Trwa ładowanie...

Druga ciąża po czterdziestce

Avatar placeholder
20.02.2024 22:43
Druga ciąża po czterdziestce
Druga ciąża po czterdziestce (123rf)

Decyzja o zajściu w ciążę po raz drugi nie jest łatwa, zwłaszcza gdy kobieta chce spełnić się w pracy. Osiągnięcie wymarzonej pozycji zawodowej wymaga czasu i poświęceń, a urodzenie kolejnego dziecka i opieka nad nim na pewien okres wykluczają młodą mamę z tzw. „obiegu”. Nic więc dziwnego, że wiele kobiet postanawia odczekać z drugim dzieckiem do momentu, w którym będą czuły się stabilne finansowo i zawodowo. Nierzadko ten czas nadchodzi dopiero w okolicy 40 urodzin. Wówczas szanse na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka są mniejsze niż w przypadku dwudziestokilkulatek, ale dzięki właściwej opiece medycznej prawdopodobieństwo donoszenia ciąży znacząco rośnie.

spis treści

1. Badania prenatalne w późnej ciąży

Ryzyko wad wrodzonych płodu rośnie wraz z wiekiem matki, dlatego badania prenatalne u kobiet po 35 roku życia to konieczność. Za pomocą testów tego typu można wykryć ewentualne wady rozwojowe i podjąć starania zmierzające do szybkiego ich skorygowania. Obecnie przeprowadzane są inwazyjne i nieinwazyjne badania prenatalne. Do badań inwazyjnych należą: kordocenteza, biopsja trofoblastu oraz amniopunkcja. Z kolei nieinwazyjne badania prenatalne to: USG genetyczne, test PAPP-A oraz test potrójny. Kordocenteza to ryzykowne badanie, które polega na pobraniu krwi pępowinowej do dalszych testów. Biopsja trofoblastu („biopsja kosmówki”) to nakłucie powłok brzusznych i pobranie wycinka kosmówki, a amniopunkcja – uzyskanie próbki płynu owodniowego. USG genetyczne płodu wykonuje się dwukrotnie w czasie ciąży, a test PAPP-A (badanie krwi na poziom białka PAPP-A) i test potrójny (analiza krwi ciężarnej) – jeden raz.

2. Jak poradzić sobie z dolegliwościami w drugiej ciąży?

Druga ciąża ma swoje zalety – kobieta wie, jakie przypadłości doskwierały jej w okresie oczekiwania na pierwsze dziecko i ma swoje sposoby na radzenie sobie z nimi. Należy jednak pamiętać, że nic nie zdarza się dwa razy, a dolegliwości przy drugiej ciąży mogą różnić się od tych doświadczanych przy pierwszym dziecku.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Niemal każda ciężarna kobieta odczuwa silne zmęczenie – brak energii może pojawić się na samym początku ciąży, ale niektóre panie zmagają się z nim w połowie drugiego lub trzeciego trymestru. Kobiety, które spodziewają się dziecka po raz drugi, mając ponad 40 lat, nie są wyjątkiem. Uczucie zmęczenia to efekt wzmożonej pracy organizmu nad odżywieniem płodu i zapewnieniem optymalnych warunków do jego rozwoju. Nie sposób uniknąć braku energii, ale wczesne kładzenie się do łóżka i drzemanie w ciągu dnia pozwalają na regenerację organizmu i poprawę samopoczucia przyszłej mamy.

Częstą dolegliwością ciążową są nudności oraz wymioty. Niektóre kobiety nie mają z nimi żadnych problemów, ale to raczej rzadkość. Ciężarne, które doświadczają ich z rana lub w ciągu dnia, powinny notować, jakie produkty spożywcze lub zapachy wywołują lub nasilają mdłości. Unikanie drażniących zapachów i dań pozwala na redukcję uciążliwych objawów.

Kobiety spodziewające się dziecka mogą zauważyć na bieliźnie plamki krwi – plamienie z dróg rodnych w ciągu dwóch pierwszych tygodni po zapłodnieniu nie powinno budzić niepokoju, jeśli jednak pojawia się w dalszym etapie ciąży, należy skonsultować się z ginekologiem.

W trakcie ciąży kobieta może doświadczać wielu innych dolegliwości – typowe to: tkliwość piersi, zwiększone parcie na mocz, zaparcia, bóle głowy, wahania nastroju oraz zawroty głowy. Dopóki objawy te są mało nasilone, można zwalczać je domowymi sposobami. Jeśli jednak dolegliwości ciążowe stają się uciążliwe i utrudniają normalne funkcjonowanie, należy udać się po poradę do lekarza prowadzącego ciążę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze