Trwa ładowanie...

Legenda o Popielu – czy jest prawdziwa?

Legenda o Popielu jest w Polsce znana od wieków. Najprawdopodobniej jako pierwszy wspomniał o niej Gall Anonim. Czy w opowieści o królu, którego zjadły myszy kryje się ziarno prawdy?

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

spis treści

Legenda o Popielu pojawia się już w średniowiecznych przekazach. Przetrwała do dnia dzisiejszego, szczególnie w Kruszwicy, gdzie – jak podaje legenda – miała znajdować się siedziba władcy. Mysia Wieża stoi tam do dziś, czy jednak faktycznie była miejscem śmierci Popiela?

Legendy polskie. Dlaczego warto czytać z dzieckiem legendy polskie?
Legendy polskie. Dlaczego warto czytać z dzieckiem legendy polskie?

Niemal każdy z nas zna legendę o Warsie i Sawie czy smoku wawelskim. Uczyliśmy się o nich w szkole, często...

przeczytaj artykuł

1. Legenda o Popielu w przekazach średniowiecznych kronikarzy

Popiel od młodości był człowiekiem złym, chciwym i leniwym. Jego żona, niemiecka księżniczka Gerda, była równie niedobra. Namówiła męża, by słuchał jej, a nie doradców, co okazało się zgubne. Małżeństwo wpadło w konflikt z dwudziestoma stryjami Popiela. Gerda planowała ich zabić, bo obawiała się, że zamiast jej synom, oddadzą władze komuś innemu.

Gerda obmyśliła z Popielem plan zabicia mężczyzn. Postanowili zaprosić ich do Kruszwicy pod pretekstem ciężkiej choroby Popiela i pojednania się w godzinie śmierci. Mieli też przekazać władzę w ręce najgodniejszego z nich. Stryjowie przyjechali i zgodzili się wypić podane im czary wina. Trunek był zatruty, wszyscy umarli. Popiel zakazał też pochować stryjów, ogłaszając, że przyjechali, by pozbawić go tronu.

Polskie miasta w baśni i legendzie. Barbara Tylicka
Polskie miasta w baśni i legendzie. Barbara Tylicka

zobacz galerię

Popiel i Gerda świętowali. Obok ciał mężczyzn zaczęły wylęgać się myszy, które przedostały się do grodu i zaatakowały małżeństwo. W popłochu uciekli na wyspę, na której znajdowała się wieża, by się w niej schronić. Myszy jednak bez problemu się tam dostały i zjadły Popiela i Gerdę.

W innej wersji legendy Popiel zaprosił stryjów na ucztę, która została wyprawiona po pretekstem pogodzenia się. W tracie uczty mężczyznom podane zostało zatrute wino.

2. Wątki historyczne w legendzie o Popielu

Popiel to bohater historyczny. Był władcą Polan w IX wieku. Wspomina o nim Gall Anonim (nawiązuje do postrzyżyn synów Popiela) oraz Wincenty Kadłubek, który na kartach swoich kronik wspomina, że był on władcą tchórzliwym i zdradzieckim.

Bajki braci Grimm – rola bajek, trochę historii, znaczenie terapeutyczne
Bajki braci Grimm – rola bajek, trochę historii, znaczenie terapeutyczne

Bajki braci Grimm to utwory, które od dawna nie tracą na swej popularności. Niezależnie od prądu literackiego...

przeczytaj artykuł

Mysia Wieża, zlokalizowana na Półwyspie Rzępowskim jeziora Gopło, została wybudowana w XIV wieku i stanowiła element zamku w Kruszwicy. A zatem Popiel nie mógł w nim mieszkać. Zdaniem badaczy legenda stanowi symboliczną spuściznę kultury praindoeuropejskiej. Myszy z kolei to symbol ludowego buntu.

Imiona dla dzieci, które odeszły do lamusa
Imiona dla dzieci, które odeszły do lamusa [7 zdjęć]

Podczas gdy do łask wracają imiona takie jak Jan czy Stanisław, a Antoni znajduje się na szczycie najpopularniejszych...

zobacz galerię

3. Legenda o Popielu w literaturze

Do legendy o Popielu nawiązywało wielu twórców na przestrzeni wieków. Do najpopularniejszych odwołań literackich należą:

  • powieść J. I. Kraszewskiego „Stara Baśń” z historycznego cyklu „Dzieje Polski”
  • powieść historyczna Zbigniewa Nienackiego „Dagome iudex”
  • poemat historiozoficzny Juliusza Słowackiego „Król-Duch” (postać Popiela pojawia się w Rapsodzie I)

Legenda o Popielu opowiadana jest już najmłodszym dzieciom (w wersji przystosowanej dla najmłodszych pozbawionej drastycznych szczegółów). To fragment naszej historii, choć naszpikowany fikcyjnymi zdarzeniami.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.