Gry dla trzylatka
Zabawy i gry dla trzyletnich dzieci można podzielić na wiele kategorii. Są zabawy plastyczne, zabawy dydaktyczne i gry ruchowe. Wśród zabaw plastycznych można wyróżnić różne kolorowanki do druku, labirynty, zabawy w łączenie punktów, naklejanki itp.
Małe dzieci uwielbiają układać kolorowe puzzle, bawić się grami edukacyjnymi, np. Memory, domino, a także bierkami czy grać w kółko-krzyżyk. Wiele wydawnictw oferuje książeczki edukacyjne dla przedszkolaków, np. teczki dla trzy- i czterolatków z kartami pracy podzielonymi np. według pór roku, które obfitują w różnorodne zadania na rozwój procesów poznawczych szkraba. Oprócz gier komputerowych czy gier planszowych z maluszkiem można bawić się też w domu. W co się bawić z trzylatkiem?
1. Propozycje zabaw dla trzylatków
Dziecko w wieku trzech lat jest bardzo chłonne wiedzy i bardzo szybko się uczy. Warto zatem poprzez zabawę stymulować rozwój poznawczy dziecka. Jakie gry i zabawy zaproponować maluchowi?
- Zabawa z pastą do zębów – dajemy dziecku kartkę w czarnym kolorze (można wcześniej kartkę z bloku technicznego pomalować czarnym tuszem), a następnie wręczamy mu tubkę białej pasty do zębów, za pomocą której będzie mogło stworzyć na kartonie przeróżne wzorki, np. białego bałwana. Po wyschnięciu rysunku kolorowymi farbami dziecko może dorysować pozostałe elementy – guziki, nos, miotłę itp.
- Części ciała – zabawa ruchowa, która pozwala nauczyć się nie tylko poszczególnych części ciała, ale także ćwiczy umiejętności motoryczne szkraba. Rodzić śpiewa wesoło tekst piosenki: „Głowa, ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty, kolana, pięty. Głowa, ramiona, kolana, pięty. Oczy, uszy, usta, nos”. Stopniowo przyspieszamy tempo piosenki, by dziecko musiało szybciej reagować na wymieniane części ciała.
- Pieczątki z ziemniaków – przecinamy ziemniaki na pół i wycinamy z nich pieczątki w różnych kształtach (trójkąt, kwadrat, prostokąt, koło, serce, kwiatek itp.). Następnie dajemy dziecku kolorowe farby, w których maluch może maczać różne pieczątki i odbijać wzorki na kartonie, według własnych pomysłów.
- Mały wirtuoz – jeżeli w domu mamy puste pojemniki po jogurtach, małe plastikowe butelki albo rolki po papierze, można je wykorzystać do zrobienia wspólnie ze szkrabem domowych grzechotek. Do jednego pojemnika wsypujemy groch, do drugiego – piasek, do trzeciego – guziki. Zaklejamy pojemniki taśmą klejącą i mamy grzechotki, które wydają różne dźwięki. Teraz można komponować melodie!
- Wyklejanki, wydzieranki – na dużym kartonie rysujemy maluchowi duże drzewo – tylko pień i gałęzie. Resztę drzewka musi dokończyć maluszek, np. wydzierając z kolorowych gazet różne listki i przyklejając je do kartonu. Jeżeli mamy zasuszone liście, te również można wykorzystać podczas zabaw rysunkowych z maluchem.
Istnieje wiele różnych zabaw dla trzylatków. Niektóre maluchy zatracają się, kolorując kolorowanki. Inne uwielbiają układać klocki. Jeszcze inne angażują do zabawy pozostałych członków rodziny, zachęcając ich do wspólnej gry w karty, np. „Piotrusia Pana”. Warto pamiętać, że czas spędzony razem z dzieckiem, to najcenniejszy czas. Wtedy dziecko nie tylko najwięcej jest w stanie się nauczyć, ale też czuje się bezpieczne i bardziej przywiązuje się do rodziców.