Trwa ładowanie...

Objawy koronawirusa u dzieci. Kiedy biegunka jest objawem?

Choć koronawirus jest groźny głównie dla osób starszych, a dzieci, w większości przechodzą zakażenie niemal bez objawów to warto trzymać rekę na pulsie. Niektóre z objawów Covid-19 nie są oczywiste i z tego powodu często mylone np. z chorobami układu pokarmowego. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Zobacz film: "Maseczka ochronna czy chustka? Ekspert wyjaśnia, czym zasłaniać usta"

1. Objawy koronawirusa u dzieci

Światowa Organizacja Zdrowia na swojej stronie internetowej informuje, że badania zgromadzone przez WHO pokazują, iż dzieci mają znacznie mniejsze szanse na zarażenie się koronawirusem. A nawet, jeśli dojdzie do zarażenia, to istnieje niewielka szansa, że choroba będzie zagrażała ich życiu. Warto jednak uczulić się na występowanie podstawowych symptomów choroby takich jak:

  • męczący suchy kaszel,
  • problemy z oddychaniem,
  • gorączka - powyżej 39 stopni.

Dzieci mogą przejść jednak koronawirusa bezobjawowo lub mogą u nich wystąpić nietypowe objawy choroby.

U dzieci objawy koronawirusa mogą być nietypowe (Getty Images)
U dzieci objawy koronawirusa mogą być nietypowe (Getty Images)

2. Nietypowe objawy koronawirusa

Z badań wynika, że niektóre osoby mogą odczuwać nietypowe objawy koronawirusa, które mogą uśpić uwagę rodzica. Wśród nich znajdują symptomy takie jak:

  • bóle mięśni,
  • przekrwienie błony śluzowej nosa (co prowadzi do częstych krwotoków z nosa),
  • ból gardła,
  • wysypka przypominająca różyczkę.

Zobacz także: Jak rozpoznać alergię?

3. Biegunka a koronawirus

Wśród nietypowych objawów WHO wymienia również biegunkę. Mówią o tym m.in. badania przeprowadzone przez lekarzy z Wuhan, a opublikowane w The American Journal of Gastroenerology. Z grupy 204 pacjentów, którzy trafili tam między 18 stycznia, a 28 lutego, aż 50 proc. doświadczało objawów takich jak brak apetytu, wymioty, czy biegunka. U sześciu z nich nie wystąpiły w ogóle symptomy związane z górnymi drogami oddechowymi. Może to oznaczać, że biegunka może być symptomem COVID-19. Warto podkreślić, że jeśli biegunka trwa dłużej niż trzy dni to (niezależnie od przyczyny) należy to skonsultować z lekarzem.

Lekarze podkreślają jednak, że próba jest zbyt mała, by wyciągać głębsze wnioski z tych badań. Chcą również przeprowadzić dodatkowe testy, by potwierdzić (lub zakwestionować) hipotezę, która ukazała się w tym badaniu.

Najczęściej, biegunka powodowana jest przez zatrucia pokarmowe.

Światowa organizacja zdrowia przypomina, że objawy pojawiają się zazwyczaj 5-6 dni po zakażeniu. Jednakże w niektórych przypadkach może upłynąć nawet 14 dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.