Trwa ładowanie...

Mógł doprowadzić do tragedii. Głośnik Amazona zaproponował dziecku niebezpieczne wyzwanie

Nowe technologie rozwijają się w galopującym tempie. Coraz częściej obcujemy z urządzeniami wyposażonymi w sztuczną inteligencję. Czy to, co nowoczesne jest zawsze bezpieczne? Niekoniecznie. Młoda mama była zszokowana, gdy asystentka głosowa Alexa zaproponowała jej 10-letniej córce wyzwanie, które mogło doprowadzić do tragedii.

Zobacz film: "Odporność a COVID-19. Jak działa laktoferyna?"
spis treści

1. W czasie deszczu dzieci się nudzą

Wirtualni asystenci głosowi, tacy jak Alexa, oferują coraz więcej zabaw i możliwości spędzania wolnego czasu. Jedną z nich jest udostępnianie na żądanie rozmaitych wyzwań. Zazwyczaj są to proste gry słowne albo quizy.

"Dziecko mogło stracić dłonie". Polecenie wydał "inteligentny" głośnik Amazona
"Dziecko mogło stracić dłonie". Polecenie wydał "inteligentny" głośnik Amazona (Facebook)

Z powodu brzydkiej, deszczowej pogody córka Kristin Livdahl musiała zostać w domu. Dziewczynka postanowiła, że będzie wykonywała wyzwania znalezione w internecie.

Wtedy właśnie głośnik Echo firmy Amazon zasugerował udział w wyzwaniu, które "znalazł w sieci". Oprogramowanie asystenta głosowego Alexa wybrało jednak niebezpieczną zabawę, znaną jako "the penny challenge".

“Zabawa” miała polegać na częściowym umieszczeniu wtyczki w gniazdku ściennym i dotknięciu monetą wystającej części styków.

2. Nie ufaj sztucznej inteligencji

- Wyzwanie jest banalne - miała zachęcać Alexa, dokładnie tłumacząc kolejne kroki niezbędne do jego realizacji.

Całe szczęście, mama czuwała nad zabawą i nie dopuściła do tragedii. Zbulwersowana opublikowała w sieci zrzut ekranu z poleceniem, jakie wydał głośnik.

Kobieta zwróciła uwagę na wadliwe działanie urządzenia. Kristin zdaje sobie sprawę, że proponowane wyzwania są wyszukiwane w sieci, jednak bardzo niepokoi ją brak kontroli nad tym procesem.

Internauci poparli kobietę, zwracając uwagę na błędy firmy Amazon:

"To szokujące",

"Ktoś powinien za ten bałagan odpowiedzieć",

"Funkcja zabij swoje dziecko".

Należy zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie mogą powodować takie zabawy. Przewodząca prąd metalowa moneta mogła porazić dziewczynkę i doprowadzić do trwałych obrażeń.

Amazon w wydanym oświadczeniu poinformował, że zaktualizował oprogramowanie Alexy, by zapobiec podobnej aktywności asystenta głosowego w przyszłości:

- Zaufanie klientów jest w centrum wszystkiego, co robimy, a Alexa ma na celu dostarczanie klientom dokładnych, istotnych i pomocnych informacji (...) Gdy tylko zdaliśmy sobie sprawę z tego błędu, podjęliśmy szybkie działania, aby go naprawić - zapewnia rzecznik prasowy firmy.

3. Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem

Jak powinien zachować się rodzic, gdy już dojdzie do wypadku? Najważniejsze jest to, aby zachować zimną krew i odpowiednio udzielić pierwszej pomocy.

Po pierwsze należy odłączyć źródło prądu, ale w żadnym wypadku nie wolno dotykać poszkodowanego dziecka! Wtyczkę należy wyjąć z gniazdka (np. drewnianym kijem, który nie przewodzi prądu) i odłączyć korki. W następnej kolejności należy sprawdzić stan malucha i wezwać karetkę pogotowia.

Jeśli dziecko jest przytomne i nie ma żadnych widocznych obrażeń, powinniśmy czekać na przyjazd karetki. Jeżeli natomiast maluch jest nieprzytomny, ale oddycha, należy położyć go w pozycji bocznej ustalonej. Jeśli nie oddycha - należy rozpocząć wykonywanie sztucznego oddychania do czasu przyjazdu karetki.

Pierwsze minuty po wypadku są najważniejsze, dlatego zadbanie o własne bezpieczeństwo i odpowiednie przeprowadzenie pierwszej pomocy jest kluczowe dla życia i zdrowia dziecka porażonego prądem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.