Jakie są korzyści ze stosowania octu jabłkowego zamiast dezodorantu?
Dla wielu osób zapach ciała jest wstydliwym tematem i dlatego bardzo dbają o to, aby stłumić go dezodorantami. Jeśli chcemy pozbyć się problemu w naturalny sposób, warto sięgnąć po ocet jabłkowy.
Ciało człowieka posiada na całej skórze gruczoły potowe, które produkują bezzapachowy pot. Jednak tam, gdzie skóra jest pokryta włosami, a więc pod pachami, w pachwinach i na klatce piersiowej, skóra posiada również gruczoły apokrynowe i gruczoły łojowe, które są główną przyczyną nieprzyjemnego zapachu.
Kiedy doświadczasz lęku, stresu emocjonalnego lub zmian hormonalnych, gruczoły apokrynowe w pachach uwalniają mleczny, lepki płyn zawierający białka, kwasy tłuszczowe i steroidy. Kiedy osiądzie on na powierzchni skóry, miesza się z bezwonnym potem z gruczołów potowych i sebum, które jest cały czas wydzielane.
Drożdże i bakterie pod pachami rozkładają i przekształcają tę mieszaninę w brzydko pachnące kwasy tłuszczowe, takie jak kwas propionowy. Podobne bakterie są odpowiedzialne również za brzydki zapach naszych stóp.
Jak poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem? Istnieją na to dwa sposoby. Można próbować zmniejszyć pocenie się, stosując np. antyperspiranty. Sprawią one, że wydzielamy o 20-30 proc. mniej potu, dzięki temu, że blokują one na pewien czas gruczoły apokrynowe. Możemy również zabić bakterie, które powodują brzydkie zapachy, stosując dezodoranty na bazie alkoholu.
Jednak warto pamiętać, że zarówno dezodoranty, jak i antyperspiranty zawierają parabeny, a antyperspiranty dodatkowo związki aluminium. Według badania z 2004 r. są one związane ze zwiększonym ryzykiem raka piersi, chociaż późniejsze badania nie potwierdziły tej teorii. Warto jednak zawsze poszukać naturalnych zamienników.
Ocet jabłkowy ma pH kwaśne 4,5 - odpowiada to naszej skórze, która ma pH 5,5. Kwaśny odczyn skóry hamuje wzrost bakterii, a nakładając trochę octu jabłkowego na skórę pach, usuniemy bakterie i drożdże. Wiele badań wykazuje, że ocet jabłkowy jest dobrym środkiem przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym. Nawet produkt o 5-procentowym stężeniu może zabijać wiele drobnoustrojów znajdujących się na skórze.
Stosowanie octu jabłkowego bezpośrednio na skórę może mieć jednak pewne działania niepożądane, takie jak podrażnienie skóry i uczucie suchości, w zależności od reakcji skóry. Najpierw lepiej przetestować działanie octu na małym fragmencie skóry, aby sprawdzić reakcję alergiczną. Następnie zacznij stosować go w małych dawkach. W celu zachowania ostrożności, należy użyć rozcieńczonego wodą octu jabłkowego, najlepiej w stosunku 1:1.
ZOBACZ TAKŻE:
Ocet jabłkowy stosowany pod pachami zabija bakterie i drożdże oraz zneutralizuje zapachy, przez co cały dzień pachniemy świeżo. W tym celu należy przemyć skórę watą lub płatkiem kosmetycznym namoczonym w wodzie z octem, a po wyschnięciu należy oprószyć skórę mieszaniną skrobi kukurydzianej i sody oczyszczonej w stosunku 1:1, aby wchłonęła pozostałą wilgoć.
Ocet jabłkowy może również wykorzystać w inny sposób - do stóp. Należy rozcieńczyć 1 szklankę ostu jabłkowego w 1 litrze wody i moczyć nogi 3 razy w tygodniu. Pomoże to pozbyć się problemu brzydkiego zapachu. Można również napełnić octem jabłkowym stary roll-on, aby zrobić własny przenośny, naturalny dezodorant. Zamiast używać pachnących mydeł, można połączyć 2 szklanki octu jabłkowego i kilka kropel olejku eterycznego, co pomoże utrzymać równowagę pH twojego ciała.
Zapach octu jabłkowego krótko utrzymuje się na skórze. Jeśli nie podoba ci się jego woń, dodaj do niego kilka kropli swojego ulubionego pachnącego olejku eterycznego.