Trwa ładowanie...

Koronawirus. 12-latka doświadczyła śmierci klinicznej i zawału serca z powodu COVID-19

 Dorota Mielcarek
04.05.2020 14:00
Julia przeszła zawał serca
Julia przeszła zawał serca (East News)

Kiedy Jennifer Daly usłyszała, że jej 12-letnia córka Julia jest zakażona koronawirusem i musi zostać hospitalizowana, jej świat stanął w miejscu. Wracając ze szpitala bez córki, modliła się, żeby Julia wyzdrowiała, nie mogła wyobrazić sobie dalszego życia bez niej.

1. 12-latka zakażona koronawirusem

Pierwszym objawem zakażenia koronawirusem był silny ból brzucha, wymioty i wysoka gorączka. Jej rodzice myśleli, że dziewczynka ma zapalenie wyrostka robaczkowego lub jelitówkę. Jednak usta Julii stawały się sine, a jej dłonie i stopy były zimne. Rodzice od razu wezwali pogotowie, które zabrało 12-latkę do szpitala.

Julia miała zawał serca
Julia miała zawał serca (East News)

Kiedy ratownicy przybyli z pacjentką na oddział, okazało się, że ta przeszła zawał serca i przestała oddychać. Rozpoczęto akcję reanimacyjną, która zakończyła się sukcesem. Dziewczynka znów oddychała.

Zobacz film: "Niemy zawał serca"

Dlaczego nastolatka miała zawał serca? Okazało się, że jest zakażona koronawirusem, który spowodował, że jej krew stała się gęstsza, a w konsekwencji powstał zator.

- Przypadek Julii był najcięższy, z jakim się spotkaliśmy u dzieci – powiedział dr Kleinmahon. – U jej rówieśników nie odnotowaliśmy takich skutków COVID-19.

2. Objawy koronawirusa u nastolatków

Według lekarza dzieci przechodzą zakażenie koronawirusem inaczej niż dorośli. Zwykle skarżą się na bóle brzucha, wymiotują, mają biegunkę i wysypkę na ciele. Później pojawia się gorączka i uporczywy kaszel.

Julia była podłączona do respiratora przez cztery dni. Później mogła samodzielnie oddychać. Jej serce wróciło do normalnej pracy, a krew odzyskała odpowiednią gęstość.

- Umarłam i wróciłam – powiedziała Julia, w rozmowie z agencją AP.

Dziewczynka nie pamięta zbyt wiele, poza tym, że jej tata powiedział, że ma spać spokojnie. Kiedy się obudziła, martwiła się głównie o to, że będzie miała zaległości w szkole.

12-letnia Julia wraca do zdrowia w domu. Co ciekawe, nie zaraziła pozostałych domowników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze