Trwa ładowanie...

Jak zrobić kalendarz adwentowy?

Stworzenie kalendarza adwentowego to naprawdę nic trudnego i stanowi świetne przygotowanie do świąt. Wszystko zależy od naszej pomysłowości, samozaparcia i zręczności. Jeżeli natomiast brak nam fantazji, Internet zasypie nas masą rozwiązań. Musimy tylko wybrać ten, z którym zechcemy się zmierzyć. Nie musi być najłatwiejszy, ale z motyką na słońce też nie ma sensu się porywać. Jeśli w życiu nie mieliśmy w ręku igły, odpuśćmy sobie skomplikowane hafty albo też zacznijmy wyszywanie pół roku wcześniej. Podstawowa zasada obowiązująca przy każdym modelu kalendarza: wyraźnie zaakcentowany podział. Kalendarz na 2010 rok powinien mieć 27 dni - tyle ma Adwent, trwający od 28 listopada do Wigilii. Od razu dodam, że coraz częściej kalendarz adwentowy jest ograniczany do 24 dni. To, co umieścimy w kalendarzu zależy od wieku dziecka i naszego światopoglądu. Mogą to być słodycze lub mini-prezenciki. Niektórzy umieszczają w nim drobne pieniążki, zaś zgodnie z tradycją w kalendarzu powinny znaleźć się cytaty z Biblii opisujące kolejno wydarzenia prowadzące do Narodzin Jezusa. Można umieścić w kalendarzu zadania do wykonania, np. zrobienie sąsiadce zakupów lub pójście na roraty. Mogą w nim być zagadki i krzyżówki dla starszych dzieci, a dla młodszych kolorowanki o tematyce bożonarodzeniowej.

Zobacz film: "Taniec z dzieckiem w chuście"

spis treści

1. Pomysł na kalendarz adwentowy

1.1. Kalendarz dla Leniuchów

Potrzebne materiały:

  • 27/24 kopert - mogą być kolorowe lub białe, wtedy trzeba je świątecznie przyozdobić,
  • 27/24 wstążeczek - długość stosowna do potrzeb, najlepiej zakupić rolkę wstążki - takiej jak do prezentów lub ładną taśmę z materiału (tylko niezbyt szeroką),
  • długi sznurek lub wstążka,
  • kartki - białe, kolorowe, zwykłe, techniczne, co kto lubi,
  • kredki, flamastry, brokat, naklejki itp. przybory do upiększania naszego dzieła,
  • nożyczki, dziurkacz.

Wykonanie:

Każda z kopert musi mieć swój numer - od 1 do 27/24. Możemy go wypisać, nakleić, wykleić - pełna dowolność technik, byleby było widocznie, schludnie i tematycznie. W górnym rogu lub pośrodku koperty robimy dziurkę, przez którą przeciągniemy tasiemkę takiej długości, by dało się zawiązać ładną kokardkę i przyczepić do głównej taśmy. Kartki docinamy tak, żeby bez składania pasowały do kopert. Można użyć specjalnych nożyczek, dzięki którym brzegi nabiorą ciekawych kształtów. Na kartkach zapisujemy postanowienia, zadania, prezenty - wszystko, co zaplanowaliśmy.

Gdy w domu jest maluch, to "mądre" karteczki zastąpmy kolorowankami. W Internecie bez problemu znajdziemy małe obrazki do kolorowania o tematyce bożonarodzeniowej. Potrzebny jest tylko komputer i drukarka. Gdy tego nie ma, sami możemy stworzyć szkice. W Wigilię maluch będzie miał się czym pochwalić!

Wszystkie koperty rozwieszamy na dłuższym sznurku przymocowanym w domu. Koperty można też umieścić w ładnym pudełku, wtedy sznurki i wstążeczki nie będą potrzebne. Każdego dnia dzieci otwierają kolejną kopertę i znajdują coś, co sprawi im frajdę.

1.2. Wariacje adwentowe

Bazując na tym samym pomyśle możemy wykorzystywać różne adwentowe przedmioty. Sprawdzą się w tym papierowe kubeczki. Każdy ładnie udekorowany, oznaczony, przyczepiony do sznurka wstążeczką lub przypięty ładnymi klamerkami (takimi jak do bielizny). W takim kalendarzu idealnie "poczują się" łakocie. Cukierki można również ukryć w sakiewkach z kolorowego papieru, najlepiej świątecznego. Wycinamy odpowiednią ilość kwadratów wielkością dostosowanych do cukierka. Słodycz ląduje na środku od strony białej. Następnie zbieramy brzegi do góry i przewiązujemy wstążeczką z przyczepionym numerkiem. Wszystkie 27/24 sakiewki lądują w kolorowym pudełku, szklanej misie lub wiklinowym koszyku.

1.3. Kalendarz dla lubiących kolorować i rysować

Przygotowujemy dość duży rysunek (jego wielkość zależy od tego, ile mamy w domu wolnego miejsca), który przywiesimy w łatwo dostępnym dla dzieci miejscu. Mogą na nim być uliczki z domkami, prezenty, bombki świąteczne na choince, gwiazdki itp. Tematyka powinna być bożonarodzeniowa. Kompozycja ilustracji musi uwzględniać podział na 27/24 części. Taki kalendarz możemy wydrukować lub wyrysować samodzielnie. By dziecko czerpało z niego radość, otrzymuje niepokolorowany, w którym od pierwszego dnia adwentu codziennie będzie malować jeden element. Pozwoli mu to na zaobserwowanie zarówno upływu czasu, jak i faktu, iż własną pracą udało mu się stworzyć coś szczególnego. Skończone dzieło to urocza świąteczna dekoracja i powód do dumy dla malucha.

1.4. Kalendarz dla bardziej ambitnych

Do wykonania potrzebne będą:

  • rolki po ręcznikach lub papierze toaletowym,
  • kolorowy papier,
  • klej i nożyczki.

Wykonanie:

Tekturowe rolki przecinamy na pół, a te większe na trzy części. Musimy uzyskać 27/24 mini-rolek. Z kolorowego papieru wycinamy okrąg o średnicy o centymetr większej od średnicy rolki. Przyklejamy do kółka rolkę, tworząc dno, a następnie wycinamy prostokąty. Muszą one być one albo dwa razy dłuższe od rolki, albo tylko o centymetr. W pierwszym przypadku po przyklejeniu papier będzie wystawał poza rolkę. Gdy umieścimy w niej prezencik, zostanie zawiązany tasiemką jak woreczek. Do wstążeczki przymocowujemy karteczkę z numerkiem.

Gdy papier przycinamy krócej, centymetr marginesu potrzebny jest to założenia do środka. Do zamknięcia prezenciku potrzebujemy kolejnego kółka z papieru, na którym umieścimy numer i zamkniemy nim rolkę, przyklejając w taki sam sposób jak dno. Koła łatwiej będzie dokleić, gdy ponacinamy wystające brzegi. W zależności od wykończenia i chęci, takie pudełeczka tworzące kalendarz wieszamy bądź umieszczamy w ładnym pojemniku (jeśli chcemy, aby były widoczne).

1.5. Pomysł dla prawdziwych artystów i "złotych rączek"

Tu nie będzie dokładnego opisu, liczy się bowiem nasza własna inwencja. Widziałam naprawdę piękne kalendarze adwentowe, które nie tylko cieszą dzieci, ale i pięknie ozdabiają dom. Wykonywane są np. z białego i kolorowego filcu. Ich tworzenie to głównie szycie i haftowanie. Z filcu można uszyć 27/24 małe woreczki obszyte kordonkiem i zawieszone na specjalnie przygotowanej tablicy.

Kalendarz można wyhaftować np. na płótnie. Każdy dzień ma swój misternie wykonany obrazek z numerkiem. Całość może przedstawiać kolorową kamieniczkę jak z bajki, z odpowiednią ilością okien. Może to być piękna choinka, a na niej odpowiednia liczba świeczek, bombek czy gwiazdek. Kalendarz będzie równie piękny, gdy w poszczególnych polach wyszyte zostaną kolejne dni w zimowo-świątecznej oprawie. Do takich kalendarzy doczepia się wykonane z równym pietyzmem woreczki, cukiereczki, czapeczki, skarpeteczki... Cokolwiek, co będzie skrywać łakocie bądź bogatą treść. Powodzenia i przedniej zabawy!

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.