Wypadanie włosów w ciąży
Wypadanie włosów w ciąży może być bolączką niektórych kobiet oczekujących dziecka. Choć zdecydowanie częściej zdarza się łysienie po porodzie, to jednak wypadanie włosów w okresie ciąży również może spędzać sen z powiek. Nie należy jednak panikować – to zjawisko jest całkowicie odwracalne i ustępuje samoistnie. Najważniejsza dla dobrej kondycji włosów jest odpowiednia ich pielęgnacja, zbilansowana dieta i unikanie stresujących sytuacji.
1. Przyczyny wypadania włosów w ciąży
Utratę włosów w czasie ciąży wywołuje często wzmożona aktywność hormonów, zwłaszcza estrogenów. Niekiedy za przerzedzające się włosy odpowiada złe odżywianie się kobiety ciężarnej. Przyszłe mamy stosujące zdrową dietę i zażywające zalecane przez lekarza suplementy oraz witaminy mogą pochwalić się gęstą i lśniącą czupryną. Dla dobrego stanu włosów duże znaczenie ma również odpoczynek, prowadzenie zdrowego trybu życia. Stres, zdenerwowanie, napięcie emocjonalne mają duży wpływ na kondycję psychiczną kobiety. Im więcej stresów, tym mniej włosów na głowie.
Wypadanie włosów może być również skutkiem nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Wtedy konieczne jest farmakologiczne leczenie endokrynologiczne. Inne powody wypadania włosów w ciąży, to:
- przewlekła infekcja,
- przebyta przed ciążą operacja,
- zaburzenia gospodarki hormonalnej, zwłaszcza hormonów płciowych,
- zażywanie niektórych lekarstw, np. leków przeciwkrzepliwych, cytostatyków, antydepresantów, leków stosowanych przy podagrze, witaminy A,
- nadmierny stres i przeciążenie psychiczne organizmu.
2. Substancje odżywcze potrzebne włosom
Składniki odżywcze są nie tylko potrzebne do prawidłowego rozwoju płodu, ale też dla zachowania stanu zdrowia przyszłej mamy na właściwym poziomie. Niektóre substancje mineralne mogą poprawiać stan włosów i zapobiegać ich wypadaniu w ciąży. Należą do nich cynk i żelazo, które wspomagają wzrost włosów. Dieta uboga w te pierwiastki sprzyja nadmiernemu wypadaniu włosów, ponieważ obumierają mieszki włosowe, z których nie mają szansy wyrosnąć nowe włosy. Dlatego kobieta ciężarna powinna jeść jak najwięcej surowych warzyw i owoców, które stanowią źródło witamin, minerałów i przeciwutleniaczy.
W diecie ciężarnej nie może również zabraknąć witamin z grupy B, witaminy C, witaminy E, biotyny, inozytolu oraz flawonoidów. Choć utrata włosów w czasie ciąży jest tymczasowa i po porodzie kosmyki odrosną, należy o nie dbać. Burza hormonalna w ciąży może niekiedy niekorzystnie wpływać na włosy, ale po kilku miesiącach od urodzenia dziecka wszystko powraca do normy. Jeśli jednak sytuacja się nie normalizuje i włosy nadal nadmiernie wypadają, należy skonsultować się z lekarzem.
3. Sposoby na wypadające włosy w ciąży
Co pomaga na wypadające włosy w ciąży? Zobacz, co możesz zrobić, by sobie pomóc.
Jeśli włosy stają się cienkie, matowe, bez życia i nadmiernie wypadają, po prostu je skróć. Obcięcie włosów sprawia, że łysienie w ciąży jest mniej widoczne. Poza tym, zmiana fryzury może okazać się strzałem w dziesiątkę i odmienić twój stały image.
Czesz włosy w kucyka, dzięki czemu ukryjesz przerzedzone miejsca na głowie.
Noś szeroką opaskę, która pomoże zakryć ślady utraty włosów.
Unikaj fryzur, które uwydatniają rzadkie, przerzedzone wypadaniem włosy. Zrezygnuj zatem z warkoczy, loków i fal na włosach.
Zakup w aptece szampon z biotyną i myj nim regularnie włosy.
Nie rozczesuj mocno włosów, gdy są jeszcze mokre po umyciu. Czesz je delikatnie, po nałożeniu odżywki ułatwiającej rozczesywanie, grzebieniem z szerokimi zębami.
Unikaj zabiegów farbowania włosów oraz trwałej ondulacji w czasie ciąży.
Po umyciu włosów pozwól im wyschnąć samoistnie i nie stosuj suszarki.
Stosuj płukanki z pokrzywy, rozmarynu i skrzypu polnego lub wcieraj we włosy żółtka jajek. Takie zabiegi pozwalają zregenerować i wzmocnić osłabione ciążą włosy.
Wypadające włosy w ciąży nie muszą być twoim problemem, jeśli zadbasz o swój stan zdrowia. Odpoczynek, właściwa dieta i unikanie stresujących sytuacji to najważniejsze sposoby na poprawę kondycji włosów.