Trwa ładowanie...

Jak skutecznie pobudzić laktację - dokarmianie dziecka, piersi, sposoby

Avatar placeholder
19.01.2023 00:58
Jak skutecznie pobudzić laktację - dokarmianie dziecka, piersi, sposoby
Jak skutecznie pobudzić laktację - dokarmianie dziecka, piersi, sposoby (123rf)

Jeżeli kobieta karmi piersią, a przez kilka dni ma zastój pokarmu albo jest go mniej, to nie należy się zamartwiać. Zdarza się, że kobiece piersi w danym okresie produkują mniej pokarmu, ale są sposoby, dzięki którym ilość pokarmu powinna wrócić do normy. Nie warto od razu zaprzestać karmienia piersią i karmić dziecko mlekiem modyfikowanym. Na wszystko są skuteczne sposoby.

spis treści

1. Jak skutecznie pobudzić laktację? – dokarmianie dziecka

Problemy z laktacją zdarzają się często, jednak należy być świadomym tego, jak można pobudzić laktację i absolutnie nie rezygnować z karmienia piersią. Wiele kobiet, które decyduje się na karmienie piersią, bardzo szybko z niego rezygnuje, na rzecz mleka modyfikowanego. Przyjęło się, że karmienie naturalne bardzo dobrze wpływa na dziecko, które jest karmione przynajmniej do 6 miesiąca życia.

Co jeść podczas karmienia piersią. Najbardziej wartościowe produkty
Co jeść podczas karmienia piersią. Najbardziej wartościowe produkty [7 zdjęć]

Wbrew powszechnej opinii, nie istnieje nic takiego jak dieta karmiącej kobiety. Świeżo upieczona mama

zobacz galerię
Zobacz film: "Jak kąpać niemowlę w wiaderku?"

Zdarza się tak, że w pewnym momencie kobiecie zaczyna brakować pokarmu. Dziecko się denerwuje podczas jedzenia, a matka nie wie co robić, w związku z tym podaje maluchowi mleko modyfikowane. Dzieci bardzo szybko przyzwyczajają się do mleka modyfikowanego, w związku z tym kobiety zaprzestają karmienia naturalnego.

2. Jak skutecznie pobudzić laktację? – piersi

Kobiety często martwią się, że na pobudzenie laktacji jest za późno, gdy dotykają swoich piersi. Piersi są miękkie, w związku z tym kobiety myślą, że nie ma w nich już pokarmu. Nic bardziej mylnego. Kobiece piersi po porodzie znacznie się zmieniają, jest to zasługa zbierającego się w nich nadmiaru pokarmu, który po pewnym czasie normuje się. Piersi wiedzą, ile pokarmu muszą produkować, gdy dziecko pije z nich już kilka miesięcy.

Skutecznym sposobem na sprawdzenie, czy dziecko je poprawnie i czy piersi produkują wystarczającą ilość pokarmu, jest udanie się na wizytę do lekarza rodzinnego, na której dziecko zostanie zważone. Lekarz stwierdzi czy dziecko prawidło przybiera na wadze, a w razie czego zaproponuje dokarmianie.

3. Jak skutecznie pobudzić laktację? – sposoby

Istnieją skuteczne sposoby na pobudzenie laktacji. Należy zapoznać się z prawidłowymi sposobami karmienia piersią jeszcze przed jego rozpoczęciem – w ciąży. Dzięki temu kobieta ma możliwość uniknięcie wielu błędów.

Musisz to wiedzieć

Sposoby na pobudzenie laktacji:

  • Przystawianie dziecka do piersi – tylko dzięki temu piersi będą wiedziały, że muszą produkować mleko. Należy przystawiać dziecko do piersi, kiedy tylko ma na to ochotę i podawać mu każdą pierś przez ten sam okres.

  • Nawadnianie – nawadnianie organizmu jest bardzo ważne nie tylko po to, aby cieszyć się prawidłową laktacją. Kobiecie mleko produkuje się, jeżeli kobieta dostarcza organizmowi prawidłową ilość płynów i pożywienia. Najlepiej jest pić niegazowaną wodę, herbatki ziołowe i soki warzywne. Powinno się ograniczyć picie mleka i kawy. Dobrze jest pić do 3 litrów dziennie.

  • Odżywianie – prawidłowe odżywianie również jest bardzo istotne podczas laktacji. Kobiety powinny wybierać produkty zdrowe, bez cukru i nietłuste. Dużo owoców i warzyw zaopatrzy dziecko w odpowiednią ilość witamin i składników odżywczych. Starajmy się przekazywać dziecku to, co najlepsze.

  • Mało stresu – stres i niepokój powodują, że pokarmu zbiera się mniej. Warto być dobrej myśli, nie należy zamartwiać się wszystkim wkoło i na zapas. Tylko dzięki pozytywnemu myśleniu piersi zaczną prawidłowo produkować pokarm, a kobieta i dziecko będą szczęśliwe i spokojne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze