Trwa ładowanie...

"Bracia Lwie Serce" - powieść czy baśń?

"Bracia Lwie Serce" to powieść szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren. Po raz pierwszy wydano ją w 1973 roku. Książka nie zdobyła uznania krytyków, jednak po latach doczekała się należnego uznania. O czym traktuje?

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

spis treści

1. "Bracia Lwie Serce" - streszczenie

Astrid Lindgren akcję swojej powieści osadziła w dwóch światach: rzeczywistym i w fantastycznej krainie Nangijali. Bohaterami utworu są dwaj bracia – nieuleczalnie chory 10-letni Karol i troskliwy 13-letni Jonatan Lew.

"Brzydkie kaczątko", czyli przykład wartościowej opowieści dla dzieci i dorosłych
"Brzydkie kaczątko", czyli przykład wartościowej opowieści dla dzieci i dorosłych

"Brzydkie kaczątko" to baśń Hansa Christiana Andersena, która po raz pierwszy została wydana w 1843 r....

przeczytaj artykuł

Starszy brat pociesza młodszego, że kiedy ten umrze, trafi do Nangijali. W czasie pożaru domu Jonatan Lew ginie, ratując Karola. Chłopiec obwinia się o rodzinną tragedię. Marzy o chwili, kiedy umrze i spotka się z bratem w Nangijali.

W nocy Karol czuje się inaczej niż zwykle. Zostawia dla swojej mamy list, w którym pisze: „Nie płacz mamusiu, zobaczymy się w Nangijali!”.

"Antygona" - streszczenie
"Antygona" - streszczenie

Jeden z najważniejszych dramatów, które kiedykolwiek powstały. Nie jest obszernym dziełem, jednak dość...

przeczytaj artykuł

Karol spotyka brata. Są razem bardzo szczęśliwi i przeżywają wiele przygód. Z Doliną Wiśni sąsiaduje Dolina Dzikich Róż. Rządzi nią okrutny władca Tengil. Jego podwładni są niewolnikami i ludźmi bardzo nieszczęśliwymi. Jonatan Lew postanawia im pomóc. Wyrusza więc do Doliny Wiśni, a następnie do Groty Katli, gdzie uwięziony jest Orwar, przywódca walki skierowanej przeciw rządom Tengila.

Karol podąża za bratem. Boi się, że może go ponownie stracić.

Odpowiadają za filtrowanie krwi i usuwanie toksyn. 5 sposobów, by zadbać o nerki
Odpowiadają za filtrowanie krwi i usuwanie toksyn. 5 sposobów, by zadbać o nerki [6 zdjęć]

Chociaż to od nich zależy filtrowanie krwi i usuwanie z niej zbędnych produktów przemiany materii, a...

zobacz galerię

2. Kim są główni bohaterowie utworu „Bracia Lwie Serce”?

Narratorem powieści jest 10-letni Karol Lew, nazywany przez brata Sucharkiem. Jest śmiertelnie chory, bardzo słaby. Wymaga opieki. W Nangijali odzyskuje jednak sprawność i siłę. Jest sprytny i przebiegły. Bez zastanowienia poświęca się dla brata. Skacze w przepaść, by go uratować.

Jonatan Lew ma 13 lat. Wygląda „jak królewicz z bajki”. Jest empatyczny, opiekuńczy i bardzo troskliwy. Ratuje brata z pożaru, ale bohaterski czyn kosztuje go życie. W Nangijali walczy przeciwko Tengilowi.

Epoki literackie: przedstawiciele i główne idee
Epoki literackie: przedstawiciele i główne idee

Epoki literackie muszą być znane każdemu uczniowi szkoły średniej. Warto się ich dobrze nauczyć, wówczas...

przeczytaj artykuł

3. „Bracia Lwie Serce” – powieść czy baśń?

Książka autorstwa Astrid Lindgren wzbudziła na początku sporo kontrowersji. W niewielu publikacjach bowiem pojawia się motyw śmierci dziecka. To temat tabu, którego próżno szukać w literaturze dziecięcej (wyjątkiem jest baśń Hansa Christiana Andersena pt. „Dziewczynka z zapałkami”).

Szwedzka pisarka w swoim dziele poruszyła też kwestię obaw przed śmiercią i samotności dziecka. To też piękna opowieść o odpowiedzialności i odwadze oraz braterskiej miłości. Traktuje również o poświęceniu dla dobra innych oraz przełamywaniu własnych słabości. Może stanowić przyczynek do rozmów o sprawach ważnych i ostatecznych.

"Quo vadis". Jakie motywy odnajdziemy w utworze?
"Quo vadis". Jakie motywy odnajdziemy w utworze?

„Quo vadis” to historyczna powieść Henryka Sienkiewicza. Mało kto wie, że została przetłumaczona na pięćdziesiąt...

przeczytaj artykuł

Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, czy „Bracia Lwie Serce” należy uznać za baśń czy powieść. Z całą pewnością utwór zawiera cechy baśniowe, jak choćby epizod walki dobra ze złem czy umiejscowienie akcji w dwóch światach: rzeczywistym i fantastycznym. Z drugiej strony mamy do czynienia z opowiadaniem (ujawnia się narrator).

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.