Jak urządzić pokój, gdy mieszka w nim rodzeństwo?

Urządzenie sypialni dla dwójki dzieci to spore wyzwanie dla ich rodziców. Umieszczając rodzeństwo w tym samym pokoju, powinniśmy poświęcić więcej czasu na rozplanowanie jego powierzchni oraz wybór mebli, które pozwolą na spełnienie potrzeb obojga dzieci, a jednocześnie stworzą spójne, estetyczne i wygodne pomieszczenie. Korzystając z wielofunkcyjnych rozwiązań i odpowiednio aranżując przestrzeń, możemy jednak z łatwością stworzyć doskonałe warunki do wypoczynku, zabawy i nauki dla naszych dzieci.

Polecane wideo:

Pokój dla rodzeństwa

Nie zawsze każde dziecko może mieć swój oddzielny pokój. Czasami rodzeństwo musi zmieścić sie w jednym pomieszczeniu, nie zatracając jednocześnie swojej...

Umeblowanie pokoju dla dwójki dzieci

Wybierając meble do pokoju dla rodzeństwa, powinniśmy decydować się na praktyczne, wielofunkcyjne rozwiązania. Dobrym pomysłem jest łóżko piętrowe, które pozwoli nam na zaoszczędzenie miejsca w sypialni dziecięcej. Jeżeli powierzchnia pomieszczenia nam na to pozwala, warto już na początku zdecydować się na dwa odrębne łóżka, z których dzieci korzystać będą przez wiele lat. Można wstawić między nimi np. parawan lub przepierzenie, które pozwoli na zachowanie intymności. Dzieci nie będą też sobie przeszkadzały, jeżeli ich pory zasypiania i wstawania są od siebie różne. Każdemu maluchowi warto również zapewnić odrębne biurko. Nawet jeżeli nie chodzą jeszcze do szkoły, z pewnością przyda im się miejsce do rysowania. Dwa biurka pozwolą na zachowanie odrębności każdego z dzieci, a przy tym nie będą sobie przeszkadzać i rozpraszać się wzajemnie w czasie nauki. Dobrym rozwiązaniem jest też przeznaczenie dla każdego dziecka osobnych regalików lub półek, na których będą mogły schować swoje zabawki lub książki. Do pokoju dla dwójki dzieci z powodzeniem wystarczy jedna szafa lub komoda na ubranka. Wystarczy podzielić ją między dzieci, aby od samego początku wiedziały, gdzie znajdą swoje rzeczy i gdzie mogą je odkładać. Takie rozwiązania zminimalizują kłótnie i niesnaski między rodzeństwem.

Różne potrzeby dzieci

Problematyczne może być zaplanowanie pokoju dla dwójki dzieci w różnym wieku. Warto wtedy zadbać o to, aby maluch miał przestrzeń do nieskrępowanej zabawy, a starszak miejsce, w którym spokojnie będzie mógł się uczyć i odrabiać lekcje. Warto w takiej sytuacji zastosować układ poziomy w pokoju, na niższych półkach i w szafkach umieszczając zabawki mniejszego dziecka, a w wyższych – książki i gadżety starszego. Będą miały do nich dobry dostęp, a rzeczy nie będą się mieszały. Umieszczając w jednym pokoju brata i siostrę, już na wstępie zadbajmy o odrębne łóżeczka dla każdego z nich. Możemy ustawić je obok siebie, ale warto rozdzielić przestrzeń np. rozsuwanym przepierzeniem. Jeżeli postanowimy stworzyć dwie strefy w pokoju – dla chłopca i dziewczynki, nie decydujmy się na zbyt kontrastowe ich urządzanie. Wystarczające będzie wybranie np. neutralnego koloru ścian w odcieniu jaśniejszym dla córki i ciemniejszym dla syna. Charakter ich częściom pokoju nadamy wówczas dzięki dodatkom. W sypialni idealnie sprawdzą się wówczas kosze, pudła i pojemniki, w których maluchy będą przechowywać swoje rzeczy. Można z łatwością dopasować ich kolorystykę i wzornictwo do indywidulnych upodobań każdego dziecka.

Pokój dla rodzeństwa powinien być zaaranżowany w taki sposób, aby każde z dzieci znalazło w nim swoje miejsce, odpowiadające jego potrzebom i zainteresowaniom. Warto zaznaczyć ich odrębność, ale pamiętajmy, aby pomieszczenie pozostało jednocześnie spójne i nie tworzył się w nim chaos.

Małgorzata Pypeć, ponad rok temu

Pokój dla ucznia

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Pokój dla ucznia
Pokój dla ucznia

Miejsce pracy ucznia

Miejsce pracy ucznia

Biurko w pokoju ucznia Biurko dla ucznia powinno być przede wszytskim funkcjonalne, a także wygodne. Jest to tak ważne, ponieważ dziecko spędzi przy nim z pewnością mnóstwo czasu.

Pokój dla ucznia

Funkcjonalne mieszkanie

Funkcjonalne mieszkanie

Urządzenie mieszkania Mieszkanie, w którym spędzamy przecież dużo swojego czasu, musi być praktyczne i funkcjonalne, ale również ładne.

Pokój dla ucznia

Oryginalne meble dla dziecka

Oryginalne meble dla dziecka

Meble i dodatki, które uwielbiają dzieci Dzieci kochają oryginalny wystrój wnętrz. Z pewnością docenią kolorowe, fantazyjne meble i dodatki.

Pokój dla ucznia

Fantazyjne meble dla dziecka

Fantazyjne meble dla dziecka

Oryginalny wystrój pokoju Dzieci uwielbiają fantazyjne meble, zabawki i inne przedmioty. Każdy maluch pokocha pokój z oryginalnym i kolorowym wystrojem.

Pokój dla ucznia

Niewielki pokój dla dziecka

Niewielki pokój dla dziecka

Pokoik dla dziecka Dziecko wcale nie musi mieć dużego pokoju, aby dobrze sie w nim czuć - wystarczy kilka trików, aby pomieszczenie było funkcjonalne.

Pokój dla ucznia

Sprzęty w dziecięcym pokoju

Sprzęty w dziecięcym pokoju

Co dziecko może mieć w pokoju? Rodzic coraz częściej zastanawiają się, co ich dziecko może mieć w swoim pokoju. Czy pozwolić mu na telewizor lub konsolę do gier?

Pokój dla ucznia

Meble dla dziecka

Meble dla dziecka

Kolorowe meble dla dziecka Meble dla dziecka powinny być zarówno ładne, jak i wygodne. Kolorowych mebli nie może zabraknąć w pokoju malucha.

Pokój dla ucznia

Porządek u dziecka w pokoju

Porządek u dziecka w pokoju

Schludny pokój dziecięcy Utrzymanie porządku w pokoju u dziecka to nie jest prosta sprawa, jednak z pewnością są sposoby na to, by się udało.

Pokój dla ucznia

Jak urządzić pokój dla nastolatka?

Artykuł sponsorowany Urządzenie pokoju dla nastolatka to bardzo trudne zadanie. Przede wszystkim dlatego, że dorastające dziecko (...) interesuje się sportem lub śledzi dokonania jednego z modnych zespołów muzycznych, pozwól, aby elementy...

Pokój dla ucznia

Jak wybrać idealne łóżko dla dziecka?

Jak wybrać idealne łóżko dla dziecka?

Łóżko jest podstawowym elementem wyposażenia każdego pokoju dziecięcego. Kupując je, warto jednak pamiętać o kilku bardzo istotnych rzeczach (...) kantów, które mogą być bardzo niebezpieczne dla bawiących się w pokoju...