Mógł doprowadzić do tragedii. Głośnik Amazona zaproponował dziecku niebezpieczne wyzwanie
Nowe technologie rozwijają się w galopującym tempie. Coraz częściej obcujemy z urządzeniami wyposażonymi w sztuczną inteligencję. Czy to, co nowoczesne jest zawsze bezpieczne? Niekoniecznie. Młoda mama była zszokowana, gdy asystentka głosowa Alexa zaproponowała jej 10-letniej córce wyzwanie, które mogło doprowadzić do tragedii.
1. W czasie deszczu dzieci się nudzą
Wirtualni asystenci głosowi, tacy jak Alexa, oferują coraz więcej zabaw i możliwości spędzania wolnego czasu. Jedną z nich jest udostępnianie na żądanie rozmaitych wyzwań. Zazwyczaj są to proste gry słowne albo quizy.
Z powodu brzydkiej, deszczowej pogody córka Kristin Livdahl musiała zostać w domu. Dziewczynka postanowiła, że będzie wykonywała wyzwania znalezione w internecie.
Wtedy właśnie głośnik Echo firmy Amazon zasugerował udział w wyzwaniu, które "znalazł w sieci". Oprogramowanie asystenta głosowego Alexa wybrało jednak niebezpieczną zabawę, znaną jako "the penny challenge".
“Zabawa” miała polegać na częściowym umieszczeniu wtyczki w gniazdku ściennym i dotknięciu monetą wystającej części styków.
2. Nie ufaj sztucznej inteligencji
- Wyzwanie jest banalne - miała zachęcać Alexa, dokładnie tłumacząc kolejne kroki niezbędne do jego realizacji.
Całe szczęście, mama czuwała nad zabawą i nie dopuściła do tragedii. Zbulwersowana opublikowała w sieci zrzut ekranu z poleceniem, jakie wydał głośnik.
Kobieta zwróciła uwagę na wadliwe działanie urządzenia. Kristin zdaje sobie sprawę, że proponowane wyzwania są wyszukiwane w sieci, jednak bardzo niepokoi ją brak kontroli nad tym procesem.
Internauci poparli kobietę, zwracając uwagę na błędy firmy Amazon:
"To szokujące",
"Ktoś powinien za ten bałagan odpowiedzieć",
"Funkcja zabij swoje dziecko".
Należy zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie mogą powodować takie zabawy. Przewodząca prąd metalowa moneta mogła porazić dziewczynkę i doprowadzić do trwałych obrażeń.
Amazon w wydanym oświadczeniu poinformował, że zaktualizował oprogramowanie Alexy, by zapobiec podobnej aktywności asystenta głosowego w przyszłości:
- Zaufanie klientów jest w centrum wszystkiego, co robimy, a Alexa ma na celu dostarczanie klientom dokładnych, istotnych i pomocnych informacji (...) Gdy tylko zdaliśmy sobie sprawę z tego błędu, podjęliśmy szybkie działania, aby go naprawić - zapewnia rzecznik prasowy firmy.
3. Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem
Jak powinien zachować się rodzic, gdy już dojdzie do wypadku? Najważniejsze jest to, aby zachować zimną krew i odpowiednio udzielić pierwszej pomocy.
Po pierwsze należy odłączyć źródło prądu, ale w żadnym wypadku nie wolno dotykać poszkodowanego dziecka! Wtyczkę należy wyjąć z gniazdka (np. drewnianym kijem, który nie przewodzi prądu) i odłączyć korki. W następnej kolejności należy sprawdzić stan malucha i wezwać karetkę pogotowia.
Jeśli dziecko jest przytomne i nie ma żadnych widocznych obrażeń, powinniśmy czekać na przyjazd karetki. Jeżeli natomiast maluch jest nieprzytomny, ale oddycha, należy położyć go w pozycji bocznej ustalonej. Jeśli nie oddycha - należy rozpocząć wykonywanie sztucznego oddychania do czasu przyjazdu karetki.
Pierwsze minuty po wypadku są najważniejsze, dlatego zadbanie o własne bezpieczeństwo i odpowiednie przeprowadzenie pierwszej pomocy jest kluczowe dla życia i zdrowia dziecka porażonego prądem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl