Trwa ładowanie...

Żłobki i przedszkola otwarte od 6 maja. Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
29.04.2020 15:40
Przedszkola i żłobki będą otwierane od 6 maja
Przedszkola i żłobki będą otwierane od 6 maja (Getty Images)

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił podczas konferencji prasowej, że żłobki i przedszkola będą otwierane od 6 maja. Na razie nie ma zmian w zakresie działania szkół. Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami mają być zamknięte do 24 maja.

1. Kiedy dzieci będą mogły wrócić do żłobków i przedszkoli?

To informacja, na którą wielu rodziców czekało od tygodni. Rząd podał konkretny termin, kiedy najmłodsi będą mogli wrócić do żłobków i przedszkoli. Placówki mają być otwarte od 6 maja.

Nie oznacza to jednak, że wszystkie placówki będą działać od tego terminu, tylko że będą systematycznie otwierane.

2. Żłobki i przedszkola będą działały w nowym reżimie sanitarnym

Placówki mogą działać od 6 maja, ale konkretne decyzje o tym, czy i kiedy będą otwarte, będzie zależeć od organów założycielskich, czyli np. od gminy albo firmy, która prowadzi dany obiekt. Specjalne wytyczne przedstawi resort zdrowia. A zarządzający placówkami muszą skonsultować otwarcie z GIS i Ministerstwem Edukacji.

Zobacz film: "Tarcza antykryzysowa. Premier: wypłata zasiłku, jeśli będzie potrzeba, zostanie wydłużona"

Premier zadeklarował, że do żłobków i przedszkoli trafią środki dezynfekcyjne, aby zapewnić w nich bezpieczeństwo sanitarne.

W niektórych krajach już działają przedszkola, tak jest np. w Norwegii.

3. Kiedy dzieci wrócą szkoły?

Na razie nie ma mowy o otwarciu szkół, nawet dla najmłodszych.

- W kolejnych etapach można rozważać opiekę w klasach 1-3 w celu odciążenia rodziców najmłodszych dzieci w wieku szkolnym - mówił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Nie padają jednak konkretne terminy. Zgodnie z wcześniejszą decyzją rządu placówki będą zamknięte do 24 maja.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski po raz kolejny zaapelował, by mimo znoszenia obostrzeń nie zapominać o maseczkach.

- Wczoraj w drodze do pracy widziałem, że ogromna liczba osób nie ma maski lub ma maskę osuniętą na brodę - to nie jest odwaga. To jest lekceważenie, że mogę zarazić innych. To objaw egoizmu - mówił szef resortu zdrowia.

Kolejne etapy znoszenia obostrzeń będą ogłaszane "w cyklu codwutygodniowym", część branż może być otwierana szybciej, o ile nie będzie gwałtownej fali wzrostu zachorowań. - Zależą od wskaźników bezpieczeństwa oraz od dystansowania się, minimalizowania poziomej transmisji, która bardzo szybko może skoczyć w górę - tłumaczył minister Szumowski.

4. Zasiłek opiekuńczy 2020 - dla kogo?

Do tej pory większość rodziców, którzy opiekowali się dziećmi poniżej 8 roku życia mogła skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Szef rządu zapewnił, że nadal będzie taka możliwość, nie podano jednak szczegółów.

- Zasiłek będzie utrzymany dla tych rodziców, którzy nie mogą posłać swoich pociech do żłobków czy przedszkoli - zadeklarował Premier

Zgodnie ze specustawą z zasiłku mogą skorzystać rodzice lub prawni opiekunowie dzieci do lat 8 oraz niepełnoletnich dzieci niepełnosprawnych.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, a w przypadku prowadzących działalność gospodarczą - bezpośrednio ZUS.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Żłobki i przedszkola zamknięte, a rodzice pytają, jak długo potrwa samoizolacja

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze