Hans Christian Andersen w swojej baśni pokazuje, jak kuriozalne są wymagania ludzi z wyższych sfer. Kpi w ten sposób z królów i książąt. Obnaża ich fobie i umiłowanie luksusu. Stąd już tylko krok od ludzkiej głupoty, czego duński pisarz dowiódł w baśni "Nowe szaty cesarza".

Ale jest też inne rozumienie morału baśni. Pierwsze - zawsze znajdziemy to, czego szukamy, choć czasem trzeba na to poczekać, oraz drugie - kłamstwo zawsze wyjdzie na jaw, a prawda się obroni.

3. Czy "Księżniczka na ziarnku grochu" to faktycznie baśń?

Utwór Hansa Christiana Andersena należy uznać za baśń, czyli gatunek epicki z elementami fantastyki i nawiązujący do folkloru. W baśni realizm miesza się ze zjawiskami nadprzyrodzonymi, a pewne cechy bohaterów są celowo wyolbrzymione. W utworze może pojawić się jakiś magiczny przedmiot, w tym przypadku ziarnko grochu. To właśnie ono ujawniło prawdę o tajemniczej dziewczynie, która w trakcie burzy (co też jest dość charakterystyczne), zjawiła się w domu księcia.

Baśń kończy się optymistycznie. Księżniczka okazuje się prawdziwa, a przy tym delikatna. Taką kobietę chciał poślubić książę. Taką też zaakceptowała królowa.

4. Ponadczasowe baśnie Andersena

Swoje utwory Hans Christian Andersen pisał w XIX wieku. Dziś nadal bawią i uczą kolejne pokolenia. Przetłumaczono je na 80 języków. Niektóre doczekały się przeniesienia na duży ekran, inne są realizowane w formie seriali. Niekiedy dzieła duńskiego pisarza wystawiane są też na deskach teatrów. Najpopularniejsze jednak są wydania książkowe, których przez dziesięciolecia pojawiło się całe mnóstwo. Dostosowuje się je do wieku czytelnika, zdobi rysunkami i grafikami, ale ich przesłanie pozostaje niezmienione.

"Bracia Lwie Serce" - powieść czy baśń?
"Bracia Lwie Serce" - powieść czy baśń?

"Bracia Lwie Serce" to powieść szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren. Po raz pierwszy wydano ją w 1973

przeczytaj artykuł

Do najpopularniejszych baśni Andersena należą:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze