Trwa ładowanie...

Poród po czterdziestce korzystny dla dzieci

 Ewa Rycerz
19.11.2019 10:59
Poród po czterdziestce korzystny dla dzieci
Poród po czterdziestce korzystny dla dzieci (123RF)

Z roku na rok rośnie liczba kobiet, które decydują się na urodzenie pierwszego dziecka po przekroczeniu 30. roku życia. Jednocześnie spada liczba młodych mam. Kobiety, które nie ukończyły 24 lata spodziewają się dzieci coraz rzadziej.

Choć jest to problem socjologiczny, psychologowie widzą wiele zalet dla kobiet decydujących się na późne macierzyństwo. Są one bowiem dojrzalsze i poważniej podchodzą do kwestii posiadania dzieci. Jakie są z kolei korzyści dla dzieci, których mamy są po trzydziestce lub czterdziestce?

1. Wyższy poziom inteligencji

Naukowcy ze Szwecji przeanalizowali dane kilkuset kobiet, które jedno ze swoich dzieci urodziły po czterdziestce. Okazało się, że wiek matki podczas narodzin dziecka ma pozytywne, długotrwałe skutki dla rozwoju dziecka.

Naukowcy dowiedli, że potomek, który urodził się później miał lepsze wyniki w testach na inteligencję i uczył się dłużej niż rodzeństwo, które przeszło na świat, gdy matka była młodsza.

Zobacz film: "Jak uniknąć komplikacji okołoporodowych?"

Jednocześnie naukowcy nie stwierdzili żadnych negatywnych skutków dla dzieci starszych mam.

2. Lepszy rozwój językowy

Zależność pomiędzy wiekiem matki a rozwojem dziecka bada także Jessica Harding. Z badań jej zespołu wynika, że starsze mamy wychowują zazwyczaj mądrzejsze dzieci. Dzieje się tak, ponieważ w kobiety, które decydują się na dziecko po 40. roku życia, same przeszły pełną drogę edukacyjną (od podstawówki do uczelni wyższej), często piastują wysokie stanowiska i są bardziej świadome tego, jak wychowywać dziecko.

Dlatego też Harding dowodzi, że dzieci starszych mam mają bogatsze słownictwo, są pewniejsze siebie w szkole, szybciej uczą się mówić i wypowiadać pełnymi zdaniami. Oprócz tego, wiele z takich dzieci wychowuje się w dwujęzycznych rodzinach, a to sprawia, że potrafią posługiwać się dwoma językami naraz i nie sprawia im to problemu. To wszystko prowadzi do osiągnięcia sukcesu edukacyjnego w przyszłości.

3. Lepsza jakość wykształcenia

Z kolei Pamela Davis-Kean z Uniwersytetu w Michigan zainteresowała się kwestią wpływu wykształcenia rodziców na edukację dziecka. W swoich badaniach skupiła się na analizie umiejętności dzieci w wieku od 8 do 12 lat.

W przebiegu badań analizowała, jak dużo czasu dzieci czytają książki dla własnej przyjemności, ile książek w ogóle posiada dana rodzina, jak często i czy w ogóle rodzice grali z dziećmi w gry planszowe, ile czasu spędzali razem na świeżym powietrzu, przy komputerze czy sztuce, wreszcie przyglądała się relacjom emocjonalnym pomiędzy rodzicami a dziećmi. Wnioski jej badań są dla większości oczywiste.

Im starsza mama i im lepsze ma ona wykształcenie, tym większe umiejętności i osiągnięcia posiada dziecko. Z badań Davis-Kean płynie jeden wniosek: poziom wykształcenia rodziców wpływa na sukces potomków w przyszłosci. Lepiej wykształcone są kobiety po czterdziestce, a ich dzieci mogą otrzymać więcej czasu i uwagi rodziców.

4. Stabilizacja i spokój

Socjologowie ponadto podkreślają, że starsze mamy, zazwyczaj lepiej wykształcone od młodszych, lepiej też zarabiają. Daje to dzieciom poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Dzieci z takich rodzin chodzą do szkół prezentujących wyższy poziom i częściej odnoszą sukcesy na polu edukacyjnym, a w późniejszym wieku również zawodowym.

Oprócz tego, mamy po 40. spędzają z dziećmi więcej czasu, ponieważ osiągnęły już sukces i nie muszą uczestniczyć w pogoni za pieniądzem – dowodzą socjologowie. Dzięki temu dzieci są spokojniejsze i pewniejsze siebie.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze