Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Czy w maju odbędą się I komunie święte?

W związku z koronawirusem coraz więcej diecezji w Polsce przekłada termin I Komunii
W związku z koronawirusem coraz więcej diecezji w Polsce przekłada termin I Komunii (iStock)

Dziecko pani Ilony za ponad miesiąc miało przystąpić razem ze swoimi kolegami i koleżankami z klasy do sakramentu I komunii. Im bliżej wyznaczonej daty, tym bardziej realny staje się scenariusz, że z powodu pandemii koronawirusa uroczystość się nie odbędzie.

1. Rodzice chcieliby usłyszeć konkrety

- Nic nie wiem. Ksiądz poinformował mnie dziś, że oficjalnej informacji z kurii nie ma, na razie zakazy obowiązują do 11 kwietnia - mówi pani Ilona.

Wielu rodziców jest poirytowanych - przyznaje Anna Rynkowska, której dziecko miało przystąpić do komunii 10 maja. Wraz z rodziną mieszkają w Piotrkowie Trybunalskim.

- Oczywiście, że to jest stresujące. Siedzimy w zawieszeniu. Sala wynajęta, większość gości zaproszonych, ale nie wiadomo, czy w ogóle to wszystko się odbędzie. Rozumiem, że żyjemy w cieniu koronawirusa, ale skąd mogę wiedzieć, że lokal będzie miał wolne terminy na inną datę. Jeśli przeniosą nam komunię na jesień, to kto mi zagwarantuje, że sala będzie wtedy wolna - tłumaczy rozgoryczona mama.

Wiele parafii już przełożyło termin I komunii
Wiele parafii już przełożyło termin I komunii (iStock)

- W Radomiu mamy przeniesioną komunię na wrzesień. Z tego, co wiem, już w trzech parafiach u nas w mieście podjęto taką samą decyzję - tłumaczy pani Sylwia.

Z kolei dziecko pani Katarzyny Woźniak miało mieć komunię 17 maja. Mama przyznaje, że brak informacji o konkretnym terminie jest dla niej bardzo stresujący. - Sporo czasu zajęło mi logistyczne zaplanowanie wszystkiego, a teraz stoi to pod znakiem zapytania. Tort, lokal na przyjęcie, fotograf, fryzjer dla mnie i dla córki. Teraz będę musiała załatwiać to wszystko od nowa - opowiada.

Matka podkreśla, że tę sytuację mocno przeżywają też dzieci. - U nas nawet zamówiliśmy już zaproszenia, a teraz pewnie trafią do kosza. Wiadomo, że są teraz poważniejsze problemy, ale i tak są nerwy z tym związane. Do tego moja córka nie mogła się już doczekać maja. Mieli specjalne zajęcia z katechetką, przygotowania, ona miała śpiewać podczas uroczystości - opowiada Katarzyna Woźniak, mama Zuzi.

Prezenty komunijne na ostatnią chwilę – co kupić chłopcu, a co dziewczynce?
Prezenty komunijne na ostatnią chwilę – co kupić chłopcu, a co dziewczynce? [11 zdjęć]

Gadżetem bardzo często wybieranym dla dziewczynek i chłopców jest laptop. Jego o wiele tańszą alternatywę

zobacz galerię

Zobacz także: Polskie komunie z pompą

Rodzice nie ukrywają zdenerwowania. Narzekają na brak konkretnych informacji, które pomogłyby im zaplanować uroczystości w innym terminie. W mediach społecznościowych trwają burzliwe dyskusje na ten temat, a mamy wzajemnie podrzucają sobie informacje, jak to wygląda w poszczególnych rejonach Polski.

"My mieliśmy termin na 9.05.2020 r., przenieśli nam na 19.09.2020 r."

"Mieliśmy mieć 12 kwietnia, na tę chwilę została wstępnie przełożona na 7 czerwca, ale czy będzie w tym terminie to ciężko powiedzieć".

"Na razie nic nie słyszałam. Konin".

"Ruda Śląska - na razie bez zmian".

"W Lubuskim na razie cisza".

"Kraków - żadnych informacji".

"Olsztyn cisza".

"Okolice Piotrkowa też cisza".

"Głogów cisza".

"Dziś dostałam informację, że na dzisiaj termin komunii pozostaje bez zmian, Gdańsk 10 maja".

"Śląskie u nas cisza, a komunię mamy mieć 10 maja".

"Grudziądz cisza. Uważam, że powinny być na razie odwołane".

Lokalizacja parafii ma tu rzeczywiście kluczowe znaczenie, bo decyzje w sprawie przełożenia terminu będą podejmowane przez biskupów w konkretnych diecezjach.

2. Dla restauracji i cukierni maj oznaczał duży zastrzyk gotówki

Informacje o przełożeniu terminu komunii śledzą też restauratorzy. To dla wielu branż bardzo istotny element corocznego budżetu. Fotografowie, cukiernicy czy fryzjerzy w maju zawsze byli obłożeni zleceniami właśnie w związku z sezonem komunijnym. Teraz zastanawiają się, na ile to wpłynie na ich przychody.

- Na razie restauracja jest zamknięta. Do nas nie dotarły jeszcze żadne sygnały o przełożeniu terminu, więc na razie paniki nie ma - słyszymy w warszawskiej restauracji Siwy Dym, która cieszy się wśród rodziców dzieci organizujących przyjęcia komunijne dużym zainteresowaniem.

Właściciele topowych miejsc przyznają, że w niektórych lokalach takie rezerwacje na przyjęcia robi się nawet z dwuletnim wyprzedzeniem.

- Na razie nic się nie zmienia. W przyszłym tygodniu będziemy się kontaktować z rodzicami w tej sprawie. Podobnie zrobiliśmy w przypadku wesel. I wszystkie pary, które miały u nas rezerwacje, przełożyły terminy z końcówki kwietnia i maja na sierpień, wrzesień i październik. Wszystkim rodzinom dzieci komunijnych, które miały rezerwacje, na pewno zapewnimy nowy termin - mówi Dariusz Kosiński, właściciel bytomskiej restauracji The Piano.

3. Nie ma oficjalnego stanowiska Episkopatu

- Nie ma oficjalnego stanowiska Episkopatu co do całego kraju i nie będzie - tłumaczy ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski. - Zgodnie z prawem kanonicznym to biskup na terenie danej diecezji podejmuje takie decyzje - wyjaśnia rzecznik.

To powoduje, że w różnych rejonach kraju zalecenia biskupów mogą się od siebie różnić. Niektóre diecezje już przekazały rodzicom informacje o przełożeniu terminu komunii. Inne czekają na rozwój sytuacji w kraju. Najczęściej padają informacje, że uroczystość będzie przełożona na wrzesień.

W Archidiecezji Poznańskiej zgodnie z dekretem wydanym przez metropolitę abp. Stanisława Gądeckiego - do czasu, kiedy dzieci nie wrócą do szkół, trzeba odwołać terminy wszystkich I komunii. A potem rodzice będą wspólnie ustalać nowy termin.

"Jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I komunii świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości. Gdyby rodzice zdecydowali się na I komunię świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę" - wyjaśnia abp. Gądecki w specjalnym dekrecie.

Hierarcha zalecił też odwołanie wszystkich spotkań rodziców i dzieci przygotowujących do sakramentu. Jak to wygląda w innych miejscach Polski?

- Jeśli chodzi o nas, to na ten moment nie ma decyzji dotyczących przełożenia terminu I komunii. Będą podejmowane wtedy, kiedy pojawią się kolejne zalecenia odpowienich służb na maj. Oczywiście będziemy uwzględniali też możliwości organizacyjne, więc przekażemy te informacje najwcześniej jak to będzie możliwe - tłumaczy Jakub Troszyński, rzecznik diecezji Warszawsko-Praskiej.

"Bierzmowania i pierwsze komunie święte przeniesione zostają na dalszy termin, nie wcześniejszy niż po 31 sierpnia br." – czytamy z kolei w dekrecie wydanym przez Biskupa Opolskiego Andrzeja Czaje.

Podobne informacje dostali rodzice na Podkarpaciu.

"W duchu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i ich rodzin, odwołuję wszystkie uroczystości związane z I Komunią Świętą, bez względu na ilość dzieci mających do niej przystąpić w poszczególnych parafiach. Nowe terminy zostaną ustalone we wspólnotach parafialnych, we współpracy z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych, a same uroczystości będą mogły odbyć się dopiero po wznowieniu nauki w szkołach. Rodziców proszę, aby wykorzystali ten czas na lepsze przygotowanie religijne dzieci do czekających je uroczystość" – to już zarządzenie Metropolity Przemyskiego abp. Adama Szala.

Zobacz także: MEN wydało zalecenia dla szkół w związku z koronawirusem

4. A może "komunie rodzinne"? Te mogą się odbyć w maju

Duchowni apelują do rodziców o spokój i przypominają, że najważniejsze jest duchowe doświadczenie, a do tego niepotrzebne są żadne przyjęcia i wielkie uroczystości. Oryginalną propozycję złożyła Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska. Do tamtejszych parafii wpłynęły rekomendacje, by reagując na potrzeby wiernych organizować tzw. komunie rodzinne, w których będą brać udział tylko rodzice i rodzeństwo. Taka uroczystość mogłaby się odbyć podczas zwykłej mszy w tygodniu, również w maju.

"W tradycji naszej archidiecezji są rodzinne Komunie Święte. Od wielu lat jest taka możliwość praktykowana dość licznie, że rodzina umawia się z kapłanem na dzień i godzinę Mszy Świętej i w gronie najbliższych przeżywa taką rodziną Komunię Świętą. Uwrażliwiamy kapłanów, aby jeśli będą ku temu dogodne możliwości – rodzice będą chcieli, dziecko będzie przygotowane – aby byli otwarci na taką ewentualność" - wyjaśniał dla Katolickiej Agencji Informacyjnej ks. dr Sławomir Zyga, kanclerz Kurii Metropolitalnej.

Zobacz także: Rafał Szałajko o sile, którą daje duża rodzina. Aktor zdradza swój sposób przetrwania kwarantanny z czwórką dzieci

Zobacz film: "Jak uchronić się przed koronawirusem?"

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze