Naturalne kosmetyki dla dzieci, które znajdziemy w kuchni
Maluch nie potrzebuje wielu kosmetyków. Wystarczą znane i popularne produkty kuchenne. Do pielęgnacji wrażliwej skóry niemowlaka sprawdzi się oliwa z oliwek, mąka ziemniaczana czy napar z rumianku. A na problemy skórne siemię lniane.
1. Ostrożnie z kąpielą
Niemowlę nie ma jeszcze wykształconej bariery lipidowo – tłuszczowej, jego skóra jest wrażliwa i pozbawiona ochrony. Dlatego szczególnie powinniśmy o nią dbać. Nie możemy dopuścić, by była przesuszona. Nie powinniśmy zatem używać sztucznych kosmetyków, a wykorzystać naturalne, mniej alergizujące produkty, które znajdziemy na kuchennych półkach.
Syntetyczne środki do pielęgnacji dzieci mogą powodować alergie, wypryski, podrażniać skórę, gdyż zawierają konserwanty, sztuczne substancje barwiące i zapachowe oraz olej mineralny.
Specjaliści zalecają również, by nie przesadzać z kąpielą. Wystarczy malucha myć dwa razy w tygodniu, a codziennie przemywać mu miejsca intymne, pod pachami i w fałdach szyi.
2. Oleje - naturalne kosmetyki
Do pielęgnacji ciała chętnie stosowane są naturalne oleje. Popularna oliwa z oliwek doskonale nawilża i natłuszcza skórę, zapobiegając utracie wody. Zawiera lecytynę i witaminę E, substancje, które łagodzą stany zapalne. Oliwą z oliwek możemy wykonać także maluszkowi relaksacyjny masaż.
Do pielęgnacji przyda się również olej z migdałów. Uznawany jest za naturalny emolient, dlatego świetnie nadaje się do kąpieli i jako balsam do ciała. Sprawdzi się także w pielęgnacji głowy i włosów. Olej migdałowy nie tylko nawilża, ale łagodzi i uelastycznia.
Mamy stosują również modny olej kokosowy. Warto po kąpieli nawilżyć nim skórę. Olej ten to także środek myjący i natłuszczający.
Z kolei olej z czarnuszki zmiękczy naskórek, a przede wszystkim łagodzi wszelkie podrażnienia i przyśpiesza gojenie ran. Ma bowiem właściwości przeciwzapalne. Lecznicze działanie ma także olej z pestek winogron. Działa ściągająco, antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Pokrywa skórę ochronnym filtrem.
Nie każdy olej nadaje się na skórę maluszka. Ważne jest, by wszystkie kupować ze sprawdzonego źródła. Nie powinny być rafinowane, przetworzone, gdyż pozbawione są cennych składników odżywczych, mają mniejszą wartość leczniczą i pielęgnacyjną. Warto też obserwować, jak skóra niemowlaka reaguje na oleje, czy nie uczula.
3. Mąka ziemniaczana i napar z ziół
Przeczytaj koniecznie
- Podróż bez niepotrzebnych problemów, czyli jak ułatwić sobie życie
- Po co sprzątać? Zobacz, jak uniknąć nadmiaru obowiązków
- Obalamy mity na temat rozszerzania diety niemowlaka
- Pediatra odpowiada na wasze pytania
- Nie daj się oszukać! Czy wiesz, jak rozpoznać prawdziwy tran?
- Nowa technologia w domu. Zobacz, jak zmieni twoje życie
Popularnym i naturalnym środkiem jest także mąka ziemniaczana. Sprawdzi się jako zasypka na podrażnioną i odparzoną pupę. Nasze babcie stosowały także napary ziołowe. Wywar z rumianku czy nagietka łagodzi podrażnienia, stany zapalne, zmniejsza wypryski.
Kora dębu zalecana jest na odparzenia pieluszkowe, gdyż działa antybakteryjne i ściągająco. Ziołowymi naparami można przemywać okolice intymne maluszka.
4. Na kłopoty nasiona lnu
Jeśli dziecko ma kłopoty ze skórą zaradzą temu również naturalne i sprawdzone preparaty. Na odparzenia, alergiczne wypryski pomoże krochmal, czyli mąka ziemniaczana rozpuszczona we wrzątku. Krochmal zalecany jest także przy suchej i łuszczącej się skórze. Pomocny jest również przy potówkach.
Olejem lnianym można leczyć zmiany skórne. Używany jest jako nawilżający balsam po kąpieli.
Podobne działanie mają nasiona lnu czyli siemię lniane. Przygotowujemy z nich kisiel. Ok. pół szklanki nasion zalewamy kilkoma litrami wody i gotujemy. Gęsty i wystudzony kisiel wlewamy do kąpieli.
Pomocny jest na swędzącą skórę oraz przy atopowym zapaleniu, gdyż nawilża i łagodzi. Rozgotowanymi płatkami owsianymi wyleczymy też ciemieniuchę. Działanie płatków można porównać do bardzo delikatnego peelingu.