Trwa ładowanie...

Kiedy karmić dziecko butelką?

Avatar placeholder
24.05.2017 11:25
Kiedy karmić dziecko butelką?
Kiedy karmić dziecko butelką?

Karmienie butelką to etap po karmieniu piersią. Niekiedy wiąże się z potrzebą wprowadzenia mleka modyfikowanego. Jakie akcesoria są potrzebne, gdy karmimy dziecko butelką? Jak dbać o czystość butelek?

spis treści

1. Butelka z mlekiem modyfikowanym

Zdarza się, że kobieta z jakichś powodów nie może karmić piersią. Dieta niemowlaka może się wówczas składać z mleka modyfikowanego. W celu podania go dziecku najłatwiejszym sposobem jest wykorzystanie butelki. Obecnie na rynku mamy wiele rodzajów mleka modyfikowanego. Większość z nich nie tylko zaspakaja głód, ale również poprawia trawienie i wzmacnia układ odpornościowy. Posiadają bowiem odpowiednie przeciwciała.

Przygotowując mieszankę mleka modyfikowanego w butelce, należy postępować według instrukcji na opakowaniu. Ważne jest także, aby przyrządzić je tuż przed podaniem dziecku. Przed podaniem należy sprawdzić, czy temperatura mleka jest odpowiednia.

Zobacz film: "Nowa metoda karmienia dzieci"
Na rynku dostępne są wszelkiego rodzaju sztuczne pokarmy dla dzieci
Na rynku dostępne są wszelkiego rodzaju sztuczne pokarmy dla dzieci (123RF)

2. Butelka z mlekiem z piersi

Niekiedy jednak kobieta, która wcześniej karmiła piersią, chce wrócić do pracy. Wówczas sposobem na kontynuowanie diety niemowlaka naturalnym mlekiem z piersi jest odciąganie pokarmu i podawanie go w butelce.

Karmienie butelką niemowlaka
Karmienie butelką niemowlaka [9 zdjęć]

Butelki dla dzieci – jaką wybrać?. Jaka butelka będzie lepsza dla Twojego dziecka: szklana czy plastikowa?

zobacz galerię

3. O czym należy pamiętać, karmiąc niemowlę butelką?

Podając dziecku mleko za pomocą butelki, należy pamiętać o tym, aby:

• butelka zawsze była czysta;

• sprawdzać stan smoczków i butelki przed karmieniem;

• wybierać butelkę i smoczek z bezpiecznego i dobrego jakościowo tworzywa.

Musisz to wiedzieć

Do mycia butelek można użyć specjalnego sterylizatora. Przed włożeniem butelki do urządzenia, należy napełnić ją wodą. Następnie, pod wpływem wysokiej temperatury w sterylizatorze powstaje para wodna, która niszczy szkodliwe drobnoustroje. Można także skorzystać ze specjalnych toreb do dezynfekcji butelek, które wkłada się do mikrofalówki. Jeżeli nie mamy żadnego z powyższych urządzeń lub akcesoriów, zawsze możemy wygotować butelkę przez 10 minut w zwykłym garnku pod przykryciem.

Podczas mycia butelek dla dzieci i przygotowywania ich do następnego karmienia, należy szczególną uwagę zwrócić na smoczki. Rozciągnięte lub dziurawe należy wyrzucić.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze