Trwa ładowanie...

MEN wydało zalecenia dla szkół w związku z koronawirusem

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski przekazał rekomendacje szkołom, przedszkolom i innym placówkom oświatowym. Dotyczą one procedur postępowania w związku z rozprzestrzenianiem się w Europie koronawirusa.

Zobacz film: "Co jedzą dzieci w szkołach? Odpowiedź może zaskoczyć"

1. Koronawirus - rekomendacje dla szkół

Rekomendacje dotyczące zagrożenia koronawirusem zostały opublikowane na stronie internetowej resortu oświaty. MEN zwraca się bezpośrednio do dyrektorów placówek, aby porozmawiali z uczniami na temat przestrzegania podstawowych zasad higieny, w tym np. częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła oraz ochrony podczas kaszlu i kichania.

MEN wydał rekomendacje dla dyrektorów szkół
MEN wydał rekomendacje dla dyrektorów szkół (iStock)

Wystosowano rówznież prośbę o powieszenie w widocznym miejscu w szkole instrukcji dotyczącej mycia rąk oraz innych zasad dotyczących higieny osobistej.

2. Chore dzieci powinny zostać w domu

MEN zauważa potrzebę uświadomienia rodziców, że nierozsądne jest wysyłanie na lekcje czy do przedszkola przeziębionych lub gorączkujących dzieci. Dyrektorzy powinni zwrócić uwagę również na to, aby chorzy nauczyciele nie pojawiali się na zajęciach z uczniami.

Poza tym odradza się też organizowanie wycieczek do krajów, w których wykryto ogniska koronawirusa.

Rekomendacja mówi też o zasiłku opiekuńczym
Rekomendacja mówi też o zasiłku opiekuńczym (istock)

Dyrektorzy powinni poinformować rodzica, którego dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne, aby bezzwłocznie powiadomił najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłosił się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

3. Zasiłek opiekuńczy dla rodziców

W wytycznych ministerstwa jest informacja dla rodziców dzieci do 8. roku życia, która dotyczy zasiłku opiekuńczego. Otóż w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły należy im się zasiłek opiekuńczy (art. 32 ust. 1 lit. a Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, Dz.U. 2017, poz. 1368).

MEN uwrażliwia też dyrektorów placówek oświatowych, by na bieżąco sprawdzali komunikaty publikowane na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia. Poza tym powinni znać kontakt do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz na czynną całą dobę infolinię: tel. 800 190 590.

PRZECZYTAJ TEŻ czy koronawirus zagraża ciężarnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.