Karmienie piersią a wypadanie włosów
Związek między karmieniem piersią a wypadaniem włosów uwidacznia się szczególnie między 2. a 6. miesiącem od porodu, kiedy nagle spada poziom estrogenu. To właśnie gwałtowny spadek tego hormonu jest odpowiedzialny za nadmierną utratę owłosienia w okresie laktacji. Specjaliści uważają, że wypadanie włosów w czasie karmienia piersią jest normalną fizjologiczną reakcją, która nie powinna martwić młodych mam. Jednakże wiele kobiet w obawie przed wyłysieniem poszukuje sposobów na poprawę stanu ich włosów. Sposoby na wypadanie włosów to, m.in. odpowiednie odżywianie, stosowanie preparatów kosmetycznych wzmacniających włosy i środków doustnych.
1. Wypadanie włosów podczas karmienia piersią
Wiele kobiet narzeka na problem wypadania włosów w trakcie karmienia piersią? Boją się, że w czasie połogu stracą większą część owłosienia i będą straszyć swoim wyglądem. Dlaczego tak jest? Dlaczego w czasie karmienia piersią włosy są szczególnie podatne na wypadanie, skoro w trakcie ciąży są szczególnie mocne i lśniące? Dzieje się tak, ponieważ w trakcie ciąży, dzięki wzrostowi hormonów, zdecydowanie wzmacniają się włosy. Są nie tylko grubsze, zdrowsze, bardziej lśniące, ale także mniej narażone na wypadanie. Sytuacja zmienia się po porodzie, gdy w organizmie kobiety ma miejsce szybki i duży spadek hormonów. W wielu przypadkach dochodzi wówczas do gwałtownego wypadania włosów. Sporo pań deklaruje, że wypadających włosów jest tak dużo, że zatykają odpływ w wannie. Odpowiedzialny jest za to spadek estrogenów, który jest największy między 2. a. 6. miesiącem od porodu. W niektórych przypadkach także niski poziom prolaktyny może powodować nadmierną utratę włosów. Prolaktyna jest hormonem, który jest wydzielany w czasie stresu i zdenerwowania, dlatego mówi się, że ciężkich przejściach „człowiek wyłysiał”.
Wypadanie włosów w czasie karmienia piersią budzi niepokój wielu kobiet, które z problemem udają się do różnych specjalistów. Najczęściej słyszą odpowiedź, że jest to normalna fizjologiczna reakcja organizmu, który pozbywa się tych włosów, które zatrzymał w trakcie ciąży.
2. Sposoby na wypadanie włosów po ciąży
Zapewnienia specjalistów, że wypadanie włosów jest normalną fizjologiczną reakcją organizmu nie zaspokaja wielu kobiet, które obawiają się o swój wygląd i zaczynają poszukiwać metod na nadmierne wypadanie włosów. Jeśli kobieta karmi piersią, powinna szczególnie uważać na niektóre sposoby poprawy stanu włosów, ponieważ mogą być one niebezpieczne dla maluszka, który przyjmuje wszystkie substancje, jakie dostały się do organizmu matki. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią i zróżnicowaną dietę bogatą w witaminy i składniki mineralne.
Ponadto, jeśli kobieta obserwuje u siebie nadmierne wypadanie włosów, powinna unikać wszelkich uszkodzeń mechanicznych, czyli ograniczyć suszenie suszarką, korzystanie z prostownicy czy nadmierne i częste szczotkowanie. Zdecydowanie odradza się farbowanie włosów w tym czasie, szczególnie, jeśli będzie to rozjaśnianie. Silne substancje chemiczne używane do preparatów koloryzujących mogą dodatkowo osłabić skórę głowy. Można także używać specjalnych preparatów wzmacniających strukturę włosów. Kuracja powinna być kompleksowa i dotyczyć mycia, pielęgnowania czy układania włosów. Dlatego też kobieta powinna stosować nie tylko szampony wzmacniające, ale także maski, balsamy i inne preparaty. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, to kobieta po urodzeniu dziecka może stosować środku doustne, które będą poprawiać nie tylko stan włosów, ale także skóry i paznokci, bo one także ulegają pogorszeniu w okresie laktacji.
Jeśli domowe metody zawiodły najlepszym krokiem jest udanie się do dermatologa, trychologa lub lekarza medycyny estetycznej. Najskuteczniejszymi zabiegami na powstrzymanie wypadania włosów jest wykonanie serii mezoterapii igłowej skóry głowy+ zastosowanie produktów trychologicznych np. Revitalash szampon, odzywka,piana, serum.