Jak zatrzymać laktację po odstawieniu dziecka od piersi?
Jak zatrzymać laktację, gdy nie chcesz już karmić piersią lub dziecko nie jest zainteresowane mlekiem mamy? Ile trwa ten proces? Co wówczas stosować? Podpowiadamy.
1. Jak zatrzymać laktację naturalnie?
Karmienie piersią to bezdyskusyjnie najlepszy sposób odżywiania dla noworodków i niemowląt. Nad mlekiem matki pochylało się wielu naukowców. Uznano niemal jednogłośnie, że to pokarm w pełni wartościowy, dostosowujący się do potrzeb dziecka i pozytywnie wpływający na jego rozwój. Zdarza się jednak, że mama podejmuje decyzję o odstawieniu dziecka od piersi lub też wcale nie chce karmić naturalnie. I ma do tego pełne prawo!
Natura jednak kieruje się swoimi zasadami. Produkcja mleka nie ustanie zatem z dnia na dzień. To proces, który trwa kilka dni, a niekiedy nawet kilka tygodni. Bywa bolesny, niekiedy też krępujący. Jak przez niego przejść?
Przeczytaj także:
2. Jak zatrzymać laktację tuż po porodzie?
Jeśli młoda mama wcale nie chce karmić piersią, powinna o swojej decyzji poinformować personel szpitala jeszcze przed narodzinami maluszka. Swoją decyzję może zanotować w planie porodu.
Może się jednak okazać, że położne będą dopytywały o powody rezygnacji z karmienia piersią. Ich zadaniem jest promowanie naturalnego karmienia, a także wspieranie kobiety w tym procesie. Jeśli więc dowiedziałyby się o obawach mamy i jej wątpliwościach, wówczas mogłyby pomóc.
W sytuacji gdy kobieta jest przekonana, że chce zatrzymać laktację, wówczas lekarz może wyrazić zgodę na podanie leku zawierającego bromokryptynę. To substancja hamująca wydzielanie prolaktyny. Jest to jednak bardzo silny specyfik, który może też dawać poważne skutki uboczne (m.in. nasilenie stanów depresyjnych), stąd o jego podaniu zawsze powinien decydować lekarz.
3. Naturalne sposoby na zahamowanie laktacji
Wiele kobiet słyszało o bandażowaniu piersi po to, by zahamować laktację. O tej metodzie należy jednak zapomnieć, bo może narazić młodą mamę na rozwój zapalenia piersi w wyniku zatkania kanalików mlecznych.
Naturalne jest, że piersi będą domagać się opróżnienia. Trzeba więc ściągnąć niewielką ilość mleka (do poczucia ulgi). Jeśli nie chcemy karmić bezpośrednio z piersi, możemy ściągnięty pokarm podać noworodkowi. Liczy się każda kropla.
Nabrzmiałe piersi należy delikatnie masować, np. pod prysznicem. Starą, ale skuteczną metodą jest też stosowanie okładów z liści kapusty. Wyhamować laktację pomoże też szałwia.
4. Kiedy kobieta nie może karmić piersią?
Sytuacji, kiedy mama nie może karmić dziecka piersią jest niewiele. Należą do nich:
- galaktozemia u dziecka – bardzo rzadka choroba metaboliczna, która objawia się w 2-4 dobie życia,
- wirus HIV u matki,
- aktywna, nieleczona gruźlica,
- przyjmowanie przez matkę jakichkolwiek substancji odurzających.
5. Zahamowanie laktacji a emocje
Karmienie piersią to nie tylko pokarm, ale też szeroka gama emocji. Kiedy mama z jakiś przyczyn nie może karmić piersią albo decyduje się zakończyć karmienie, wówczas może odczuwać frustrację, żal, rozczarowanie. Może mieć wyrzuty sumienia. To zupełnie normalne! Należy pozwolić sobie na odczuwanie tych emocji.
W wielu przypadkach odstawienie od piersi to też trudne doświadczenie dla dziecka. Warto go wspierać w tym procesie. Istotna jest tu rola taty, zwłaszcza nocą.