Można go podawać dzieciom. Syrop z mniszka lekarskiego. Jak go przygotować?
Syrop z mniszka jest jednym z tych, które przygotowywały nasze babcie, jako lecznicze mikstury na przeziębienie i grypę. Dziś my również wiemy, że ta niepozorna, żółta roślina, jest łatwo dostępnym źródłem zdrowia. Sprawdź jaki jest przepis na pyszny i zdrowy syrop miodowy z mniszka lekarskiego.
1. Właściwości zdrowotne mniszka lekarskiego
Syrop z mniszka lekarskiego zawiera wiele cennych witamin i mikroelementów, dzięki czemu wykazuje działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne.
Najczęściej syrop z mlecza stosuje się w leczeniu bólu gardła i chorób górnych dróg oddechowych. Jednak syrop ten może być stosowany również w leczeniu dolegliwości żołądkowych i infekcji skórnych.
Syrop z mniszka lekarskiego powinien znaleźć się w każdej apteczce także ze względu na swoje właściwości odtruwające, żółciopędne oraz przeciwmiażdżycowe.
2. Jak zbierać mniszek lekarski?
Najlepiej jest zbierać kwiaty mniszka lekarskiego w maju. Rośliny są wtedy najbardziej dojrzałe i nie są gorzkie. Zbieraj kwiaty w słoneczne południe, kiedy mają najwięcej aromatu i smaku. Najlepiej jest wybierać mlecz rosnący na łąkach, co zminimalizuje ryzyko zanieczyszczeń.
3. Przepis na syrop z mniszka lekarskiego
Składniki potrzebne do wykonania syropu z mlecza:
- 1 litr kwiatów mlecza;
- 1kg cukru;
- 2 cytryny;
- 1 litr wody.
Kwiaty mniszka lekarskiego włóż do garnka, zalej wodą i gotuj przez 15-20 min. Po tym czasie odstaw miksturę w chłodne miejsce na całą dobę. Następnego dnia odcedź wywar przez sito i dodaj do niego sok z cytryny i cukier, wymieszaj i gotuj przez ok. 2 godziny.
W tym czasie powinieneś uzyskać konsystencję lejącego się miodu. Przelej miksturę do słoiczka i używaj, gdy potrzebujesz podreperować zdrowie.
Zalecana dzienna dawka syropu z mniszka dla osoby dorosłej to 2-3 łyżeczki, a w przypadku dzieci jest to 1 łyżeczka. Syropem można także np. posłodzić herbatę, czy użyć go do robienia kanapki.
W przypadku mniszka lekarskiego, surowcem leczniczym jest cała roślina, nie tylko jej kwiaty, ale to one są bogatym źródłem potasu, magnezu i krzemu oraz witamin z grupy B i witaminy C.
Syrop z mniszka lekarskiego nie tylko wzmacnia odporność, ale ma także niezwykłe walory smakowe. Z powodzeniem możesz słodzić nim herbatę, kawę, dodawać do ciast, ciasteczek, lodów i naleśników.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl