Ferie zimowe 2022 a koronawirus. Jak będą wyglądały w tym roku?
Według zapewnień ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka ferie zimowe 2022 mają wyglądać inaczej niż w poprzednim roku szkolnym. Uczniowie z różnych województw będą wypoczywać w różnych terminach. Niestety rosnąca liczba zakażeń nie napawa optymizmem, a główni zainteresowani obawiają się obostrzeń na ferie.
1. Ferie zimowe w roku szkolnym 2021/22
W zeszłym roku szkolnym przerwa świąteczno-noworoczna po raz pierwszy połączyła się z feriami zimowymi, które wyjątkowo odbyły się w jednym terminie dla całego kraju. Decyzja ta została podana dopiero w listopadzie do ogólnej wiadomości. Według rządzących miało to zagwarantować ograniczenie rozprzestrzeniania się COVID-19.
Niestety oczekiwania rządzących nie miały odzwierciedlenia w rzeczywistości. Wszyscy ruszyli w tym samym czasie do kurortów wypoczynkowych, przez co trzecia fala koronawirusa przeszła przez cały kraj.
W tym roku ma być jednak inaczej. Podczas wakacji rząd informował, że ferie zimowe 2022 odbędą się w różnych terminach dla różnych województw.
- Jeśli sytuacja pandemiczna pozwoli, na pewno wrócimy do tego, co było przed pandemią, czyli podział ferii zimowych na województwa. Chcemy, aby te ferie trwały 6 tygodni i aby był większy dostęp do baz wypoczynkowych - zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w programie "Poranna Rozmowa" radia RMF FM.
2. Terminy ferii zimowych 2022
Minister Edukacji i Nauki ogłosił terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w roku szkolnym 2021/2022, w poszczególnych województwach:
- 17-30 stycznia 2022 r. ferie rozpoczną województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
- 24 stycznia-6 lutego 2022 r. województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie
- 31 stycznia-13 lutego 2022 r. województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
- 14-27 lutego 2022 r. województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
Mimo zapewnień rządu, że scenariusz z zeszłego roku się nie powtórzy, wielu rodziców z niepokojem obserwuje wzrost zakażeń koronawirusem. Jeżeli zostanie wprowadzony lockdown i nauka zdalna, uczniowie mogą stracić możliwość na wypoczynek w danym terminie.
W zależności od rozwoju czwartej fali poszkodowane mogą być dzieci z wybranych województw. We wtorek 26 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 6 tys. nowych przypadków.
3. Organizacja czasu dziecka podczas obostrzeń
Kiedy dzieci nie mają zajęć, pojawiają się problemy, których do tej pory nie było. Rodzice, chcąc jednocześnie pracować, często w takich chwilach ratują się bajkami, udostępnieniem komputera, czy smartfona. Nie można jednak zapominać, o tym, że zbyt długie przebywanie przed ekranem może mieć negatywne skutki zarówno fizyczne, jak i emocjonalne.
Jeżeli dojdzie do kolejnego lockdownu lub obostrzeń uniemożliwiających przemieszczanie się podczas ferii, rodzice powinni zachęcać dzieci do działań, w których niekoniecznie dorośli muszą brać udział. Ważna jest rozmowa i zainteresowanie rodzica, tym co najbardziej interesuje jego pociechę.
Warto dać dzieciom się zastanowić i samodzielnie organizować swój czas. Trzeba natomiast pamiętać, by poświęcić temu chwilę i wesprzeć ich działania. Pandemia to trudny czas dla wszystkich, zwłaszcza dla najmłodszych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl