Trwa ładowanie...

"Brzydkie kaczątko", czyli przykład wartościowej opowieści dla dzieci i dorosłych

"Brzydkie kaczątko" to baśń Hansa Christiana Andersena, która po raz pierwszy została wydana w 1843 r. Doczekała się wielu interpretacji i opracowań. O czym opowiada? Jaka nauka z niej płynie?

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

spis treści

"Brzydkie kaczątko" to opowieść o młodym łabędziu, które wykluło się z jajka wysiedzianego przez kaczkę. Młody ptak zostaje odrzucony przez przybrane rodzeństwo i inne zwierzęta z podwórka. Powód? Odmienny wygląd. Tuła się więc i szuka przyjaciół. Akceptację znajduje dopiero wówczas, gdy wyrasta na pięknego łabędzia.

Legenda o Popielu – czy jest prawdziwa?
Legenda o Popielu – czy jest prawdziwa?

Legenda o Popielu jest w Polsce znana od wieków. Najprawdopodobniej jako pierwszy wspomniał o niej Gall...

przeczytaj artykuł

1. "Brzydkie kaczątko" w kontekście biografii Hansa Christiana Andersena

Ciekawostką jest fakt, że kiedy duński krytyk literacki i filozof - Georg Brandes - zapytał Hansa Christiana Andersena, czy planuje napisać autobiografię, pisarz odpowiedział, że już to zrobił i zatytuował swoje dzieło „Brzydkie kaczątko”. Miał powiedzieć: „Nieważne, że urodziłem się na kaczym podwórku, ważne, że wyklułem się z łabędziego jaja”.

Epoki literackie: przedstawiciele i główne idee
Epoki literackie: przedstawiciele i główne idee

Epoki literackie muszą być znane każdemu uczniowi szkoły średniej. Warto się ich dobrze nauczyć, wówczas...

przeczytaj artykuł

Nie bez powodu "Brzydkie kaczątko" uznaje się za najbardziej osobistą w dorobku duńskiego bajkopisarza. Autor popularnych na całym świecie baśni doznał w dzieciństwie odrzucenia i stygmatyzacji. Był synem szewca i niepiśmiennej praczki. Bardzo szybko stracił oboje rodziców. To wywołało w chłopcu kompleksy. Andersen miał skomplikowany charakter, był też nadmiernie wrażliwy. Cechowała go jednak ciekawość świata i ludzi. Dażył do realizacji marzeń.

"Pieśń o Rolandzie" - streszczenie eposu rycerskiego
"Pieśń o Rolandzie" - streszczenie eposu rycerskiego

Omawiana we fragmentach w szkole podstawowej "Pieśń o Rolandzie", streszczenie której poniżej przedstawiamy,...

przeczytaj artykuł

2. Czego uczy "Brzydkie kaczątko"?

Choć zostały napisane w XIX wieku, baśnie Hansa Christiana Andersena są dziś szalenie popularne. Nie ma chyba dziecka, które nie słyszałoby historii o brzydkim kaczątku czy Calineczce. Te opowieści nie tylko bawią, ale też uczą. Stanowią punkt wyjścia do rozmów o odmienności, stereotypach czy odrzuceniu i wynikających z tego konsekwencji. Nic zatem dziwnego, że po treść baśni często sięgają nauczyciele w przedszkolach i szkołach podstawowych.

5 sposobów na odciągnięcie twojego dziecka od komputera
5 sposobów na odciągnięcie twojego dziecka od komputera [6 zdjęć]

Dzisiejsza młodzież żyje w świecie pełnym elektroniki. W ręku nastolatek ma telefon, na biurku stoi komputer,...

zobacz galerię

Baśń "Brzydkie kaczątko" uczy dzieci, że nie należy oceniać innych po wyglądzie zewnętrznym. To bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe. Pokazuje też, że niestosowne jest wyśmiewanie innych i szydzenie z nich tylko dlatego, że ktoś jest brzydszy czy biedniejszy.

Lista lektur na rok szkolny 2020/2021 dla klas 1-3
Lista lektur na rok szkolny 2020/2021 dla klas 1-3

Rok szkolny 2020/2021 nie należy do najłatwiejszych. Pandemia mocno daje się we znaki nie tylko dorosłym,...

przeczytaj artykuł

3. "Brzydkie kaczątko" w kulturze i języku

Określenie "brzydkie kaczatko" weszło na stałe do frazeologii wielu języków świata. W języku polskim oznacza osobę młodą, nieładną, budzacą współczucie. Trzeba jednak pamiętać o nadziei, która płynie z bajki. Los brzydkiego kaczątka się odmienił. Ptak stał się piękny, a w innych wzbudzał podziw. Czuł się szczęśliwy. Skończyły się jego cierpienia i prześladowanie.

"Romeo i Julia": streszczenie dramatu
"Romeo i Julia": streszczenie dramatu

"Romeo i Julia", streszczenie którego omówimy w tym artykule, to dramat Wiliama Szekspira. Utwór jest...

przeczytaj artykuł

Baśń o brzydkim kaczątku była też źródłem wielu inspiracji. Nawiązywali do niej twórcy filmowi i literaccy. I choć sama historia może sie nieco różnić ze względu na jej odmienne przedstawienie, jej sens zawsze pozostaje taki sam: człowieka nie wolno oceniać po wyglądzie zewnętrznym.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.