Trwa ładowanie...

Bajki braci Grimm – rola bajek, trochę historii, znaczenie terapeutyczne

Bajki braci Grimm to utwory, które od dawna nie tracą na swej popularności. Niezależnie od prądu literackiego oraz epoki są czytane i z wielką chęcią ekranizowane. Bajki braci Grimm mogą odegrać w życiu dziecka ważną rolę. Jakie są główne cele edukacji literackiej? Dlaczego akurat bajki autorstwa Grimmów są tak popularne, gdzie tkwi fenomen tych tekstów literackich? Są to bajki ponadczasowe nie tylko dla dzieci, ponieważ chętnie czytają je też dorośli.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

spis treści

1. Bajki braci Grimm – rola bajek

Bajki braci Grimm są utworami o charakterze uniwersalnym. Dzieje się tak, gdyż ukazują ponadczasowe prawdy moralne oraz egzystencjalne. Jednocześnie znacznie wzbogacają proces wychowania oraz sprzyjają skupianiu uwagi. Bajki braci Grimm kształtują postawy w rozumieniu integralnych wartości: na przykład kategorii piękna, dobra, miłości czy przyjaźni. Wśród licznych celów czytania i oglądania bajek braci Grimm wyróżnia się przodujące cele edukacyjne. Można wliczyć do nich między innymi: poznanie języka literackiego, poszerzanie wiedzy, rozwijanie wyobraźni, mowy, myślenia oraz uczuć, wyzwalanie aktywności umożliwiającej słowną ekspresję. Bajki braci Grimm zachęcają do zabawy w teatr oraz inscenizowania literatury dziecięcej.

Bajki braci Grimm to przykład opowieści z przesłaniem
Bajki braci Grimm to przykład opowieści z przesłaniem

Najpopularniejsze bajki braci Grimm to: „Żabi król”, „O wilku i siedmiu koźlątkach”, „Dwunastu braci”, „Roszpunka”, „Braciszek i siostrzyczka, „Jaś i Małgosia”, „O rybaku i złotej rybce”, „Muzykanci z Bremy”, „Czerwony Kapturek”, „Kot w butach”, „Baba Jaga”, „Przygody Paluszka”, „Królewna Śnieżka”, „Złota gęś” i wiele innych.

To też warto wiedzieć

2. Bajki braci Grimm – trochę historii

Bajki braci Grimm to zbiór utworów spisanych przez niemieckich pisarzy – Wilhelma i Jacoba Grimmów. Pierwszy tom bajek został opublikowany w 1812 roku, natomiast tom II – w 1815 roku. Bajki braci Grimm stanowią analizę badań podań, mitów i opowieści ludowych. Dzięki swej popularności bajki braci Grimm stały się klasyką dziecięcej literatury. Obecnie znane bajki braci Grimm uległy swoistej transformacji. Niegdyś nie dziwiło w bajkach i opowiadaniach okrucieństwo i żelazne prawa moralne. Chociaż należało złagodzić niektóre opowieści, w bajkach braci Grimm zawsze panuje jedna reguła – dobro zwyciężające niegodziwość i zło. Pierwsze wydanie polskie bajek braci Grimm zostało opublikowane w 1895 roku. Niektóre wydania zostały objęte w 1951 roku cenzurą.

10 zabaw z dziećmi w deszczowe dni
10 zabaw z dziećmi w deszczowe dni [10 zdjęć]

Wolny weekend to czas, który często spędzamy z całą rodziną, oglądając film w telewizji. Często w trakcie...

zobacz galerię

3. Bajki braci Grimm - znaczenie terapeutyczne

Bajki braci Grimm odznaczają się również znaczeniem terapeutycznym. W bajkach braci Grimm pojawiają się prawdziwe problemy takie, jak na przykład porzucenie i umiejętność radzenia sobie z przeciwnościami losu – bajka „Jaś i Małgosia”. Baśnioterapia przyswaja dzieciom to, co trudno, lecz jednak konieczne do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Bardzo często bajki braci Grimm są wykorzystywane przez psychologów jako bajki terapeutyczne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.