Kiedy mama może wrócić do pracy?
Wszystkie pracujące mamy wiedzą, że powrót po urlopie macierzyńskim do pracy zawodowej może być bardzo trudny. Kiedy mama wraca do pracy po urodzeniu dziecka, czeka ją dużo stresu - zarówno o samą pracę, jak i o dziecko, zostawione "na pastwę losu" pod opieką ojca dziecka, babci, niani albo, co gorsza, w żłobku. Jak sobie z tym poradzić? Czy mama w pracy ma szansę spełnić się zarówno w macierzyństwie, jak i w życiu zawodowym? I co najważniejsze - jak to osiągnąć?
1. Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
Jeśli mama wraca do pracy 1-3 lata po urodzeniu dziecka, zazwyczaj umożliwia jej to właśnie urlop wychowawczy. Urlop wychowawczy przysługuje obojgu rodzicom od momentu urodzenia dziecka do ukończenia przez niego 4 lat, pod warunkiem, że rodzice mają co najmniej 6-miesięczny staż pracy. Urlop wychowawczy jest nieodpłatny, można się tylko ubiegać o zasiłek, jeśli dochód na osobę jest niższy niż 504 zł. Zanim zdecydujesz się na taki krok, powinnaś wiedzieć o urlopie wychowawczym wszystko, szczególnie pod względem prawnym.
Stres przedpowrotem do pracy po urlopie macierzyńskim to problem ponad jednej czwartej kobiet, które urodziły dziecko. Boją się one zwolnienia. I rzeczywiście - 16% tę pracę traci. Jeśli jednak pracodawca jest w porządku, bez problemu obejmiesz stanowisko, które zajmowałaś jeszcze w czasie ciąży.
To, kiedy wrócisz do pracy po urlopie macierzyńskim, zależy przede wszystkim od ciebie. Większość mam decyduje się napowrót do pracy po urlopie macierzyńskim już po kilku miesiącach do roku od urodzenia dziecka. Biorą wtedy zazwyczaj urlop wychowawczy po urlopie macierzyńskim. I według prawa, muszą go otrzymać. Także ojciec dziecka może wziąć urlop po narodzinach dziecka.
Inne mamy zostają z dzieckiem w domu 2-3 lata, co wpływa korzystnie na rozwój dziecka i więzi między nim a matką, ale jest to problem finansowy. Pamiętaj też, że trudniej jest wrócić na rynek pracy po kilku latach i "wdrożyć" się w obowiązki.
Weź pod uwagę, że kilkumiesięczne dziecko jest na tyle małe, że dość łatwo przystosuje się do nowej sytuacji, w której mama nie jest cały czas przy nim. Kilkuletni szkrab będzie dużo bardziej protestował, kiedy zechcesz je "opuścić" na kilka godzin dziennie.
2. Pracująca mama i szczęśliwe dziecko
Powrót po urlopie macierzyńskim do pracy nie oznacza, że niewystarczająco dbasz o dziecko. Każda kobieta ma prawo realizować się w życiu zawodowym. Większość z młodych mam jest przekonana, że dziecko uschnie z tęsknoty, lub co gorsza, nie będzie miało zapewnionej odpowiedniej opieki, bez mamy dostępnej 24 godziny na dobę. Jednak możesz się zdziwić, jak dobrze dziecko będzie czuło się pod opieką twojej mamy, teściowej czy męża.
Dlatego nie zadręczaj się, tylko zaplanuj odpowiednią opiekę nad dzieckiem, kiedy nie ma cię w domu. To pierwszy krok do sukcesu. Mama wraca do pracy? Żaden problem! W tym czasie dzieckiem zajmuje się:
- tatuś,
- teściowa,
- mama,
- opiekunka,
- żłobek.
Ten wybór może być trudny. Najlepiej sprawdzają się babcie dziecka, ale często mieszkają daleko lub zdrowie nie pozwala im zająć się maleństwem. Kolejnym wyborem jest tatuś, ale jeżeli pracuje, to ciągłe branie urlopu na pewno nie odbije się pozytywnie na jego stosunkach z szefem. Jeśli jednak ojciec dziecka może np. pracować w domu to - po szczegółowym "treningu" - możesz bez obaw pozostawić dziecko pod jego czułą opieką.
Jeśli wszystkie powyższe opcje są z jakichś powodów niemożliwe do zrealizowania, pozostaje ci pomoc "zewnętrzna" - żłobek lub niania. Co do żłobków, to sytuacja jest dość napięta - nigdy nie ma wystarczająco miejsc dla wszystkich dzieci, a żłobki prywatne to dość duży wydatek. Ponadto, jeśli uda ci się dostać miejsce, dziecko na pewno będzie trochę (lub bardzo) zestresowane nowym otoczeniem. Dlatego postaraj się być z nim i stopniowo go oswajać ze żłobkiem.
Ostatnią deską ratunku jest niania. Pamiętaj, aby zawsze poradzić się kogoś, kto już korzystał z jej usług. Najlepiej popytać o doświadczoną opiekunkę wśród innych młodych rodziców. Każda mama w pracy ma jakieś swoje sposoby na zapewnienie dobrej opieki dziecku podczas swej nieobecności.