Trwa ładowanie...

Można go podawać dzieciom. Syrop z mniszka lekarskiego. Jak go przygotować?

Można go podawać dzieciom. Syrop z mniszka lekarskiego. Jak go przygotować?
Można go podawać dzieciom. Syrop z mniszka lekarskiego. Jak go przygotować? (Mniszek lekarski / 123RF)

Syrop z mniszka jest jednym z tych, które przygotowywały nasze babcie, jako lecznicze mikstury na przeziębienie i grypę. Dziś my również wiemy, że ta niepozorna, żółta roślina, jest łatwo dostępnym źródłem zdrowia. Sprawdź jaki jest przepis na pyszny i zdrowy syrop miodowy z mniszka lekarskiego.

spis treści

1. Właściwości zdrowotne mniszka lekarskiego

Syrop z mniszka lekarskiego zawiera wiele cennych witamin i mikroelementów, dzięki czemu wykazuje działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne.

Najczęściej syrop z mlecza stosuje się w leczeniu bólu gardła i chorób górnych dróg oddechowych. Jednak syrop ten może być stosowany również w leczeniu dolegliwości żołądkowych i infekcji skórnych.

Zobacz film: "Domowe sposoby na kaszel - syrop z czosnku"

Syrop z mniszka lekarskiego powinien znaleźć się w każdej apteczce także ze względu na swoje właściwości odtruwające, żółciopędne oraz przeciwmiażdżycowe.

Jak przygotować syrop z buraka?
Jak przygotować syrop z buraka?

Burak słynie z wielu prozdrowotnych właściwości. Jedną z nich jest łagodzenie kaszlu. Dawniej medycyna

przeczytaj artykuł

2. Jak zbierać mniszek lekarski?

Najlepiej jest zbierać kwiaty mniszka lekarskiego w maju. Rośliny są wtedy najbardziej dojrzałe i nie są gorzkie. Zbieraj kwiaty w słoneczne południe, kiedy mają najwięcej aromatu i smaku. Najlepiej jest wybierać mlecz rosnący na łąkach, co zminimalizuje ryzyko zanieczyszczeń.

3. Przepis na syrop z mniszka lekarskiego

Składniki potrzebne do wykonania syropu z mlecza:

  • 1 litr kwiatów mlecza;
  • 1kg cukru;
  • 2 cytryny;
  • 1 litr wody.

Kwiaty mniszka lekarskiego włóż do garnka, zalej wodą i gotuj przez 15-20 min. Po tym czasie odstaw miksturę w chłodne miejsce na całą dobę. Następnego dnia odcedź wywar przez sito i dodaj do niego sok z cytryny i cukier, wymieszaj i gotuj przez ok. 2 godziny.

W tym czasie powinieneś uzyskać konsystencję lejącego się miodu. Przelej miksturę do słoiczka i używaj, gdy potrzebujesz podreperować zdrowie.

Zalecana dzienna dawka syropu z mniszka dla osoby dorosłej to 2-3 łyżeczki, a w przypadku dzieci jest to 1 łyżeczka. Syropem można także np. posłodzić herbatę, czy użyć go do robienia kanapki.

Jak wybrać syrop na kaszel?
Jak wybrać syrop na kaszel?

Kaszel najczęściej nie jest izolowanym objawem, towarzyszy mu cały panel innych dolegliwości związanych

przeczytaj artykuł

W przypadku mniszka lekarskiego, surowcem leczniczym jest cała roślina, nie tylko jej kwiaty, ale to one są bogatym źródłem potasu, magnezu i krzemu oraz witamin z grupy B i witaminy C.

Syrop z mniszka lekarskiego nie tylko wzmacnia odporność, ale ma także niezwykłe walory smakowe. Z powodzeniem możesz słodzić nim herbatę, kawę, dodawać do ciast, ciasteczek, lodów i naleśników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze