Trwa ładowanie...

Jak zabezpieczyć dziecko przed wyjściem na zimowy spacer? Specjalistka podpowiada

Do Polski dotarły siarczyste mrozy. Najchętniej zostalibyśmy w domu, ale najmłodsze dzieci już wracają do szkół, poza tym mimo wszystko nie należy rezygnować ze spacerów. Jak przygotować dziecko na wyjście z domu? O to zapytaliśmy prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

Zobacz film: "Rozgrzewające przyprawy na mrozy"
spis treści

1. Zimowy spacer z dzieckiem

Wielu rodziców zastanawia się, jak zabezpieczyć dziecko przed wyjściem na dwór. Zwłaszcza teraz, kiedy temperatury są coraz niższe, a śnieg utrzymuje się nawet w dużych miastach. Nikt nie chce, by dziecko zmarzło lub się przegrzało. Jak zatem sprawić, by było mu po prostu ciepło?

- Generalnie jest taka zasada, która obowiązuje wszystkich rodziców, że ubiera się dziecko zgodnie z jego wiekiem. Dziecko, które jeszcze nie chodzi i jest umieszczone w wózku lub na saneczkach, powinno być ubrane nieco cieplej. Natomiast dziecko, które jest ruchliwe, które biega, samo wwozi sanki na górkę, jeździ na łyżwach, oczywiście powinno być ubrane stosownie i najlepiej w kombinezon – mówi prof. Anna Boroń-Kaczmarska. - Tu raczej kurteczka się nie sprawdzi, ponieważ chodzi o to, żeby nie było żadnych prześwitów, czy nawet gołego ciała, które się obnaży podczas wykonywania przez tego młodziutkiego obywatela różnych dziwnych akrobacji.

Dzieci na sankach
Dzieci na sankach (GettyImages)

Jak tłumaczy ekspert, ruch zwiększa termogenezę. Osoby ruchliwe, nawet na świeżym powietrzu, nie muszą być zbyt grubo ubrane, ponieważ jest im ciepło. W zabezpieczeniu dziecka przed zimnem należy dążyć za wszelką cenę do tego, żeby nie było spocone, bo to może sprzyjać zakażeniom różnymi drobnoustrojami.

Dziecko należy ubierać na tzw. cebulkę i mieć na zmianę dodatkowe ubranka, by w sytuacji, kiedy się spoci lub zamoknie móc wymienić garderobę na suchą i ciepłą. Należy również sprawdzać podczas spaceru kark dziecka, zwłaszcza jeśli chodzi o niemowlęta, jeśli jest chłodny, to znaczy, że jest ubrane stosownie do temperatury.

2. Spacer z dzieckiem - ile powinien trwać?

Jak długo można spacerować z dzieckiem? To z kolei zależy od pogody. Prof. Boroń-Kaczmarska uważa, że jeśli jest dobre powietrze, dobra pogoda, to spacerować można właściwie cały dzień. Wszyscy będą się wtedy dobrze czuli, zarówno dzieci, jak i dorośli.

- Ważne jest, żeby dziecko otrzymało posiłek na czas. Jesteśmy organizmami wytwarzającymi energię cieplną i wymagającymi tych produktów do spożycia. To najważniejsze, co powinni zabezpieczyć rodzice - dodaje.

Młodzi rodzice, wychodząc z domu, chcą być jak najlepiej przygotowani na każdą sytuację. Warto pamiętać o nasmarowaniu buzi kremem zabezpieczającym przed mrozem. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przed spacerem?

- Ważne jest, żeby dziecko było prawidłowo ubrane, czas trwania spaceru był odpowiednio długi i żeby rodzice zważali na to, o jakiej porze dnia wychodzą. Z moich obserwacji wynika, że wyjście z domu przed południem jest zawsze bezpieczniejsze, ponieważ nie ma ludzi, wszyscy są w pracy. Nikt nie pali, nie ma tego czarnego dymu, mniej samochodów jeździ i na to też warto zwracać uwagę - dodaje prof. Boroń-Kaczmarska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.