Trwa ładowanie...

Kiedy karmić dziecko butelką?

Karmienie butelką to etap po karmieniu piersią. Niekiedy wiąże się z potrzebą wprowadzenia mleka modyfikowanego. Jakie akcesoria są potrzebne, gdy karmimy dziecko butelką? Jak dbać o czystość butelek?

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

spis treści

1. Butelka z mlekiem modyfikowanym

Zdarza się, że kobieta z jakichś powodów nie może karmić piersią. Dieta niemowlaka może się wówczas składać z mleka modyfikowanego. W celu podania go dziecku najłatwiejszym sposobem jest wykorzystanie butelki. Obecnie na rynku mamy wiele rodzajów mleka modyfikowanego. Większość z nich nie tylko zaspakaja głód, ale również poprawia trawienie i wzmacnia układ odpornościowy. Posiadają bowiem odpowiednie przeciwciała.

Przygotowując mieszankę mleka modyfikowanego w butelce, należy postępować według instrukcji na opakowaniu. Ważne jest także, aby przyrządzić je tuż przed podaniem dziecku. Przed podaniem należy sprawdzić, czy temperatura mleka jest odpowiednia.

Na rynku dostępne są wszelkiego rodzaju sztuczne pokarmy dla dzieci
Na rynku dostępne są wszelkiego rodzaju sztuczne pokarmy dla dzieci (123RF)

2. Butelka z mlekiem z piersi

Niekiedy jednak kobieta, która wcześniej karmiła piersią, chce wrócić do pracy. Wówczas sposobem na kontynuowanie diety niemowlaka naturalnym mlekiem z piersi jest odciąganie pokarmu i podawanie go w butelce.

Karmienie butelką niemowlaka
Karmienie butelką niemowlaka [9 zdjęć]

Butelki dla dzieci – jaką wybrać?. Jaka butelka będzie lepsza dla Twojego dziecka: szklana czy plastikowa?

zobacz galerię

3. O czym należy pamiętać, karmiąc niemowlę butelką?

Podając dziecku mleko za pomocą butelki, należy pamiętać o tym, aby:

• butelka zawsze była czysta;

• sprawdzać stan smoczków i butelki przed karmieniem;

• wybierać butelkę i smoczek z bezpiecznego i dobrego jakościowo tworzywa.

Musisz to wiedzieć

Do mycia butelek można użyć specjalnego sterylizatora. Przed włożeniem butelki do urządzenia, należy napełnić ją wodą. Następnie, pod wpływem wysokiej temperatury w sterylizatorze powstaje para wodna, która niszczy szkodliwe drobnoustroje. Można także skorzystać ze specjalnych toreb do dezynfekcji butelek, które wkłada się do mikrofalówki. Jeżeli nie mamy żadnego z powyższych urządzeń lub akcesoriów, zawsze możemy wygotować butelkę przez 10 minut w zwykłym garnku pod przykryciem.

Podczas mycia butelek dla dzieci i przygotowywania ich do następnego karmienia, należy szczególną uwagę zwrócić na smoczki. Rozciągnięte lub dziurawe należy wyrzucić.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.