Trwa ładowanie...

Istotne zmiany w przepisach. Ile punktów i jaki mandat grozi za brak fotelika dla dziecka w samochodzie?

Od 11 sierpnia 2017 roku weszły w życie nowe przepisy, dotyczące wożenia dzieci w samochodzie. Za podróż z dzieckiem, które nie siedzi w foteliku, grozi mandat 150 zł oraz 6 punktów karnych.

Zobacz film: "Foteliki dziecięce a bezpieczeństwo"

Nowelizacja rozporządzenia ministra transportu dotyczy zmian w wysokościach kar mandatowych. Pojawiły się również nowe zapisy na temat przewożenia dzieci w wieku do lat 3 w pojazdach nieposiadających pasów bezpieczeństwa oraz fotelika, a także innych urządzeń podtrzymujących.

Zobacz także:

Wykroczeniem jest przewożenie dziecka mającego poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu, bez umieszczenia go w foteliku. Karane będzie także przewożenie dziecka w foteliku, który będzie zamontowany niezgodnie z instrukcją.

Za wyżej przedstawione wykroczenia, będzie groziła kara 150 zł mandatu oraz dodatkowo 6 punktów karnych.

Należy podkreślić, że ważne jest nie tylko posiadanie fotelika w aucie oraz jego prawidłowe zamontowanie. Zgodnie z przepisami, fotelik musi być również dostosowany wymiarem do wagi i wzrostu dziecka.

Fotelik nie jest wymagany w przewożeniu taksówką, radiowozem oraz karetką pogotowia.

Podstawa prawną zmian, jest nowelizacja rozporządzenia z 18 lipca 2017 r. DzU z 27 lipca 2017 r., poz. 1436

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.