Trwa ładowanie...

Jak zabezpieczyć dziecko przed wyjściem na zimowy spacer? Specjalistka podpowiada

 Maria Krasicka
17.01.2021 11:01
Jak zabezpieczyć dziecko na mrozie?
Jak zabezpieczyć dziecko na mrozie? (GettyImages)

Do Polski dotarły siarczyste mrozy. Najchętniej zostalibyśmy w domu, ale najmłodsze dzieci już wracają do szkół, poza tym mimo wszystko nie należy rezygnować ze spacerów. Jak przygotować dziecko na wyjście z domu? O to zapytaliśmy prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

spis treści

1. Zimowy spacer z dzieckiem

Wielu rodziców zastanawia się, jak zabezpieczyć dziecko przed wyjściem na dwór. Zwłaszcza teraz, kiedy temperatury są coraz niższe, a śnieg utrzymuje się nawet w dużych miastach. Nikt nie chce, by dziecko zmarzło lub się przegrzało. Jak zatem sprawić, by było mu po prostu ciepło?

- Generalnie jest taka zasada, która obowiązuje wszystkich rodziców, że ubiera się dziecko zgodnie z jego wiekiem. Dziecko, które jeszcze nie chodzi i jest umieszczone w wózku lub na saneczkach, powinno być ubrane nieco cieplej. Natomiast dziecko, które jest ruchliwe, które biega, samo wwozi sanki na górkę, jeździ na łyżwach, oczywiście powinno być ubrane stosownie i najlepiej w kombinezon – mówi prof. Anna Boroń-Kaczmarska. - Tu raczej kurteczka się nie sprawdzi, ponieważ chodzi o to, żeby nie było żadnych prześwitów, czy nawet gołego ciała, które się obnaży podczas wykonywania przez tego młodziutkiego obywatela różnych dziwnych akrobacji.

Dzieci na sankach
Dzieci na sankach (GettyImages)
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Jak tłumaczy ekspert, ruch zwiększa termogenezę. Osoby ruchliwe, nawet na świeżym powietrzu, nie muszą być zbyt grubo ubrane, ponieważ jest im ciepło. W zabezpieczeniu dziecka przed zimnem należy dążyć za wszelką cenę do tego, żeby nie było spocone, bo to może sprzyjać zakażeniom różnymi drobnoustrojami.

Dziecko należy ubierać na tzw. cebulkę i mieć na zmianę dodatkowe ubranka, by w sytuacji, kiedy się spoci lub zamoknie móc wymienić garderobę na suchą i ciepłą. Należy również sprawdzać podczas spaceru kark dziecka, zwłaszcza jeśli chodzi o niemowlęta, jeśli jest chłodny, to znaczy, że jest ubrane stosownie do temperatury.

2. Spacer z dzieckiem - ile powinien trwać?

Jak długo można spacerować z dzieckiem? To z kolei zależy od pogody. Prof. Boroń-Kaczmarska uważa, że jeśli jest dobre powietrze, dobra pogoda, to spacerować można właściwie cały dzień. Wszyscy będą się wtedy dobrze czuli, zarówno dzieci, jak i dorośli.

- Ważne jest, żeby dziecko otrzymało posiłek na czas. Jesteśmy organizmami wytwarzającymi energię cieplną i wymagającymi tych produktów do spożycia. To najważniejsze, co powinni zabezpieczyć rodzice - dodaje.

Młodzi rodzice, wychodząc z domu, chcą być jak najlepiej przygotowani na każdą sytuację. Warto pamiętać o nasmarowaniu buzi kremem zabezpieczającym przed mrozem. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przed spacerem?

- Ważne jest, żeby dziecko było prawidłowo ubrane, czas trwania spaceru był odpowiednio długi i żeby rodzice zważali na to, o jakiej porze dnia wychodzą. Z moich obserwacji wynika, że wyjście z domu przed południem jest zawsze bezpieczniejsze, ponieważ nie ma ludzi, wszyscy są w pracy. Nikt nie pali, nie ma tego czarnego dymu, mniej samochodów jeździ i na to też warto zwracać uwagę - dodaje prof. Boroń-Kaczmarska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze