Trwa ładowanie...

Jak urządzić pokój, gdy mieszka w nim rodzeństwo?

Avatar placeholder
Małgorzata Pypeć 16.02.2016 13:53
Jak urządzić pokój, gdy mieszka w nim rodzeństwo?
Jak urządzić pokój, gdy mieszka w nim rodzeństwo? (Zdjęcie autorstwa lynn-anne bruns / CC BY 2.0)

Urządzenie sypialni dla dwójki dzieci to spore wyzwanie dla ich rodziców. Umieszczając rodzeństwo w tym samym pokoju, powinniśmy poświęcić więcej czasu na rozplanowanie jego powierzchni oraz wybór mebli, które pozwolą na spełnienie potrzeb obojga dzieci, a jednocześnie stworzą spójne, estetyczne i wygodne pomieszczenie. Korzystając z wielofunkcyjnych rozwiązań i odpowiednio aranżując przestrzeń, możemy jednak z łatwością stworzyć doskonałe warunki do wypoczynku, zabawy i nauki dla naszych dzieci.

spis treści

1. Umeblowanie pokoju dla dwójki dzieci

Wybierając meble do pokoju dla rodzeństwa, powinniśmy decydować się na praktyczne, wielofunkcyjne rozwiązania. Dobrym pomysłem jest łóżko piętrowe, które pozwoli nam na zaoszczędzenie miejsca w sypialni dziecięcej. Jeżeli powierzchnia pomieszczenia nam na to pozwala, warto już na początku zdecydować się na dwa odrębne łóżka, z których dzieci korzystać będą przez wiele lat. Można wstawić między nimi np. parawan lub przepierzenie, które pozwoli na zachowanie intymności. Dzieci nie będą też sobie przeszkadzały, jeżeli ich pory zasypiania i wstawania są od siebie różne. Każdemu maluchowi warto również zapewnić odrębne biurko. Nawet jeżeli nie chodzą jeszcze do szkoły, z pewnością przyda im się miejsce do rysowania. Dwa biurka pozwolą na zachowanie odrębności każdego z dzieci, a przy tym nie będą sobie przeszkadzać i rozpraszać się wzajemnie w czasie nauki. Dobrym rozwiązaniem jest też przeznaczenie dla każdego dziecka osobnych regalików lub półek, na których będą mogły schować swoje zabawki lub książki. Do pokoju dla dwójki dzieci z powodzeniem wystarczy jedna szafa lub komoda na ubranka. Wystarczy podzielić ją między dzieci, aby od samego początku wiedziały, gdzie znajdą swoje rzeczy i gdzie mogą je odkładać. Takie rozwiązania zminimalizują kłótnie i niesnaski między rodzeństwem.

2. Różne potrzeby dzieci

Problematyczne może być zaplanowanie pokoju dla dwójki dzieci w różnym wieku. Warto wtedy zadbać o to, aby maluch miał przestrzeń do nieskrępowanej zabawy, a starszak miejsce, w którym spokojnie będzie mógł się uczyć i odrabiać lekcje. Warto w takiej sytuacji zastosować układ poziomy w pokoju, na niższych półkach i w szafkach umieszczając zabawki mniejszego dziecka, a w wyższych – książki i gadżety starszego. Będą miały do nich dobry dostęp, a rzeczy nie będą się mieszały. Umieszczając w jednym pokoju brata i siostrę, już na wstępie zadbajmy o odrębne łóżeczka dla każdego z nich. Możemy ustawić je obok siebie, ale warto rozdzielić przestrzeń np. rozsuwanym przepierzeniem. Jeżeli postanowimy stworzyć dwie strefy w pokoju – dla chłopca i dziewczynki, nie decydujmy się na zbyt kontrastowe ich urządzanie. Wystarczające będzie wybranie np. neutralnego koloru ścian w odcieniu jaśniejszym dla córki i ciemniejszym dla syna. Charakter ich częściom pokoju nadamy wówczas dzięki dodatkom. W sypialni idealnie sprawdzą się wówczas kosze, pudła i pojemniki, w których maluchy będą przechowywać swoje rzeczy. Można z łatwością dopasować ich kolorystykę i wzornictwo do indywidulnych upodobań każdego dziecka.

Pokój dla rodzeństwa powinien być zaaranżowany w taki sposób, aby każde z dzieci znalazło w nim swoje miejsce, odpowiadające jego potrzebom i zainteresowaniom. Warto zaznaczyć ich odrębność, ale pamiętajmy, aby pomieszczenie pozostało jednocześnie spójne i nie tworzył się w nim chaos.

Polecane dla Ciebie