Trwa ładowanie...

Baby boom po kwarantannie? Nie. Lekarze zalecają przesunięcie planów o ciąży z powodu koronawirusa

Eksperci nie pozostawiają złudzeń kobietom chcącym zajść w ciąże – przełóżcie plany na później. Epidemia to nie jest czas na podejmowanie takich decyzji.

1. Ciąża a koronawirus

Planowanie ciąży pozwala kobietom przygotować się do tego wyjątkowego stanu zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Matki chcą wiedzieć, że ich organizm jest gotowy na to, by rozwijało się w nim życie.

Nie wiadomo jeszcze, czy koronawirus jest przenoszony z matki na dziecko (iStock)
Nie wiadomo jeszcze, czy koronawirus jest przenoszony z matki na dziecko (iStock)

Niestety, kobiety, które planowały zajście w ciąże w tym roku, powinny, przynajmniej na razie, odłożyć swoje plany na później. Tak przynajmniej radzą polscy lekarze.

Zobacz także: Noworodek pokonał koronawirusa

Krajowi konsultanci w dziedzinie perinatologii oraz położnictwa i ginekologii, prof. dr hab. med. Mirosław Wielgoś oraz prof. dr hab. med. Krzysztof Czajkowski wydali zalecenia dotyczące organizacji pracy oddziałów położniczo-ginekologicznych w sytuacji zagrożenia epidemią. W dokumencie znalazły się również zalecenia dla kobiet planujących ciążę.

2. Planowanie ciąży a epidemia

Lekarze piszą w nim, by kobiety planujące ciążę rozważyły odłożenie planów o dziecku, do momentu, kiedy medycyna będzie miała większą wiedzę na temat wirusa.

"Ponieważ dotychczas brak wystarczających danych na temat wpływu zakażenia SARS-CoV-2 na rozwój ciąży w jej wczesnym okresie, mając na względzie daleko posunięte środki ostrożności, kobietom planującym ciążę zaleca się rozważenie odłożenia planów prokreacyjnych do czasu unormowania się sytuacji epidemiologicznej lub potwierdzenia braku wpływu zakażenia na rozwój dziecka" - piszą lekarze w zaleceniu.

Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

3. Stanowisko amerykańskiego rządu

W podobnym tonie wypowiadał się niedawno dr Romeo Galang, specjalista ds. położnictwa i ginekologii amerykańskiej agencji rządowej CDC. W specjalnym webinarze na ten temat mówił, że nawet amerykańskie uniwersytety mają zbyt małą ilość danych na temat transmisji choroby z matki na dziecko, a także osłabienia odporności kobiety w ciąży.

Zobacz także:Ciężarne mogą być zagrożone. Są dla nich specjalne zalecenia związane z wirusem

"To, co wiemy do tej pory na temat koronawirusa bazuje na niewielu dobrze opisanych przypadkach z Chin. Niestety opisane przypadki pod każdym względem były niespójne i różniły się szczegółami między sobą" - przyznaje ekspert.

Lekarze zalecają, by przesunąć ewentualne plany o prokreacji na czas, w którym epidemia będzie opanowana.

Zobacz film: "Jak uchronić się przed koronawirusem?"

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.