Jak zrobić kalendarz adwentowy?

Stworzenie kalendarza adwentowego to naprawdę nic trudnego i stanowi świetne przygotowanie do świąt. Wszystko zależy od naszej pomysłowości, samozaparcia i zręczności. Jeżeli natomiast brak nam fantazji, Internet zasypie nas masą rozwiązań. Musimy tylko wybrać ten, z którym zechcemy się zmierzyć. Nie musi być najłatwiejszy, ale z motyką na słońce też nie ma sensu się porywać. Jeśli w życiu nie mieliśmy w ręku igły, odpuśćmy sobie skomplikowane hafty albo też zacznijmy wyszywanie pół roku wcześniej. Podstawowa zasada obowiązująca przy każdym modelu kalendarza: wyraźnie zaakcentowany podział. Kalendarz na 2010 rok powinien mieć 27 dni - tyle ma Adwent, trwający od 28 listopada do Wigilii. Od razu dodam, że coraz częściej kalendarz adwentowy jest ograniczany do 24 dni. To, co umieścimy w kalendarzu zależy od wieku dziecka i naszego światopoglądu. Mogą to być słodycze lub mini-prezenciki. Niektórzy umieszczają w nim drobne pieniążki, zaś zgodnie z tradycją w kalendarzu powinny znaleźć się cytaty z Biblii opisujące kolejno wydarzenia prowadzące do Narodzin Jezusa. Można umieścić w kalendarzu zadania do wykonania, np. zrobienie sąsiadce zakupów lub pójście na roraty. Mogą w nim być zagadki i krzyżówki dla starszych dzieci, a dla młodszych kolorowanki o tematyce bożonarodzeniowej.

Polecane wideo:

Pomysł na kalendarz adwentowy

Kalendarz dla Leniuchów

Potrzebne materiały:

  • 27/24 kopert - mogą być kolorowe lub białe, wtedy trzeba je świątecznie przyozdobić,
  • 27/24 wstążeczek - długość stosowna do potrzeb, najlepiej zakupić rolkę wstążki - takiej jak do prezentów lub ładną taśmę z materiału (tylko niezbyt szeroką),
  • długi sznurek lub wstążka,
  • kartki - białe, kolorowe, zwykłe, techniczne, co kto lubi,
  • kredki, flamastry, brokat, naklejki itp. przybory do upiększania naszego dzieła,
  • nożyczki, dziurkacz.

Wykonanie:

Każda z kopert musi mieć swój numer - od 1 do 27/24. Możemy go wypisać, nakleić, wykleić - pełna dowolność technik, byleby było widocznie, schludnie i tematycznie. W górnym rogu lub pośrodku koperty robimy dziurkę, przez którą przeciągniemy tasiemkę takiej długości, by dało się zawiązać ładną kokardkę i przyczepić do głównej taśmy. Kartki docinamy tak, żeby bez składania pasowały do kopert. Można użyć specjalnych nożyczek, dzięki którym brzegi nabiorą ciekawych kształtów. Na kartkach zapisujemy postanowienia, zadania, prezenty - wszystko, co zaplanowaliśmy.

Gdy w domu jest maluch, to "mądre" karteczki zastąpmy kolorowankami. W Internecie bez problemu znajdziemy małe obrazki do kolorowania o tematyce bożonarodzeniowej. Potrzebny jest tylko komputer i drukarka. Gdy tego nie ma, sami możemy stworzyć szkice. W Wigilię maluch będzie miał się czym pochwalić!

Wszystkie koperty rozwieszamy na dłuższym sznurku przymocowanym w domu. Koperty można też umieścić w ładnym pudełku, wtedy sznurki i wstążeczki nie będą potrzebne. Każdego dnia dzieci otwierają kolejną kopertę i znajdują coś, co sprawi im frajdę.

Wariacje adwentowe

Bazując na tym samym pomyśle możemy wykorzystywać różne adwentowe przedmioty. Sprawdzą się w tym papierowe kubeczki. Każdy ładnie udekorowany, oznaczony, przyczepiony do sznurka wstążeczką lub przypięty ładnymi klamerkami (takimi jak do bielizny). W takim kalendarzu idealnie "poczują się" łakocie. Cukierki można również ukryć w sakiewkach z kolorowego papieru, najlepiej świątecznego. Wycinamy odpowiednią ilość kwadratów wielkością dostosowanych do cukierka. Słodycz ląduje na środku od strony białej. Następnie zbieramy brzegi do góry i przewiązujemy wstążeczką z przyczepionym numerkiem. Wszystkie 27/24 sakiewki lądują w kolorowym pudełku, szklanej misie lub wiklinowym koszyku.

Kalendarz dla lubiących kolorować i rysować

Przygotowujemy dość duży rysunek (jego wielkość zależy od tego, ile mamy w domu wolnego miejsca), który przywiesimy w łatwo dostępnym dla dzieci miejscu. Mogą na nim być uliczki z domkami, prezenty, bombki świąteczne na choince, gwiazdki itp. Tematyka powinna być bożonarodzeniowa. Kompozycja ilustracji musi uwzględniać podział na 27/24 części. Taki kalendarz możemy wydrukować lub wyrysować samodzielnie. By dziecko czerpało z niego radość, otrzymuje niepokolorowany, w którym od pierwszego dnia adwentu codziennie będzie malować jeden element. Pozwoli mu to na zaobserwowanie zarówno upływu czasu, jak i faktu, iż własną pracą udało mu się stworzyć coś szczególnego. Skończone dzieło to urocza świąteczna dekoracja i powód do dumy dla malucha.

Kalendarz dla bardziej ambitnych

Do wykonania potrzebne będą:

  • rolki po ręcznikach lub papierze toaletowym,
  • kolorowy papier,
  • klej i nożyczki.

Wykonanie:

Tekturowe rolki przecinamy na pół, a te większe na trzy części. Musimy uzyskać 27/24 mini-rolek. Z kolorowego papieru wycinamy okrąg o średnicy o centymetr większej od średnicy rolki. Przyklejamy do kółka rolkę, tworząc dno, a następnie wycinamy prostokąty. Muszą one być one albo dwa razy dłuższe od rolki, albo tylko o centymetr. W pierwszym przypadku po przyklejeniu papier będzie wystawał poza rolkę. Gdy umieścimy w niej prezencik, zostanie zawiązany tasiemką jak woreczek. Do wstążeczki przymocowujemy karteczkę z numerkiem.

Gdy papier przycinamy krócej, centymetr marginesu potrzebny jest to założenia do środka. Do zamknięcia prezenciku potrzebujemy kolejnego kółka z papieru, na którym umieścimy numer i zamkniemy nim rolkę, przyklejając w taki sam sposób jak dno. Koła łatwiej będzie dokleić, gdy ponacinamy wystające brzegi. W zależności od wykończenia i chęci, takie pudełeczka tworzące kalendarz wieszamy bądź umieszczamy w ładnym pojemniku (jeśli chcemy, aby były widoczne).

Pomysł dla prawdziwych artystów i "złotych rączek"

Tu nie będzie dokładnego opisu, liczy się bowiem nasza własna inwencja. Widziałam naprawdę piękne kalendarze adwentowe, które nie tylko cieszą dzieci, ale i pięknie ozdabiają dom. Wykonywane są np. z białego i kolorowego filcu. Ich tworzenie to głównie szycie i haftowanie. Z filcu można uszyć 27/24 małe woreczki obszyte kordonkiem i zawieszone na specjalnie przygotowanej tablicy.

Kalendarz można wyhaftować np. na płótnie. Każdy dzień ma swój misternie wykonany obrazek z numerkiem. Całość może przedstawiać kolorową kamieniczkę jak z bajki, z odpowiednią ilością okien. Może to być piękna choinka, a na niej odpowiednia liczba świeczek, bombek czy gwiazdek. Kalendarz będzie równie piękny, gdy w poszczególnych polach wyszyte zostaną kolejne dni w zimowo-świątecznej oprawie. Do takich kalendarzy doczepia się wykonane z równym pietyzmem woreczki, cukiereczki, czapeczki, skarpeteczki... Cokolwiek, co będzie skrywać łakocie bądź bogatą treść. Powodzenia i przedniej zabawy!

Aneta Stawiszyńska-Marciniak, ponad rok temu

Kultura

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Kultura
Kultura

Projekt Bajkowa drużyna

Projekt Bajkowa drużyna

"Bajkowa drużyna" to multimedialny projekt dla dzieci. Do pięknie wydanej, kolorowej książki dołączona jest płyta.

Kultura

Dziadkowie

Dziadkowie

O tym, że Dzień Babci i Dziadka już za progiem przypominają kalendarze, media, szkoły i przedszkola. Na pewno nie zapomnimy o energicznych Dziadkach naszych pociech.

Kultura

Znak zodiaku Panna

Znak zodiaku Panna

Panny są bardzo bystre, mądre i racjonalne. Większość ich poczynań poprzedzona jest wieloma przemyśleniami i próbą racjonalnego podejścia do sprawy. Panna zawsze wszystko dokładnie analizuje, a gdy jest w centrum jakichś wydarzeń, mało co ucieka jej...