Kiszony czosnek. Świetny smak i moc uzdrawiania
Czosnek, naturalny antybiotyk, to sprzymierzeniec w walce z szeregiem dolegliwości. Dziś przedstawiamy sposób na poznanie zupełnie innego oblicza czosnku.
1. Kiszony czosnek - przygotowanie
Kiszony czosnek nie tylko świetnie smakuje, ale również jest bardzo zdrowy. Dzięki procesowi kiszenia, również woda, w której znajdował się czosnek, staje się naturalnym antybiotykiem i źródłem bakterii probiotycznych.
Kiszony czosnek będzie idealnym dodatkiem do sałatek, kanapek i innych dań. Można dodawać go do wszelkich potraw, w których sprawdzi się również czosnek świeży.
Jak przygotować czosnek kiszony? Wystarczy w słoiku umieścić czosnek, dodać korzeń chrzanu, ziele angielskie, pieprz, liście laurowe, suszony koper, gorczycę.
Podane składniki zalewamy ciepłą wodą z solą, po czym zakręcamy szczelnie słoik. Po trzech tygodniach kiszenia produkt będzie gotowy.
Nie zaleca się stosowania później pasteryzacji, gdyż powoduje ona utratę cennych składników odżywczych.
2. Kiszony czosnek - właściwości
Allicyna zawarta w czosnku hamuje rozwój bakterii, wirusów i grzybów. Czosnek jest również przeciwutleniaczem, a więc hamuje rozwój nowotworów i procesów starzenia, a do tego wymiata pasożyty z organizmu.
Te dobroczynne właściwości znane były już w starożytności oraz są popularne w medycynie ludowej.
Kiszony czosnek sprawdzi się z pewnością w terapii chorób dróg oddechowych, układu pokarmowego oraz zakażeń skóry.
Poprawia florę bakteryjną jelit, co również przekłada się na zwiększoną odporność.
Spożywanie czosnku działa korzystnie także na układ krwionośny. Sprawdzi się w profilaktyce chorób serca i układu krążenia.
Warto pamiętać, że również inne kiszonki, jak ogórki kiszone lub kapusta kiszona, są bardzo zdrowe. Pomagają przeciwdziałać infekcjom bakteryjnym i grzybiczym.
Warto na stałe wpisać kiszonki do swojego menu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl