Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Jak wyrobić nawyk picia wody od najmłodszych lat?

Avatar placeholder
03.11.2016 15:57
Niemowlę pijące wodę
Niemowlę pijące wodę

Żywa woda zdrowia doda – to stare ludowe porzekadło zawiera w sobie wiele prawdy. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego tak ważne jest, aby wyrobić nawyk jej picia już od najmłodszych lat. Ale jak to zrobić, gdy dziecko nie ma zamiaru wziąć do ust nawet łyczka?

spis treści

1. Woda a inne napoje

To trudne zadanie – czysta woda nie zachęca ani smakiem, ani kolorem czy zapachem. Jest po prostu nudna. Większość przedszkolaków, jeśli da im się wybór, wybierze soki owocowe czy też słodkie napoje gazowane. Niestety, o ile soki owocowe pite w umiarkowanych ilościach stanowią dobre źródło witamin, to już napoje gazowane nie posiadają żadnych pozytywów.

Zawierają za to dużo cukru, konserwantów, barwników, kofeiny i innych substancji, które nie powinny znaleźć się w diecie dziecka. Dodatkowo nie gaszą one pragnienia, a tylko je potęgują. Cukier w nich zawarty przyczynia się do otyłości i nadmiernego pobudzenia. Konserwanty i barwniki mogą natomiast powodować alergie.

2. 10 sposobów na wyrobienie nawyku picia wody

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

Jak zachęcić dziecko do picia wody?

  1. Najlepiej wyrabiać ten nawyk już od najmłodszych lat. Im wcześniej zaczniemy przyzwyczajać dziecko do smaku wody, tym lepiej. Do przepojenia malucha najlepiej używać czystej wody a nie herbatek.
  2. Bądź wzorem dla swojego dziecka. Jeśli zobaczy ono, że pijesz czystą wodę, będzie chciało cię naśladować. Pamiętaj – przykład idzie zawsze z góry.
  3. Za każdym razem, gdy twoja pociecha będzie chciała pić, podaj jej wodę. Najlepiej mieć w domu zgrzewkę wody mineralnej lub dzbanek filtrujący. Jeśli cała rodzina ją pije, dobrym rozwiązaniem będzie dystrybutor.
  4. Postaraj się, aby woda nie była nudna. Dzieci tego nie lubią. O wiele chętniej sięgną po napój, który ma ciekawe opakowanie, super smak czy zapach niż po zwykłą wodę. Można kupić kolorowe kubki z nadrukiem, np. superbohaterów lub księżniczek. Warto też zainwestować w słomki. Dzieci uwielbiają pić w ten sposób. Na szczęście, mamy spory wybór – kręcone, różnokolorowe, z parasolkami, z bohaterami bajek lub zwykłe. Ładnie opakowana woda będzie bardziej atrakcyjna dla naszych milusińskich. Jeśli dziecko naprawdę wzbrania się przed jej piciem, można do niej wrzucić kilka plasterków gruszki, jabłka, truskawek czy cytryny. Urozmaici to jej smak.
  5. Warto wyjaśnić, dlaczego tak ważne jest, żeby pić odpowiednią ilość wody. Rozmawiajmy o plusach takiego nawyku, zachęcajmy do udziału w różnych akcjach informacyjnych.
  6. Zainteresujmy się tym, co nasze dzieci piją w przedszkolach i szkołach.  
  7. Jeżeli nasz maluch należy do tych opornych i pomimo kubka, słomki i jabłka nadal krzywi się, widząc wodę, można zaproponować mu zabawę, np. kto szybciej wypije wodę z talerza, nie podnosząc go.
  8. Wyrzuć wszystkie inne napoje. Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Jeśli pod ręką będzie tylko woda, dziecko w końcu po nią sięgnie.
  9. W czasie upałów można przemycić wodę w postaci lodów. Zamrażamy ją, następnie kruszymy blenderem. Nakładamy do rożków i polewamy np. świeżym sokiem pomarańczowym czy jabłkowym.
  10. Chwal dziecko, kiedy pije wodę – nic tak nie motywuje jak pochwała mamy.

Na każdego malucha działa inny sposób przekonywania go do picia wody, dlatego nie warto się załamywać niepowodzeniem. Jednym wyrobienie nawyku zajmie tydzień, innym – kilka miesięcy. Ale korzyści są warte poświęcenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze