Trwa ładowanie...

Karmienie butelką – błędy najczęściej popełniane przez rodziców

Avatar placeholder
05.02.2016 15:37
Karmienie butelką – błędy najczęściej popełniane przez rodziców
Karmienie butelką – błędy najczęściej popełniane przez rodziców (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Przestawienie się z karmienia piersią na karmienie butelką to dość trudny proces pełen prób i błędów. Wymaga ono rozwinięcia indywidualnej techniki, dostosowanej do potrzeb twojego dziecka. Oto pomyłki, których należy się wystrzegać, by maluch zachował dobre samopoczucie.

spis treści

1. Odpowiednia butelka

Pierwszym wyzwaniem jest wybór właściwej butelki. Rodzice często, całkiem niepotrzebnie, kierują się jej wyglądem, wybierając kolorowe, ozdobne akcesoria, nie zwracając uwagi na to, z jakiego rodzaju tworzywa zostały wykonane. Wiele z nich zawiera szkodliwy dla zdrowia naszego malucha bisfenol A (BPA). Może on wywoływać m.in. otyłość czy nadpobudliwość. Produkty wolne od BPA są specjalnie oznaczone, najczęściej na dnie butelki.

2. Złe proporcje

Mleko naturalne zawiera idealną dla naszego malucha mieszankę substancji odżywczych – białek, węglowodanów czy tłuszczy potrzebnych mu do właściwego rozwoju. Karmiąc piersią, nie musisz martwić się o to, że którejś z nich zabraknie. Korzystając z mleka modyfikowanego, należy zwrócić uwagę na zachowanie właściwych proporcji. Pamiętaj, że zawsze należy postępować zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu. Niektórym rodzicom wydaje się, że przygotowana w ten sposób porcja jest np. zbyt rzadka i dosypują proszku. Nie jest to jednak odpowiednie. Jego ilość została opracowana w taki sposób, aby dostarczyć maluchowi wszystkiego, czego potrzebuje.

3. Zbyt duży otwór w smoczku

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

Wypływanie mleka z butelki powinno być utrzymane w ryzach. Zbyt duży rozmiar otworu w smoczku sprawi, że dziecko nie będzie w stanie kontrolować ilości, która dostaje się do jego buzi, co może mieć niebezpieczne skutkidla zdrowia szkraba. Mechanizm karmienia butelką powinien być podobny do karmienia piersią – mleko musi być dostarczane tylko wtedy, gdy maluszek ssie. Zanim podamy je dziecku, obróćmy butelkę do góry dnem, by przekonać się czy płyn nie wypływa samoistnie.

4. Podgrzewanie odciągniętego pokarmu w mikrofalówce

Niewiele osób wie, że postępowanie w taki sposób zabija witaminy i minerały, które znajdują się w naturalnym pokarmie. Jeżeli chcesz dać dziecku ciepłe mleko, skorzystaj z tradycyjnego garnka. Nie doprowadzaj go jednak do wrzenia, a przed podaniem lekko wstrząśnij w butelce.

5. Pozwolenie dziecku na samodzielne jedzenie

Nawet jeśli dziecko chwyta już bardzo zręcznie, nie powinnaś wręczyć mu butelki i pozwolić, by jadło samodzielnie. Może dojść do zachłyśnięcia, a nawet uduszenia. Lekarze odradzają także pozwalanie na to, by maluch zasypiał z butelką w buzi, gdyż udowodniono, że szkodzi to jego dziąsłom i zębom.

6. Karmienie „na siłę”

Niektóre mamy mają tendencję do wybudzania dziecka z głębokiego snu po to, by je nakarmić, kiedy przychodzi na to pora. Ustalenie harmonogramu jest ważne, jednak pamiętaj, że nie za każdym razem, kiedy maluch płacze, oznacza to, że jest głodny. Powód może być całkowicie inny, a zbyt częste podawanie mleka może doprowadzić do przekarmienia i wywołać np. niestrawność.

7. Zachęcanie dziecka do zjedzenia całej przygotowanej porcji

Pamiętaj, że maluch nie zawsze ma ochotę na ustaloną z góry porcję mleka, dlatego nie staraj się za wszelką cenę karmić go do momentu, aż opróżni butelkę. O wiele zdrowszym rozwiązaniem jest pozwolenie mu na to, by jadł mniej, ale za to częściej. W przeciwnym razie narażasz go na problemy żołądkowe. Nie zaleca się odgrzewania pozostałej ilości jedzenia. Kiedy dziecko ponownie zgłodnieje, najlepiej przygotować świeżą mieszankę.

Następny artykuł: Jak przejść z piersi na butelkę?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze