Krochmal - przepis, właściwości i zastosowanie. Czy warto kąpać się w krochmalu?
Krochmal to połączenie skrobi ziemniaczanej z wodą, a wykorzystuje się go z powodzeniem nie tylko w przemyśle spożywczym, włókienniczym, papierniczym, kosmetycznym i farmaceutycznym, ale przede wszystkim często przydaje się on w naszych domach. Jak zrobić krochmal i jakie ma właściwości?
1. Przepis na krochmal
Gotowy krochmal można kupić w sklepie, ale też bez problemu przygotujesz go w domu. Samodzielne zrobienie krochmalu jest bardzo proste. Potrzebne będą: mąka ziemniaczana i woda
Jak zrobić krochmal?
- Przygotuj litr wody, z czego odlej szklankę, a resztę zagotuj.
- Łyżeczkę mąki ziemniaczanej wymieszaj w odlanej szklance wody.
- Do gotującej się wody dodaj powstałą miksturę. Mieszaj cały czas, aby nie powstały grudki.
Gotowe! Gdy krochmal zgęstnieje, jest gotowy do użycia.
2. Krochmal do prania
Najpopularniejsze zastosowanie krochmalu to użycie go podczas prania, dzięki czemu tkaniny są sztywne i dobrze się prasują. Pościel, serwetki, ścierki, obrusy, firanki, mankiety i kołnierzyki - to wszystko możemy z powodzeniem krochmalić. Wystarczy, że na wyprane rzeczy wylejesz krochmal i włączysz dodatkowe płukanie.
Ale krochmal ma też inne zastosowanie. Niewielu wie, że to doskonały dodatek do kąpieli.
3. Kąpiel w krochmalu
To sposób naszych babć na jedwabiście gładką skórę. Jeżeli niemowlę ma podrażnienia wywołane np. dietą czy stosowanymi kosmetykami, to szybkim sposobem na złagodzenie tych zmian skórnych, jest kąpiel w krochmalu.
Krochmal pomoże na wysypkę, odparzenia, podrażnienia, potówki, trądzik, świąd czy złuszczenie skóry.
Kąpiel w krochmalu łagodzi swędzenie i pieczenie. Może być stosowana w każdym wieku.
Jeżeli masz przesuszoną skórę, albo występują na niej niedoskonałości, zastosuj łagodzącą kąpiel z dodatkiem krochmalu. To nie tylko przyniesie ci ulgę, ale także pomoże wyleczyć problemy skórne naturalnie, bez konieczności stosowania drogich kosmetyków.
4. Krochmal do kąpieli - jak stosować?
Do wanny lub wanienki (w przypadku dziecka) wlej wodę, a następnie dodaj przegotowany, ale nie gorący krochmal. Rozmieszaj ręką. Kąpiel w krochmalu powinna trwać 5 minut. Jeżeli zdarzają się grudki z mąki, to można nimi posmarować miejsce, gdzie występują problemy skórne.
Pamiętaj, że po kąpieli w krochmalu nie należy spłukiwać się wodą, a delikatnie trzeba osuszyć ciało ręcznikiem.