Trwa ładowanie...

Czy druga ciąża jest łatwiejsza?

Avatar placeholder
14.05.2019 14:25
Czy druga ciąża jest łatwiejsza?
Czy druga ciąża jest łatwiejsza? (123rf)

Ponowne zajście w ciążę to dla większości kobiet powód do radości, ale perspektywa zostania mamą po raz drugi może być stresująca. Niektóre wspomnienia z okresu oczekiwania na dziecko są bowiem trudne do wymazania – nieprzespane noce, uciążliwe objawy ciąży i stres związany z ciążą na długo pozostają w pamięci. Pocieszający jest fakt, iż druga ciąża uchodzi za łatwiejszą. Czy jest tak naprawdę?

spis treści

1. Czy objawy w drugiej ciąży są mniej dotkliwe?

Niektóre kobiety twierdzą, że przy każdej ciąży doświadczały bardzo podobnych dolegliwości, ale w większości przypadków kolejne ciąże różnią się w kwestii objawów. Często zdarza się, że poranne mdłości, dotkliwe w trakcie pierwszej ciąży, są dużo mniej nasilone, gdy kobieta spodziewa się drugiego dziecka. Z drugiej jednak strony, ciężarne, które przy pierwszym dziecku nie zaznały ani dnia nudności i cieszyły się gładką, zdrową skórą, w drugiej ciąży mogą zmagać się z problemami skórnymi i mdłościami. W tej kwestii nie ma, niestety, reguły. Wiadomo natomiast, że kobieta spodziewająca się dziecka po raz drugi może wcześniej zauważyć powiększający się brzuch. Jest to naturalne zjawisko – w trakcie pierwszej ciąży mięśnie brzucha straciły na sprężystości, dlatego talia szybciej zwiększa swój obwód. Nie należy jednak martwić się na zapas – fakt, iż ciąża jest widoczna wcześniej nie oznacza, że kobieta zyska dużo więcej na wadze.

2. Czy stres przy drugiej ciąży jest mniejszy?

Stres to nieodłączny towarzysz większości ciężarnych kobiet, które martwią się o zdrowie swojego dziecka. W trakcie drugiej ciąży napięcie emocjonalne jest nierzadko większe, mamy obawiają się bowiem, że nowy członek rodziny nie zostanie zaakceptowany przez pierworodne dziecko. Najlepszym sposobem na niedopuszczenie do zazdrości malucha w stosunku do młodszego brata lub siostry jest zaangażowanie go w przybycie noworodka. Warto poświęcać dziecku możliwie dużo czasu i rozmawiać z nim o czekających całą rodzinę zmianach.

Zobacz film: "Jak budować relacje między rodzeństwem?"

Niektóre mamy doświadczają poczucia winy w stosunku do starszego dziecka. Mają świadomość faktu, iż pojawienie się w domu noworodka wpłynie na ich relację z pierworodnym. Rodzicom, zwłaszcza młodym, może się również wydawać, że nie uda im się pokochać drugiego dziecka równie mocno jak pierwszego. Te obawy są jednak nieuzasadnione – silna więź z młodszym dzieckiem to tylko kwestia czasu.

3. Czy poród przy drugiej ciąży jest łatwiejszy?

Kobiety, które mają za sobą poród naturalny, zwykle liczą na to, że narodziny drugiego dziecka będą przebiegały szybciej i sprawniej. I tak nierzadko jest. Nie należy jednak uogólniać i zakładać, że drugi poród będzie łatwiejszy, zwłaszcza że skurcze porodowe u kobiet rodzących po raz drugi są często znacznie silniejsze. Niewątpliwym plusem drugich narodzin dziecka jest natomiast świadomość własnego ciała – kobiety wiedzą już, jakich objawów mogą się spodziewać i jak zachowywać się na poszczególnych etapach porodu.

Każda ciąża jest inna, dlatego nie sposób stwierdzić jednoznacznie, że za drugim razem będzie dla kobiety łatwiejszym doświadczeniem. Z całą pewnością warto dobrze przygotować się do ciąży, dbając o zdrowie za pomocą diety, aktywności ruchowej i umiejętnego radzenia sobie ze stresem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze