Kontrola rodzicielska w serwisie YouTube. Jak działa?
Kontrola rodzicielska w serwisie YouTube to możliwość wglądu oraz konfiguracji konkretnych ustawień, tak by zabezpieczyć dziecko przed szkodliwymi i niewłaściwymi treściami. W jaki sposób zarządzać aplikacją YouTube w urządzeniu, do którego dziecko ma dostęp? Sprawdź!
- 1. Dlaczego warto zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych w serwisie YouTube?
- 2. Jak sprawdzić co dziecko ogląda w serwisie YouTube?
- 3. Czym jest YouTube Kids?
- 4. Jak działa kontrola rodzicielska w YouTube Kids?
- 5. Konto nadzorowane YouTube - na czym polega?
- 5.1. Jak włączyć konto nadzorowane YouTube krok po kroku?
- 5.2. Jak sprawdzić, co dziecko oglądało w serwisie?
- 6. Rozmowy z dzieckiem
1. Dlaczego warto zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych w serwisie YouTube?
W obecnych czasach prawie nikogo nie dziwi widok dziecka z telefonem. Coraz młodsze maluchy w prezencie dostają smartfona i tym samym nieograniczony dostęp do internetu. Bardzo często ich pierwszy wybór stanowi serwis YouTube ze względu na atrakcyjne treści i szeroki wybór. Niestety, oprócz dziecięcych bajek i piosenek, w serwisie tym znajduje się mnóstwo treści mogących wywierać negatywny wpływ na dzieci.
Jeśli zależy nam na właściwym rozwoju dziecka i chcemy uchronić je przed oglądaniem niewłaściwych dla jego wieku filmów, powinniśmy zwrócić uwagę na to, co nasza pociecha ogląda w internecie.
Warto mieć na uwadze, że mimo ograniczeń wiekowych w tym serwisie, niektóre treści mogą zostać przeoczone, a mnóstwo filmów zamieszczonych w serwisie YouTube mogłoby zaszokować nie tylko dziecko, ale także niejednego dorosłego.
2. Jak sprawdzić co dziecko ogląda w serwisie YouTube?
Najprostszym sposobem tego, jak sprawdzić co dziecko ogląda w serwisie, jest po prostu być z nim tu i teraz, na bieżąco kontrolując, co dziecko ogląda. Wiadomo jednak, że nie zawsze jest to możliwe, często rodzice dają telefon dzieciom, gdy chcą je chwilę czymś zająć i mieć czas na wykonanie innej czynności.
Niestety starsze dzieci często oglądają filmiki bez żadnej kontroli i chociaż YouTube kontroluje publikowane materiały, w dalszym ciągu istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko trafi na niewłaściwą treść.
Nawet jeśli dany film nie będzie się odnosił bezpośrednio do tematów dla dorosłych, może urazić dziecko, negatywnie wpłynąć na jego opinię na różne tematy, a nawet zachęcić do ryzykownych zachowań.
Jeśli obawiamy się zatem, że nasza pociecha trafi na nieodpowiednie treści, powinniśmy zainstalować na urządzeniu dziecka aplikację YouTube Kids.
3. Czym jest YouTube Kids?
Aplikacja ta powstała z myślą o najmłodszych użytkownikach serwisu, jednak może z niej korzystać cała rodzina. Materiały dostępne w niej dobierane są na podstawie automatycznych filtrów stworzonych przez zespół YouTube, jednak podlegają także weryfikacji rodziców.
4. Jak działa kontrola rodzicielska w YouTube Kids?
Rodzic w ramach kontroli rodzicielskiej może:
- blokować niewłaściwe treści;
- ustawić limit czasu, który dziecko spędza w aplikacji;
- dać dziecku dostęp jedynie do wybranych treści;
- wyłączyć opcję wyszukiwania.
Może również zupełnie wyczyścić historię przeglądania - miejsce, w którym zbierane są dane za temat tego, jakie materiały przegląda dziecko.
5. Konto nadzorowane YouTube - na czym polega?
Jeśli chcemy dać dziecku więcej swobody, możemy przejść z aplikacji YouTube Kids na konto nadzorowane w platformie dla wszystkich użytkowników.
5.1. Jak włączyć konto nadzorowane YouTube krok po kroku?
- w pierwszym kroku tworzymy i zarządzamy kontem Google dla dziecka w ramach Family Link;
- jeśli mamy juz konto, logujemy się przez nie do serwisu;
- klikamy w zdjęcie profilowe - powinny pojawić się ustawienia;
- z tego poziomu przechodzimy do ustawień dla rodzica;
- wybieramy profil dziecka i przechodzimy do kolejnych kroków.
5.2. Jak sprawdzić, co dziecko oglądało w serwisie?
- na urządzeniu dziecka wchodzimy w "Moja aktywność";
- wybieramy punkt "Historia YouTube";
- zarządzamy aktywnością.
Z tego poziomu możemy przewijać całą historię przeglądania.
6. Rozmowy z dzieckiem
Mimo wszystkich możliwych zabezpieczeń i narzędzi kontroli nie ma nic lepszego niż właściwa relacja z dzieckiem. Jeśli w naszym zwyczaju są codzienne rozmowy z pociechą, maluch o wiele chętniej powie nam również o tym, co robi w internecie i jakie filmy ogląda.
Warto wraz z dzieckiem ustalić wspólnie zasady korzystania z sieci, określając, jak długo może korzystać z internetu, o jakiej porze i jakie aktywności w nim podejmować. Jeśli zaangażujemy dziecko w podejmowanie tych decyzji, poczuje się ważne, dzięki czemu wspólnie ustalone zasady będzie sumienniej przestrzegał.