Trwa ładowanie...

Zabierają grzebień na porodówkę. Powód może zaskoczyć

 Anna Klimczyk
16.02.2022 11:52
Grzebień na porodówce
Grzebień na porodówce (facebook)

Ciąża to bezapelacyjnie wyjątkowy czas w życiu kobiety, ale to też czas wielu pytań i wątpliwości. Poród i ból z nim związany to jedne z najczęstszych lęków ciężarnych kobiet. Wiele z nich decyduje się na znieczulenie zewnątrzoponowe, ale spora część rodzących stosuje naturalne metody łagodzenia bólu porodowego. Przedmiot, który może złagodzić ból podczas porodu, znajdziemy niemal w każdej łazience.

spis treści

1. Grzebień na porodówce

Istnieje sporo sposobów na łagodzenie bólu podczas porodu. Kobiety, które nie chcą korzystać podczas porodu ze znieczulenia zewnątrzoponowego, mają do wyboru wiele metod alternatywnych takich jak: kąpiele w ciepłej wodzie, masaż pleców, techniki oddychania czy siedzenie na piłce.

Zabierają grzebień na porodówkę. Powód może zaskoczyć
Zabierają grzebień na porodówkę. Powód może zaskoczyć (Facebook)
Zobacz film: "Odporność a COVID-19. Jak działa laktoferyna?"

Jednak dla wielu zaskoczeniem może być fakt, iż pomocny w łagodzeniu bólu występującego przy porodzie może okazać się grzebień. Ten niepozorny, dobrze nam znany przedmiot swoim zastosowaniem zaskoczył tysiące kobiet. Jak to działa?

2. Jak trzymać grzebień podczas porodu?

Nie bez znaczenia jest, w jaki sposób kobieta trzyma grzebień podczas porodu. Ważne jest, by ząbki były skierowane do wewnętrznej części dłoni, a nie w stronę opuszków palców. Ucisk powinien nastąpić w momencie zbliżającego się skurczu, a następnie zwolnienie go - gdy skurcz się skończy.

Więcej informacji o tym nieco "magicznym" sposobie, możemy przeczytać na Fox Valley Birth and Baby na Facebooku:

"Chodzi o to, aby zęby grzebienia delikatnie wbić w dłoń - to zadziała jak akupunktura i dzięki temu kobieta może poczuć ulgę w czasie porodu. To zastosowanie ma potwierdzenie w nauce. Mózg skupia się równocześnie na maksymalnie kilku odczuciach, a że zakończenia nerwowe na dłoniach są bliżej - docierają tam najpierw. Dochodzi w ten sposób do pewnego oszukania ciała, które jest w stanie, chociaż na chwilę zapomnieć o bólach porodowych".

Zabierają grzebień na porodówkę. Powód może zaskoczyć
Zabierają grzebień na porodówkę. Powód może zaskoczyć (Facebook)

3. Ciężarne oszalały na punkcie tej metody

W Internecie możemy przeczytać wiele komentarzy kobiet, które bardzo entuzjastycznie przyjęły nową metodę radzenia sobie z bólem, oraz potwierdzają jej skuteczność:

"To naprawdę działa. Moje drugie dziecko rodziłam całkowicie naturalnie, stosując jedynie techniki oddychania równomiernego, poruszania się i chwytałam grzebień przez cały poród. Ból podczas ucisku dłoni stawał się zauważalnie mniej dotkliwy”.

"Chciałbym wiedzieć o tym, kiedy rodziłam pierwszego syna. Teraz rodzę drugie dziecko w październiku i na pewno zapakuję grzebień”

4. Grzebień pomaga na ból?

Położna Izabela Dembińska absolwentka Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku położnictwo oraz psychologii w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania, która prowadzi na Instagramie konto @polozna_izabela_dembinska również postanowiła poruszyć temat przydatności grzebienia przy porodzie.

Jak sama pisze:

"Jedną z niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu podczas porodu jest… ucisk grzebienia (wow!). Chociaż badania naukowe nie udowodniły jej skuteczności, wiele kobiet potwierdza, że rzeczywiście przynosi to ulgę w czasie porodu"

Dlaczego tak się dzieje?:

"Jeśli wywołamy odpowiedni ucisk w dowolnym miejscu na ciele, spowoduje to uwolnienie endorfin, które zmniejszą odczuwaną intensywność bólu. Dodatkowo nasz mózg nie będzie mógł zwrócić uwagi na tak wiele bodźców naraz, więc nacisk na ścieżki nerwowe dłoni dotrze do niego szybciej niż odczucia skurczu. Według medycyny chińskiej istnieje meridian - ścieżka energii - a nacisk na konkretne punkty spustowe pomaga uwolnić tzw. “chi”, umożliwiając przepływ leczniczej energii".

Jak dodaje, ma to także psychologiczne wytłumaczenie:

"Fakt, iż kobieta kontroluje ucisk grzebienia, a tym samym odczucia, jakie odbiera przez ściskanie go w czasie skurczu, sprawia, że czuje się mniej poza kontrolą bólu porodowego. Jednocześnie pozwala sobie na uwalnianie tego, co czuje i odwrócenie uwagi od skurczy".

5. Naturalne metody łagodzenia bólu porodowego

Istnieje wiele naturalnych metod łagodzenia bólu porodowego. Najczęściej kobietom pomaga:

  • masaż dolnej części pleców,

  • oddychanie przeponowe,

  • łagodzenie bólu wodą,

  • zmiana pozycji rodzącej,

  • poruszanie się w trakcie porodu,

  • aromaterapia,

  • muzykoterapia, czyli po prostu słuchanie ulubionej muzyki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze