Trwa ładowanie...

Żłobki i przedszkola otwarte od 6 maja. Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił podczas konferencji prasowej, że żłobki i przedszkola będą otwierane od 6 maja. Na razie nie ma zmian w zakresie działania szkół. Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami mają być zamknięte do 24 maja.

Zobacz film: "Tarcza antykryzysowa. Premier: wypłata zasiłku, jeśli będzie potrzeba, zostanie wydłużona"

1. Kiedy dzieci będą mogły wrócić do żłobków i przedszkoli?

To informacja, na którą wielu rodziców czekało od tygodni. Rząd podał konkretny termin, kiedy najmłodsi będą mogli wrócić do żłobków i przedszkoli. Placówki mają być otwarte od 6 maja.

Nie oznacza to jednak, że wszystkie placówki będą działać od tego terminu, tylko że będą systematycznie otwierane.

2. Żłobki i przedszkola będą działały w nowym reżimie sanitarnym

Placówki mogą działać od 6 maja, ale konkretne decyzje o tym, czy i kiedy będą otwarte, będzie zależeć od organów założycielskich, czyli np. od gminy albo firmy, która prowadzi dany obiekt. Specjalne wytyczne przedstawi resort zdrowia. A zarządzający placówkami muszą skonsultować otwarcie z GIS i Ministerstwem Edukacji.

Premier zadeklarował, że do żłobków i przedszkoli trafią środki dezynfekcyjne, aby zapewnić w nich bezpieczeństwo sanitarne.

W niektórych krajach już działają przedszkola, tak jest np. w Norwegii.

3. Kiedy dzieci wrócą szkoły?

Na razie nie ma mowy o otwarciu szkół, nawet dla najmłodszych.

- W kolejnych etapach można rozważać opiekę w klasach 1-3 w celu odciążenia rodziców najmłodszych dzieci w wieku szkolnym - mówił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Nie padają jednak konkretne terminy. Zgodnie z wcześniejszą decyzją rządu placówki będą zamknięte do 24 maja.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski po raz kolejny zaapelował, by mimo znoszenia obostrzeń nie zapominać o maseczkach.

- Wczoraj w drodze do pracy widziałem, że ogromna liczba osób nie ma maski lub ma maskę osuniętą na brodę - to nie jest odwaga. To jest lekceważenie, że mogę zarazić innych. To objaw egoizmu - mówił szef resortu zdrowia.

Kolejne etapy znoszenia obostrzeń będą ogłaszane "w cyklu codwutygodniowym", część branż może być otwierana szybciej, o ile nie będzie gwałtownej fali wzrostu zachorowań. - Zależą od wskaźników bezpieczeństwa oraz od dystansowania się, minimalizowania poziomej transmisji, która bardzo szybko może skoczyć w górę - tłumaczył minister Szumowski.

4. Zasiłek opiekuńczy 2020 - dla kogo?

Do tej pory większość rodziców, którzy opiekowali się dziećmi poniżej 8 roku życia mogła skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Szef rządu zapewnił, że nadal będzie taka możliwość, nie podano jednak szczegółów.

- Zasiłek będzie utrzymany dla tych rodziców, którzy nie mogą posłać swoich pociech do żłobków czy przedszkoli - zadeklarował Premier

Zgodnie ze specustawą z zasiłku mogą skorzystać rodzice lub prawni opiekunowie dzieci do lat 8 oraz niepełnoletnich dzieci niepełnosprawnych.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, a w przypadku prowadzących działalność gospodarczą - bezpośrednio ZUS.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Żłobki i przedszkola zamknięte, a rodzice pytają, jak długo potrwa samoizolacja

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.