Trwa ładowanie...

Istotne zmiany jakie czekają rodziców w 2017 roku

Co przyniesie przyszły rok rodzicom, ale i ich dzieciom? Bezpłatne i obowiązkowe szczepionki na pneumokoki, zmiany w szkolnictwie i w zasiłkach pielęgnacyjnych.

Zobacz film: "Dieta osoby chorej na cukrzycę"

1. Więcej pieniędzy

Rząd przewiduje zmiany dotyczące finansów, a konkretnie zasiłków pielęgnacyjnych.Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" przewiduje, że z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przysługuje jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł. Zmiany te wejdą w 2017 r.

To nie wszystkie planowane zmiany w finansach. W przyszłym roku wzrośnie także kwota świadczenia pielęgnacyjnego dla rodziców, którzy opiekują się niepełnosprawnymi dziećmi. Będzie wynosić 1406 zł netto. Do tej pory było to 1300 zł.

Rząd zdecydował się na podniesienie tej kwoty w związku ze wzrostem płacy minimalnej. W 2017 r wzrasta do 2 tys. zł. Wysokość zasiłku ma być co roku waloryzowana. Dobra wiadomość jest taka, że za osoby te odprowadzana jest składka na ubezpieczenie społeczne.

Kto może dostać zasiłek?Matka albo ojciec albo faktyczny opiekun, pod warunkiem, że zrezygnuje z pracy by opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem. Pieniądze te należą opiekunom, jeśli niepełnosprawność wystąpiła przed 18 rokiem życia.

2. Zmiany w edukacji

Jakie kary może nałożyć szkoła na ucznia?
Jakie kary może nałożyć szkoła na ucznia? [6 zdjęć]

Opieka wychowawcza, stypendia, swoboda wyrażania myśli i poglądów - uczeń w szkole ma wiele praw. Ale...

zobacz galerię

Zmiany w szkolnictwie wywołują spore emocje. Co czeka dzieci, ale i rodziców w następnym roku? Śmiało można rzec, że rewolucja. Wrócą 8-letnie podstawówki, 4-letnie licea i 5-letnie technika. Szkoły zawodowe zostaną zastąpione szkołami  branżowymi.

Uczniowie szkół podstawowych będą kończyć edukację dwudniowym egzaminem z czterech przedmiotów. Zdawać będą język polski, matematykę, język obcy i historię.

Sukcesywnie z mapy szkół znikać mają także gimnazja. Od września 2017 nie będzie już do nich rekrutacji. Minister Edukacji Anna Zalewska poinformowała, że gimnazja mają być włączone do podstawówek albo przekształcone w liceum.

Skąd te zmiany? Minister na spotkaniach z dziennikarzami oparła się na badaniach, które pokazują, że częsta zmiana szkoły i grupy rówieśniczej, powoduje nie tylko obniżenie jakości kształcenia, ale przeszkadza w edukacji i ogranicza motywację ucznia.

3. Bezpłatne szczepionki

Duża zmiana szykuje się także w służbie zdrowia. Do kalendarza szczepień obowiązkowych wpisane będą szczepionki przeciwko pneumokokom. Od 1 stycznia wszystkie nowo narodzone dzieci będą szczepione bezpłatnie. Do tej pory szczepionka była płatna i zalecana. Szczepione były nią dzieci urodzone przed 37 tygodniem ciąży i z niską wagą, poniżej 2,5 kg oraz chore na przewlekłe choroby.

Wprowadzenie tej szczepionki budzi kontrowersje w środowisku lekarskim i wśród rodziców. Panuje przekonanie, że nie chroni dostatecznie, tak jak szczepionka 13 - walentna.

W przyszłym roku ma być wprowadzona także dziecięca opieka koordynowana (DOK). Kwalifikować się do niej będą dzieci od 3 roku życia, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu.

Nowy program zakłada opiekę neonatologiczną, wielospecjalistyczną opiekę pediatryczną i rehabilitacyjną.

4. Co może ciężarna?

Przeczytaj koniecznie

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad rozporządzeniem w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i mam karmiących piersią. Zmiany mają wejść 1 maja 2017 r.

Rozporządzenie zakłada, że kobiety ciężarne nie mogą przenosić cieczy szkodliwych i gorących. Nie mogą także podnosić ręcznie ciężarów ani na taczkach oraz wózkach poruszanych ręcznie.Nie mogą pchać ani ciągnąć ciężkich przedmiotów.

Nie powinny również pracować w pozycji stojącej dłużej niż 3 godziny, a ciężarne nie dłużej niż 15 minut. Natomiast przy komputerze przyszła mama może pracować do 45 minut, a następnie pójść na 15 minutową przerwę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.