Trwa ładowanie...

Koronawirus a związki – jak przetrwać ten trudny czas? (WIDEO)

Avatar placeholder
30.03.2020 10:26

Epidemia koronawirusa sprawiła, że dziś prawie wszyscy funkcjonujemy w innej rzeczywistości, niż jeszcze miesiąc temu. Nagłe, długotrwałe przebywanie w domu może odbić się negatywnie nie tylko na naszym zdrowiu czy pracy, ale również na naszym życiu rodzinnym i związkach. Jak przetrwać ten trudny czas?

1. Lęk związany z koronawirusem

Wiele osób została niedawno postawiona w sytuacji nietypowej dla ich związków i życia rodzinnego – oto pracę, czas wolny i czas z rodziną zmuszeni jesteśmy spędzać w tej samej przestrzeni.

Dodatkowo zewsząd dobiegają niepokojące informacje. W rozmowie, udostępnianej dzięki uprzejmości Uniwersytetu SWPS, psycholog Ewa Jarczewska-Gerc i dyrektorka Kliniki SWPS w Poznaniu - Magdalena Sękowska odpowiadają na wiele pytań związanych z tym trudnym czasem.

Niektóre pary mogą mieć problem związany z kwarantanną (iStock)
Niektóre pary mogą mieć problem związany z kwarantanną (iStock)

Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

Magdalena Sekowska zwraca uwagę m.in. na to, że "lęk, który pojawia się wskutek tego, co się dzieje, daje nam taką strukturę kryzysu. Ona daje pięćdziesiąt procent szans na to, że dzięki temu, że zostajemy w domach, że jesteśmy odcięci od aktywności zewnętrznej, mamy szansę na budowanie relacji. Ale również 50 proc. szansy na to, że w tym byciu razem, pozostawaniu w izolacji, możemy pogłębić nasze konflikty, problemy. Możemy się jeszcze bardziej od siebie oddalić".

2. Koronawirus a seks

Ważnym czynnikiem w utrzymaniu dobrego związku jest również życie seksualne. Dlatego, ku przestrodze, specjalistki opowiadają o przypadku pary, która nie uprawiała ze sobą seksu przez dwadzieścia lat.

Zobacz także Koronawirus a ciąża

Badaczki zwróciły uwagę na to, że czasem występuje wśród par zjawisko familiaryzacji. Osoby pozostające ze sobą w związku stają się dla siebie bardziej parą przyjaciół niż partnerami seksualnymi. Relacja łącząca takie pary może przypominać relację łączącą brata i siostrę. Jest to o tyle niebezpieczne, że dobrze im jest ze sobą, natomiast niezaspokojone są te potrzeby związane z namiętnością.

3. Związek na odległość w czasie kwarantanny

W trakcie nagrania internauci mogli zadawać pytania. Wśród nich wiele osób zastanawiało się, jak przetrwać na odległość? Odpowiedzią na to jest regularny kontakt za pomocą wszystkich dostępnych narzędzi. Chodzi o to, by partner lub partnerka mieli świadomość, że ta druga osoba jest przy nich, mimo odległości i barier, które ich dzielą. Należy utrzymać intensywność kontaktu, która satysfakcjonowała obie strony.

Zachęcamy do zapoznania się z całością nagrania.

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze